Forum Forum prawnePracy

zaległy urlop - zasady wykorzystania

zaległy urlop - zasady wykorzystania

grzesiek_pac / 2012-06-20 10:53
Jakei są zasady wykorzystania zaległego urlopu? Byłem pewien że wykorzytsałem wszytsko w zeszłym roku i w lutym na narty, ale dziś przełożony mi powiedzial, żebym sobie zaplanował jakoś ten zaległy urlop, podobno jeszcze 7 dni mam. Muszę go wykorzytsać? czy mogą mi zapłacić? i czy do mnie nalezy decyzja co wolę?
wiwan / 2012-06-20 11:09
Pracodawca ma go udzielić w naturze do końca września tego roku- co wynika z art. 168 KP.

Pracownik może go nie wykorzystać w tym terminie jeśli są przeszkody obiektywne- typu zwolnienia lekarskie, urlopy bezpłatne, macierzyńskie itp.

W celu wywiązania się przez pracodawcę z tego obowiązku możliwe jest nawet przymusowe na urlop wysłanie.

Zapłata za niewykorzystany urlop jest możliwa tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę, gdy okres wypowiedzenia lub w ogóle brak wypowiedzenia uniemożliwiają odebranie urlopu w naturze. Oraz gdy nie udzieli go wtedy pracodawca, bo w czasie wypowiedzenia to on decyduje o formie rozliczenia urlopu i o terminie urlopu udzielenia- co wynika z art. 171 KP

Przymusowy urlop zaległy:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wyslij;pracownika;na;zalegly;urlop,95,0,221279.html

Najnowsze wpisy