Forum Forum podatkoweOdliczenia

Zaliczka na podatek dochodowy

Zaliczka na podatek dochodowy

qweq / 78.8.245.* / 2012-11-14 20:41
Witam, mam krótkie pytanie, ponieważ prawniczy język, w którym są opisane wszędzie te informacje niestety nic mi nie mówi.

Czym ogólnie jest zaliczka na podatek dochodowy? Jeżeli pracodawca odliczył tą zaliczkę podczas wypłaty, to ja jako podatnik muszę podczas rozliczenia jeszcze coś "dopłacić"?

Podam swój przykład, proszę o jakąś radę/pomoc, ponieważ jestem w kropce.

Przychód był mi przelewany na konto po wysłaniu rachunku do firmy.
Istotne pola wyglądały dokładnie tak (wszystko wyliczało się automatycznie po wpisaniu kwoty)

Wynagrodzenie brutto: 3274,80zł
Koszty uzyskania przychodu: 654,96zł
Podstawa opodatkowania: 2620zł
Zaliczka na podatek dochodowy: 472zł

Wynagrodzenie brutto: 2802,80zł

Mam także inne pytanie - czy nieopodatkowana kwota ~3090zł od której otrzymuje całkowity zwrot podatku jest to kwota netto czy brutto?
belladonna / 2012-11-14 21:56 / Tysiącznik profesjonalny
Wg mnie masz problem z tematem brutto, netto(i to w zakresie wynagrodzenia oraz przychodu/dochodu).

przychód 3274,80zł
koszty uzyskania przychodu: 654,96zł
dochód brutto: 2619,84
podstawa opodatkowania (skoro nie ma składek społecznych, czy odliczeń od dochodu): 2620zł
Zaliczka na podatek dochodowy: 472zł
Dochód netto: 1675,84 zł.

wynagrodzenie brutto 3274,80
wynagrodzenie netto: 2802,80zł

3090 ma związek z podstawą w PIT do wyliczania podatku, od której obowiązki podatkowe nie wyjdą (nie mylić z kwotą dochodu brutto 3089 zł w przypadku zagadnień dochodów dziecka przy zagadnieniach ulgi prorodzinnej, bo wtedy dochód brutto nie może przekroczyć 3089, a nie podstawa opodatkowania w PIT).

Podstawa do opodatkowania w PIT to przychód minus koszty minus składki na ubezpieczenie społeczne minus ulgi odliczane od dochodu.... więc co Ty w końcu chcesz wiedzieć?

Najnowsze wpisy