Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Założenie firmy w mieszkaniu rodziców

Założenie firmy w mieszkaniu rodziców

skomentuj
Tomasz Jeska / 83.29.228.* / 2007-08-16 17:27
Witam, od dłuższego czasu noszę się z zamiarem założenia własnej firmy. Mam jednak następujący problem: mam 22 lata, studiuje i mieszkam w domu prywatnym z rodzicami. Oni są jego właścicielem.

Z zgłoszeniu aktualizującym NIP-1 muszę dodać dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, gdzie podatnik będzie prowadził działalność gospodarczą (np. akt własności, umowa najmu, dzierżawy, użyczenia)

Nie płacę rodzicom za korzystanie z mieszkania - niby to logiczne, jednak jak rozwiązać ten problem w przypadku zakładania firmy? Czy jedynym wyjściem jest podpisanie z nimi umowy najmu? I rzeczywiste płacenie określonej kwoty za to, że mieszkam z nimi i wykonuję w ramach swojego pokoju działalność? (działalność: projektowanie stron www)

Prosiłbym o odpowiedź
Wyświetlaj:
ppprzemo / 2007-08-24 15:25 / Uznany Gracz Giełdowy
1) Umowa użyczenia jest bezpłatna dla obu stron ale Ty będziesz musiał doliczyć przychód statystyczny do podstawy opodatkowania i oczywiście zapłacić od tego podatek.
2) Umowa najmu (bądź dzierżawy) jest płatna ale przy założeniu, że będzie to tylko "kawałek podłogi" w dodatku w lokalu bez udogodnień, jakie standardowo towarzyszą biurowcom, cena nie musi być znacząca.
3) Pamiętaj o zgłoszeniu przez rodziców faktu wykorzystywania domu do prowadzenia działalności gospodarczej w urzędzie miasta (gminy). Spowoduje to podwyższenie podatku ale uchroni przed nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości.
ela mela / 194.106.197.* / 2007-08-22 18:06
możesz zawrzeć z rodzicami umowę użyczenia lokalu, jest to umowa bezpłatna, nic z tego tytułu nie płacisz rodzicom, jest to najwygodniejsze. Rodzice muszą ci napisać oświadczenie, które składasz w Urzędzie Skarbowym, że zgadzają się jako właściciele na wykorzystywanie lokalu do celów prowadzenia przez ciebie działalności. Poniewaz jednak nie płacisz za lokal, nie możesz w koszty wrzucać części czynszu (odpowiadającemu procentowo udziałowi pokoju w całości lokalu).
Tomasz Jeska / 83.29.226.* / 2007-08-28 23:04
Dziękuje za odpowiedzi :)
WoWro / 195.182.9.* / 2008-08-11 13:38
Warto chyba dodać, że jeżeli użyczenie odbywa się między członkami rodziny, to wówczas nie ma przychodu statystycznego ani kosztów uzyskania przychodu. Rodziną jest krewny lub chłopak/dziewczyna.
skomentuj

Najnowsze wpisy