Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

zamiana wcześniejszej emerytury na zwykłą

zamiana wcześniejszej emerytury na zwykłą

eliza_k / 2011-05-13 08:39
witam,
jestem w tej grupie emerytów, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę, teraz osiągnęłam już wiek emerytalny i ciekawi mnie czy można tą wcześniejszą zamienić na zwykłą, co mogę na tym zyskać? pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-05-13 11:23
Rozumiem, że jest Pani z rocznika późniejszego niż 1948- może Pani wystąpić o przeliczenie emerytury w związku z osiągnięciem wieku powszechnego. Ale w związku z tym, że jak rozumiem na tej emeryturze Pani nie pracowała już- przeliczenie emerytury niekoniecznie da wyższe świadczenie. Szczęśliwie w takim przypadku będzie Pani mogła zostać przy świadczeniu dotychczasowym.
fi / 31.175.67.* / 2013-01-05 17:12
Prośba serdeczna do "wiwan"...proszę o odpowiedź...jestem pracujacą wczesną emerytką z rocznika 1949-w grudniu złożyłam wniosek o nową emeryturę-na koniec roku 2010 składki+kapitał początkowy=300 000zł.Wiem ,że wskaźnik waloryzacji za rok 2011 wynosił 105,18% to daje 315540zł...no i pytanie! czy waloryzacja kwartalna za rok 2012 bedzie mnie dotyczyła skoro moja wcześniejsza emerytura była waloryzowana kwotowo w marcu 2012r?
wiwan / 2013-01-09 13:03
1. tak, taki (105,18%) był wskaźnik waloryzacji 2011, czyli o tyle (5,18) wzrósł w czerwcu 2011 stan składek ( i KP ) zewidencjonowany na dzień 31 stycznia 2011 r.

2. waloryzacja dotychczasowego świadczenia nie wpływa na wyliczenie nowego. Nowe nie jest liczone ze starego, termin i wskaźnik waloryzacji składek (i KP) jest inny niż waloryzacji świadczeń już wypłacanych. znaczenie ma termin obliczenia wysokości nowego świadczenia.

3.
przy ustalaniu wysokości emerytury kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, jest waloryzowana kwartalnie. W przypadku ustalania wysokości emerytury:

w pierwszym kwartale danego roku - ostatniej kwartalnej waloryzacji składek dokonuje się za trzeci kwartał poprzedniego roku;

Zresztą ZUS to wyłożył na swojej WWW:

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=3416
IF / 31.174.72.* / 2013-01-09 15:53
Jeszcze raz dziękuję serdecznie za logiczne tłumaczenie i pokierowanie do odpowiednich stron tym bardziej ,że jestem osobą niepełnosprawną -04-0 i szukanie sprawia mi trudności:)...pozdrawiam serdecznie ,życząc Dosiego Roku i zasłużonej satysfacji z niesienia pomocy potrzebujacym.

Najnowsze wpisy