Forum Prawo - porady i tematy

Zasady postępowania przy sprawach spadkowych

Zasady postępowania przy sprawach spadkowych

misiek3822 / 148.81.117.* / 2007-03-08 14:35
Działka z domem jest zapisana na matkę i ojca. Ojciec zmarł ,chcemy sprzedać tą nieruchomość Od czego mamy zacząć ?, jakie dokumety są potrzebne ?, gdzie mamy sie udać ? Jest czworo rodzeństwa w tym 2 ma rodziny
Wyświetlaj:
ionagral / 5.173.176.* / 2020-06-26 15:39
Mogę polecić kancelarię Cejrowski. Znają się na rzeczy. Mają doświadczonych adwokatów, także i w tej sprawie na pewno by nie było problemów.
morgeen / 78.159.99.* / 2019-09-25 21:03
Polecam udać się do kancelarii prawnej Anny Legieć. Pomoże Ci w rozwiązaniu całej sprawy i podpowie co i jak odnośnie wszelkich niezbędnych formalności. Pomagała mi kilka razy i złego słowa powiedzieć nie mogę.
lixiak / 91.221.27.* / 2019-08-23 09:11
Ja z takim problemem zwróciłam się do adwokata Cejrowskiego, pomógł mi. Ma dużą wiedzę w tym temacie, imponujące doświadczenie.
Gasiek18 / 212.244.185.* / 2018-09-19 13:25
Wszelkie sprawy spadkowe udało nam się uregulować za pomocą usług kancelarii prawnej z Wrocławia. Jeśli ktoś szuka kompetentnej, serdecznie polecam http://adwokat-kamienowska.pl/oferta/prawo-spadkowe/.
grażyna58 / 2007-08-01 19:36
jak postąpić kiedy nie został podzielony spadek po zmarłych rodzicach.spadek obejmuje pół domu jednorodzinnego i 1h ziemi...spadek był podzielony na matkę i 2 synów.obecnie jesteśmy zgoni ze jeden bierze ziemie drugi polowe domu...co mamy uczynić z ta sprawa?/
mati0912 / 77.114.67.* / 2014-12-29 13:55
Chyba najlepiej wytłumaczy Ci to prawnik, tzn całą procedurę możesz sobie spokojnie przejrzeć na chociażby Money.pl., ale wiadomo każdy przypadek jest inny, więc można pewne rzeczy uogólnić, ale nie wszystko. Mi bardzo pomogła wizyta u mecenasa Łukasza Bałagi.
wigat / 2007-03-13 03:19
Przede wszystkim należy ustalić kto jest uprawniony do dziedziczenia. W pierwszej kolejności po ojcu dziedziczy mama, która z tytułu wspólności małżeńskiej prawdodpodobnie jest już włąścicielką połowy nieruchomości. Do spadku po ojcu należeć będzie połowa nieruchomości. Tę połowę dziedziczy - mama i żyjące dzieci ojca (własne, przysposobione). Należy zaznaczyć, że jeśli któreś z dzieci nie żyje to wtedy do sprawy spadkowej włącza się spadkobierców nieżyjącego dziecka. Następnie, po ustaleniu ile osób i kto ma prawa spadkowe - każdy z uprawnionych musi pobrać z Urzędu stanu cywilnego własną metrykę urodzenia i ew. akt małżeństwa bądź inne dokumenty formalnie potwierdzające sytuację prawna w przypadku zmiany nazwiska. Wniosek, którego wzór maożna uzyskać w informacji sądu, należy złożyć do sądu rejonowego włąsciwego wg adresu nieruchomości. Do wniosku należy dołaczyć testament o ile jest. (Wszystkie dokumenty w oryginałach! Koszt sądowy na wstępie 300 zł). Po rozprawie(rozprawach o ile wszyscy są zgodni i stawią się w terminie) na której wydane zostanie ostateczne postanowienie tj. zamknięciu sprawy spadkowej, nalezy złożyć do sądu wniosek o wydanie postanowienia (co trwa ok. 1,5 miesiaca). Po otrzymaniu postanowienia sądu o nabyciu spadku - nalezy złożyć wniosek do Ksiąg Wieczystych o wpis w księdze wieczystej nieruchomości nowych współwłaścicieli (150 zł) dołączając oryginał postanowienia sądowego. Po wpisie do księgi wieczystej składamy wniosek o wypis z księgi (we Wrocławiu procedura wpisów do ksiięgi ciągnie się co najmniej 6 miesięcy). W międzyczasie można już szukać kupca, ponieważ można zawrzeć umowę sprzedaży (notariusz uwzględnia wniosek złożony do ksiąg wieczystych). Do sprzedaży potrzeba jeszcze: wypis i wyrys z katastru (co najmniej 1 miesiąc), zaświadczenie z urzędu o sytuacji nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego ( co najmniej 1 miesiąc). Uwaga: przy sprzedaży wszyscy powinni być zgodni, bo jeśli nie to wystarczy że jeden ze spadkobierców powie nie - wszystko jest zablokowane i ze sprzedaży nic nie będzie, bo kto kupi. Życzę powodzenia i zgody w rodzinie.
marlene / 2011-08-23 22:59
Po śmierci mojego ojca, matka przepisała majątek na jednego z moich braci. Na jego rzecz zrzekł się swojej części majątku najstarszy brat. Natomiast ja i mój trzeci brat byliśmy wtedy niepełnoletni. Tenże trzeci brat zmarł, będąc żonatym i mając dwójkę dzieci. Bratowa postępowanie spadkowe rozpoczęła w ukryciu 5 lat temu (2006r.). Obecnie brat, na którego matka przepisała majątek chce uporządkować tą sprawę, lecz bratowa wraz z pełnoletnim synem nie stawiają się na rozprawę odnośnie spadku. Chciałabym, żeby moja część majątku wreszcie mogłaby być przepisana na mnie, ale bez zrzeknięcia się bratowej nie mogę nic zrobić. Proszę o poradę
Aneta11 / 195.82.169.* / 2007-03-08 20:44
Najpierw musicie uzyskać postanowienie z Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, czyli kto i w jakich ułamkach nabył, jeżeli był testament to ujawniona będzie w nim osoba wskazana w testamencie, jeżeli nie to dzieci i żona w częściach (udać się do Wydziału Cywilnego -Sądu według ostatniego miejsca zameldowania ). Po uzyskaniu postanowienia z Sądu trzeba udać się do Urzędu Skarbowego i otrzymać zaświadczenie że podatek po zmarłym został zapłacony lub że się nie należał. Z tymi dokumentami oraz aktualnym odpisem z księgi wieczystej (w której nie trzeba wpisywać osób z postanowienia - jeżeli chcecie oczywiście sprzedać) i informacją o planie zagospodarowania przestrzennego (z Gminy) przejść do notariusza. Zapisać się na termin i wszystkie osoby dziedziczące muszą stawić się do umowy (jeżeli nie ma kogoś - to jego pełnomocnictwo sporządzonego u najbyliżego mu notariusza) z dowodami osobistymi i numerami NIP.
nowyII / 62.141.246.* / 2007-03-11 10:07
To co jest napisana to mrzonki , po smierci babci założyna była sprawa o spadek po ojcu
po uzyskaniu postanowienia wydanego przez sąd iż połowe spadku należy do mnie nie można było już nic załatwić gdyż przepisy prawa jakie obowiązywały były takie iż trzeba było zaałożyć jeszcze jedną sprawę o nabycie prawa na spadek czyli 1/2 działki. Lecz druga uprawniona osoba nie przychodziła na podział działki w terenie której mjał dokonać geodeta i on sam powiedział że bez drugiej strony nie da sie tego zrobić . I tak zostało wyrok ospadku jest ale spadku nie ma. Po upłewie paru miesiecy druga strona założyła sprawe w sądzie iz jest jedynym spadkobiercą oszukując sąd otrzymała postanowienie iz całość działki należy do niej i oczywiscie zbyła nieruchomość .Zaskarzone zostało postanowienie do Ministerstwa Sprawiedliwości który anulował postanowienie wydane na bazie przestepstwa lecz nic to nie zmiwniło mimo różnych spraw sądowych sąd poparł przestepczą procedure pozbawiającmnie nieruchomości czyli 1/2 działki.
W majestacie prawa nie mam prawa do swojego. Po założenie sprawy o odszkodowanie błedem użednika państwqowego sąd odrzucił że nie było błędu prawnego. Pozałozeniu nowej sprowy o zwrot działki sąd ponownie pozbawił nas złudzeń i utrzymał w mocy otymania przez osobę drugą nieruchomości uzyskanej na bazie przestepstwa , oczywiście nie byliśmy na sprawie gdyż
juz wczesniej byliśmy ostrzegani że i tak nie mamy szns na zwrot nieruchomości. Po otrzymaniu postanowienia iż działka po ojcu sie nie należy nikt z adwokatów nie chciał napisać do Sądu Najwyższego celem odwołania. Po tych zdarzeniach i braku mozliwości odwołania od błędnego postanowienia rece opadły i do widzenia spadek raz błednie przyznany z przestepstwa trwa nadal i jest niewzruszony. Juz wiecej nie bedzie zakładana żadna sprawa bo nie ma sensu , może teraz dużo sie zmienia w sądownictwie wreszcie coś w tym względzie. Bo teraz postanowienie prawomocne jakie jest o przyznaniu spadku jest odrzucane a nigdy nie było zaskarzane jest prawomocne i nie w sądzie nie działa działa ---zastapiło go lepsze bo z przekretu. niepodważalne.
joannax / 2007-04-15 01:58
można sie poskarzyc na państwo polskie w Strasburgu
Estera, tylko musimy do Sztrazburga / 62.69.204.* / 2007-07-08 08:56
no lasnie czemu to sady polskie sa bezradne w prostych sprawach spadkowych jezeli sa dokumenty a to kosztuje

Najnowsze wpisy