Zasiedzenie

agontarz3 / 2014-10-30 11:35
Mam problem gdyż obca dla mnie osoba chce zasiedieć moją działkę budowlaną. Płacę podatkii. od zawsze moja rodzina ją posiada. mieszkała na niej mojego dziadka bratowa. Dziadek zawarł z nią umowę ustną,że może tam mieszkać do końca życia. Niedawno Pani Kasia zmarła. Przed śmiercią założyła sprawę o zasiedzenie. podobno po jej śmierci sprawa wygaśnie ale sprawę ma wznowić jej siostrzeniec który jest spadkobiercą jej majątku. Sytuacja jest ogólnie zagmatwana bardzo i jest dużo niejasności i fałszwych danych. Jakie mam szansę na wygranie sprawy?
Wyświetlaj:
elienary / 5.173.176.* / 2022-12-29 14:23
W Gdańsku na Latarnianej jest dobry adwokat,który pomógł mi w podobnej sytuacji.
anitafels / 5.173.168.* / 2020-11-23 17:49
W sprawach o zasiedzenie polecam kancelarię adwokacką Cejrowski. Specjalizują się w tym, duża wiedza i zaangażowanie.
wiwan / 2014-10-30 12:24
Duże, bo za tym, że bratowa dziadka NIE jest posiadaczem samoistnym owej nieruchomości ( a jest to warunek niezbędny dla zasiedzenia ) jest to, że:
- Pan, a wcześniej jak rozumiem dziadek opłaca/ł podatek od nieruchomości
- dziadka i bratową wiązała umowa użyczenia lub służebności, i trwa ona nadal, bo Pan stał się stroną tej umowy.


http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uzyskanie;prawa;wlasnosci;przez;zasiedzenie;nieruchomosci,240,0,1095920.html

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne-1/posiadanie-samoistne-jako-przeslanka-zasiedzenia-1.html
agontarz3 / 2014-10-30 18:48
dziadek opłacał podatki, tato a teraz ja przez 3 lata. mojego dziadka bratowa napisała we wniosku że:" zamieszkiwała z mężem na tej działce przez lata, będąc przekonana że jest prawowitym właścicielem. mimo iż w dniu uwłaszczenia w 1971r zamieszkiwali na przedmiotowj działce i samoistnie ją posiadali to nieruchomość ta błędnie wraz z innymi działkami została uwłaszczona na mojego dziadka i babcię." We wniosku podana jest cała rodzina mojego dziadka brata ale nieżyjący już dziadek został pominięty. wywnioskowałam z tego co tu jest napisane że poszedł na to uwłaszczenie i sam sobie działkę zapisał co jest nieprawdą gdyż gospodarstwo dostał po matce. Mam pytanie czy jeśli teraz mojego dziadka bratowa nie żyje to czy jej spadkobierca może mieszkać w jej domu na mojej działce? zaznaczę to że ona budowała ten dom z pomocą mojego dziadka i dziadek wyraził zgodę na to aby tam była do końca życia jak wcześniej wspomniałam. Taka ta sprawa jest zagmatwana, że nie wiem jakie ja mam prawa teraz do tej działki? Płacę podatki ale nadal żadnej korzyści z niej nie mam.on traktuje moją działkę jak swoją własność. czy mogę coś z tym zrobić?
wiwan / 2014-10-30 19:29
Rzeczywiście skomplikowane. Spadkobierca zmarłej 'może' na tej samej zasadzie co zmarła, tj. próbując dokonać zasiedzenia.

Jest pojecie przerwania biegu zasiedzenia.
M. in. stanowiłby je dział spadku najpierw po dziadku -na mocy którego własności(udział) owej nieruchomości przeszedł na Pani ojca, kolejnym przerwaniem byłby z kolei dział spadku po Pani ojcu.
agontarz3 / 2014-10-30 20:25
Czyli nie mam prawa żeby go teraz wyrzucić z mojej działki do czasu wyjaśnienia sprawy? Bratowa mojego dziadka ne mogąc zapisać tego domu stojącego na mojej działce(nr100)oświadczyła u notariusza ,że posiada dom na działce 97. To jest działka rolna ,która sąsiaduje z moją działką i była jej własnością. teraz jest własnością spadkobiorcy. A we wniosku o zasiedzialność podaje że ma dom na mojej działce(100). jakim cudem ten sam dom stoi na dwóch działkach???Czy notariusz mógł w akcie notarialnym umieścić tak błędne informacje??? to jest tak zagmatwane że nie wiem czy Pan/pani to rozgryzie. ciężko przekazać to wszystko pisemnie i wytłumaczyć. dziękuje za wpisy
wiwan / 2014-10-31 11:59
Nie ja będę rozgryzaŁ, ale sąd. Pozwalam sobie jedynie wskazywać na kwestie istotne.

By 'eksmitować' intruza ze swojej nieruchomości- trzeba :
- ją mieć- co w Pani przypadku oznacza najpierw nabycie spadku po ojcu/dziadku
- wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości i uzyskanie wyroku prawomocnego wyroku
- w razie odmowy wydania- egzekucja komornicza
agontarz3 / 2014-10-31 21:27
Dziakę, na której mieszka ten niechciany lokator to ja posiadam. Zapisał ją jako darowiznę mój dziadek ojcu a niedawno tato mi. Jest nawet wpis do księgi wieczystej. czy to zmienia postać rzeczy?
wiwan / 2014-11-03 13:04
Umożliwia od razu wszczęcie postępowania o wydanie przez Panią, bo jest Pani właścicielem.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/korzystanie;z;cudzej;nieruchomosci;jak;sie;przed;tym;bronic,228,0,1080036.html

Najnowsze wpisy