Forum Forum podatkowePIT

Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce i praca w UK a rozliczenie w PL

Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce i praca w UK a rozliczenie w PL

txh999 / 2010-04-11 22:28
Chciałbym się dowiedzieć, co powinienem zrobić w mojej sytuacji: w 2009 pracowałem w UK, tam też się rozliczyłem po zakończeniu pracy, otrzymałem również zwrot podatku na angielskie konto. Następnie po powrocie do Polski, zarejestrowałem się jako bezrobotny i otrzymałem prawo do zasiłku - który pobieram od listopada 2009. Czy rozliczając się w Polsce za 2009 rok muszę również rozliczyć się za te miesiące pracy w UK, a jeżeli tak to jak to dokładnie zrobić? Z góry dziękuję za pomoc...
Wyświetlaj:
ZulkaM / 2010-04-12 14:16 / Bywalec forum
Dodam tylko, że dochody ujmujesz tylko osiągnięte w 2009 r / czyli do 31.12.2009/
wiwan / 2010-04-12 11:10
Tak, dochody z UK należy wykazać.I oczywiście polski zasiłek. Wypełnia Pan PIT-36 i PIT/ZG.
Metoda "wyłączenia z progresją".
txh999 / 2010-04-12 11:51
Jakiego kursu funta powinienem użyc w rozliczeniu? Czy liczy się tylko zagraniczny dochód uzyskany dokładnie w 2009 roku? Pytam się gdyż w UK rok podatkowy jest od kwietnia do kwietnia bodajże...
wiwan / 2010-04-12 12:16
Kurs( cytat ):
"Ustalanie wysokości dochodu zagranicznego, który podlega wykazaniu w formularzu PIT/ZG dołączanym do zeznania PIT-36

W celu ustalenia wysokości zagranicznego dochodu należy w pierwszej kolejności zagraniczne przychody przeliczyć na złote. Zasady przeliczania walut na złote zawarte są w art. 11 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z powyższym przepisem przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeśli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa wyżej, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika, stosuje się kurs średni walut obcych z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski"

Dochód i podatek za rok kalendarzowy 2009 (styczeń-grudzień)
txh999 / 2010-04-12 19:10
a jak to sie oblicza w rzeczywistości przy otrzymywaniu tygodniowych pensji w uk? czy każdą pensję w danym okresie należy przeliczać po innym kursie funta?
belladonna / 2010-04-12 20:24 / Tysiącznik profesjonalny
Niestety co do UK jest pracochłonne, bo przeliczasz te tygodniówki :-)
Kudlaty00 / 89.228.64.* / 2010-04-13 14:27
Witam
Jestem w takiej samej sytuacji i prosze mi powiedziec gdzie w internecie moge znalezc ten sredni kurs :
'Jeśli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza
się na złote według kursu średniego walut obcych z ostatniego dnia roboczego
poprzedzającego dzień uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank
Polski.'
rozumiem ze jesli w kazdy piatek otrzymywalem wypalte to musze stosowac sredni kurs z kazdego piatku danego miesiaca co daje 21 tyg (tyle w uk pracowalem w 2009) razy sredni kurs z danego tygodnia. Potem to sumuje i wpisuje w PIT/ZG. Dobrze mysle ??
ZulkaM / 2010-04-13 15:57 / Bywalec forum
Nie. Wypłata w piątek, to szukasz kursu funta z czwartku - konkretne daty. a kursy znajdziesz na stronie NBP w zakładce archiwum.
kudlaty00 / 89.228.64.* / 2010-04-20 12:00
tak tylko w ktorym z tych tutaj znajde srednie z kazdego czwartku od stycznia 2009 do czerwca 2009 ?
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursy_archiwum.html
ZulkaM / 2010-04-20 14:49 / Bywalec forum
http://www.nbp.pl/home.aspx?c=/ascx/archa.ascx
wpisujesz daty miesiącami danego roku

Najnowsze wpisy