Promesa b.h.u.
/ 83.21.78.* / 2007-03-16 10:23
ZUS tak interpretuje, ale czy rzeczywiście tak jest, że zasiłek macierzyński jest krótszy o 2 tygodnie?
Czy rzeczywiście jest tak, że "Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego. "?
Moim zdaniem na oba pytania trzeba odpowiedzieć NIE.
Art 180 § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 18 tygodni przy pierwszym porodzie,
2) 20 tygodni przy każdym następnym porodzie,
3) 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Art 183 1 § 2. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.
Z powyższych przepisów Kodeksu pracy wynika, że urlop macierzyński przysługuje zawsze pracownicy, która urodziła dziecko, niezależlnie od tego czy termin porodu przypada w okresie urlopu wychowawczego.
Natomiast o tym, czy urlop macierzyński pracownica rozpocznie 2 tygodnie przed porodem, decyduje wyłącznie pracownica, a nie ZUS! Jeśli urodzi w czasie urlopu wychowawczego i napisze, że chce rozpocząć urlop macierzyński 2 tygodnie przed porodem to wtedy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie krótszy o 2 tygodnie , zgodnie z art 29 ust. 3 ustawy zasiłkowej ale jeżeli pracownica nie napisze takiego podania to urlop macierzyński rozpocznie się od dnia porodu i nie powinien być bezpodstawnie skracany przez ZUS o 2 tygodnie. Zawsze też pracodawca musi udzielić urlopu macierzyńskiego, nawet w okresie urlopu wychowawczego.
Na gruncie poniższych przepisów:
Art 180 § 3. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną
datą porodu.
§ 4. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem
aż do wyczerpania okresu ustalonego w § 1 i 2.
pracownicy przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego, z wyjątkiem sytuacji, w której pracownica rodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego i jednocześnie zażądała udzielenia urlopu macierzyńskiego 2 tygodnie przed dniem porodu. Analizując przepisy trzeba rozróżniać pojęcie "urlopu macierzyńskiego", który jest regulowany przepisami Kodeksu pracy, od "okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego", który jest regulowany przepisami ustawy zasiłkowej (ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa). Pozdrawiam w imieniu Biura Doradczego "PROMESA" B.H.U.