Forum Forum prawnePracy

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński

Klaudia1985 / 83.238.39.* / 2014-11-11 21:29
Witam
Bardzo proszę o informację .
Chcę zajść w ciąże mam umowę o pracę na czas zastępstwa (w związku z zaistnieniem potrzeby wynikającej z organizacji nauczania). Zawarłam umowę z dniem 1 września 2014r dyrekcja poinformowała mnie że do końca roku szkolnego (czyli czerwca 2015 roku) jestem zatrudniona.
Mam pytania:
1. Jeżeli zajdę w ciąże np. w styczniu to pracodawca musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu? czyli w tym przypadku do września ? taki jest wymóg i nie ma mowy ,że mnie wyrzucą?
2. Zwolnienie lekarskie mogę zanieść do szkoły po drugim miesiącu, czy muszę czekać do trzeciego miesiąca ciąży?
3. Czy po urodzeniu dziecka należy mi się zasiłek macierzyński ? i ile on będzie trwał ?
4. Gdzie mam iść żeby otrzymać zasiłek?
5. Jaką będę otrzymywała pensję będąc na zwolnieniu L-4 w trakcie ciąży oraz ile będzie wynosił mój zasiłek macierzyński po urodzeniu dziecka teraz zarabiam 1750zł jak to się oblicza?
6. Nie wiem czy mam opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe, ale chyba powinnam mieć bo skoro to umowa o pracę to szkoła ma w obowiązku opłacać te wszystkie składki ? nie chcę pytać sie księgowej bo wiadomo powie dyrekcji.
7. Pracuję dodatkowo na umowę zlecenie na świetlicy socjoterapeutycznej (48 godzin miesięcznie to chyba jest jedna czwarta etatu) zarabiam 550 zł gdybym tam zleciła opłacać składki chorobowe dobrowolnie czy wtedy dostanę w trakcie ciąży jakieś pieniądze będąc na L-4, lub jakiś zasiłek po urodzeniu dziecka. Jeżeli nie to czy bym mogła wrócić do pracy (tej na umowę zlecenie) będąc na zasiłku macierzyńskim? Co bym mogła pozwolić odciągnąć z pensji księgowej by dostać jakiś zasiłek?
8. Po roku będąc na zasiłku jeszcze mogę skorzystać z jakiegoś zasiłku ,czy już nie ? albo korzystać z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko, skąd mam wiedzieć czy jestem do niego uprawniona?
szklarek / 2014-11-12 11:00
1. Jeśli jest to umowa na zastępstwo to nie dotyczy jej przepis KP o przedłużaniu do dnia porodu. Co do zasady w ciąży korzysta się z ochrony przed wypowiedzeniem.
2. ??? Zwolnienie lekarskie, jeśli chce się z niego korzystać- należy dostarczyć w ciągu 7 dni od wystawienia.
3. Tak, jeśli urodzi Pani w trakcie ub. chorobowego. Czas trwania możliwy taki jak w KP odpowiada u. macierzyńskiemu, u. dodatkowemu macierzyńskiemu, u. rodzicielskiemu. Zależy on od mnogości urodzenia. Przy porodzie jednego dziecka jest to maks. 52 tygodnie.
4. Do pracodawcy.
5. http://www.money.pl/forum/jak-obliczyc-wynagrodzenie-na-chorobowym-t1179689.html?_rfr=1

http://www.money.pl/forum/jak-liczyc-chorobowe-pracownicy-w-ciazy-t3372575.html
6. Tak, etat jest tytułem do obowiązkowego ub. chorobowego
7. Przy jednoczesnym etacie z wynagrodzeniem nie niższym niż płaca minimalna ub. społeczne ze zlecenia są dobrowolne, co za tym idzie z tyt. zlecenia nie można przystąpić do ub. chorobowego.

Najnowsze wpisy