Forum Forum prawneCywilne

Zasiłek pogrzebowy dla osoby bezrobotnej

Zasiłek pogrzebowy dla osoby bezrobotnej

Andrzej 345 / 2011-04-11 12:56
Witam!! Jestem osoba bezrobotną w nieciekawej sytuacji materialnej, opiekuję się rodzicami. Dwa dni temu zmarł mój tata. Nie mam pieniędzy na wyprawienie pogrzebu, jak mam się starać o zasiłek i czy nie będę miał problemu w jego uzyskaniu skoro jestem osoba bezrobotną? Za każdą pomoc dziękuję!
wiwan / 2011-04-12 12:16
Bezrobocie nie jest przeszkodą. Ważne jest, by to Pan pokrył koszty pochówku, a zmarły był ubezpieczony w ZUS.
Niestety zaliczkę na ten cel przewiduje się tylko dla tego, kto jednocześnie jest uprawniony do r.rodzinnej po zmarłym.
Podstawowymi dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są:

* wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk ZUS Z-12 )
* skrócony odpis aktu zgonu
* oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli oryginały zostały złożone w banku - kopie rachunków potwierdzone przez bank.
* dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty zawierający wymagane dane),
* zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (w przypadku gdy zmarła osoba ubezpieczona lub członek rodziny osoby ubezpieczonej), nie dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących.

Tożsamość osoby występującej z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy jest ustalana na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Kwota- 4000 zł. Niezależnie od kwoty z ww rachunków.

Najnowsze wpisy