Forum Forum prawneGospodarcze

Zastraszony handel...

Zastraszony handel...

qaz123 / 195.189.42.* / 2010-02-04 20:59
Witam
Jestem handlowcem dzialajacym w internecie i również na popularnych serwisach aukcyjnych (Swistak, Allegro). Jakiś czas temu sprzedawałem również konsole Xbox 360 (ostatnio zrobiło się o nich głośno i to nie za sprawa dobrej grafiki a np. blokowaniu konsol przez Microsoft). Konsole reklamowałem jako niezbanowana - czyli nową i nie zablokowaną.
Kilka tygodni temu otrzymałem maila od prywatnej osoby (na tyle wskazywało prawie nie używane konto Allegro) o treści (szczegóły celowo ukryte):
Treść wiadomości:
"Informuję, iż zgodnie z Art. 118 ustawy z dnia 4 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych zmiana flashu w napedzie DVD jest niedozwolona. W świetle polskiego prawa również posiadacz zmodowanej konsoli popełnia przestępstwo, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Zgodnie z powyższym aukcja: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx została zgłoszona do allegro jako łamiąca regulamin.
Ponadto informuję, iż został wykonany wydruk aukcji potwierdzajacy sprzedaz odblokowanej konsoli - a sprawa została
zgłoszona do KM Policji xxxxxxxxxxxxxxxxxxx (Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą)."

Aukcja nie została usunięta przez pracownika Allegro - bo i po co jeśli konsole były w pełni legalne, a pudelka nie były nawet otwierane.
Chciałbym wiedzieć ile czasu policja czy prokuratura ma czasu na wszczęcie jakichkolwiek działań i kiedy ewentualnie sprawa jest przedawniona lub umożona (o ile w ogóle trafiła do KM, list mogla wysłać konkurencja z podstawionego konta Allegro).

Pytam ponieważ moja praca i życie rodzinne jest w ciągłym napięciu; nigdy nie wiadomo czy podczas wizyty klientów nie wpadną "mili Panowie". A może już nie ma się czym przejmować bo np. taka sprawa musiała by się wyjaśnić do miesiąca inaczej?
Słyszałem że tak jak np. z fotoradarem jeśli do miesiąca nie ma żadnych działań to "fotka" jest nieważna. Czy to prawda?
Wyświetlaj:
adwokat-warszawa@wp.pl / 109.243.219.* / 2010-02-04 21:36
Organy ścigania mogą wszcząć postępowanie do chwili upływu okresu przedawnienia, który w przypadku opisanego przestępstwa upływa po 5 latach od daty popełnienia. Umorzenie następuje w innych przypadkach niż przedawnienie na przykład gdy nie ma znamion czynu zabronionego.
qaz123 / 195.189.42.* / 2010-02-05 15:30
To chyba nie nalezy do ciezkich wykroczen jesli zagrozone jest pozbawieniem wolnosci do 1 roku, to chyba traktowane bedzie jak wykroczenie, zgadza sie? i taka sprawa moze "wisiec" az 5lat ?!

Najnowsze wpisy