Forum Forum dla firmKadry

Zatrudniamy pracownika

Zatrudniamy pracownika

Money.pl / 2011-08-06 09:29
Komentarze do wiadomości: Zatrudniamy pracownika.
Wyświetlaj:
Anna.poznań / 83.16.37.* / 2012-04-10 23:52
Witam!
Mam pytanie. Od około roku mam umowę zlecenia. Ostatnio zaczęłam dopytywać się pracodawce o umowę o prace. Powiedział mi, ze 'jedyny plus tej umowy dla mnie to kredyty i płatny urlop'. Dla niego z kolei to 'dużo papierkowej roboty i ogólnie za dużo zachodu'..... (prawie cytaty :) Teraz chciałabym się od Was dowiedzieć jak to faktycznie jest z tą umową o prace, z punktu widzenia pracodawcy..faktycznie jest to tak duży problem!? Dodam tylko, ze: jestem w dobrych stosunkach z pracodawcą, jestem jedynym dla niego pracownikiem, nie chodzi mi o pieniądze bo mogę być na 1/2 etatu np aby kwota się zgadzała z poprzednią umową (zlecenia) a urlop mam kiedy chce bo po prostu się dogadaliśmy w tej kwestii już.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2012-04-11 11:31
Jeśli chodzi o papierki to:
-przy etacie pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy oraz udzielanych urlopów, dni wolnych i to rozliczać z pracownikiem.
- pod względem ZUS-owym nie ma różnicy- tyle samo pracy, chyba że jest zleceniobiorca uczniem/studentem w wieku do 26 lat włącznie. Wtedy nie podlega on żadnym ubezpieczeniom, więc jego przejście na etat rzeczywiście stanowi papierkowe obciążenie.
- pod względem kosztów finansowych- przy pracowniku pojawia się kwestia płacy minimalnej, wypłacania nadgodzin i wynagrodzenia za urlop.
Natomiast stricte koszty pracy/zlecenia- porówna Pani z tego kalkulatora- czyli przy założeniu, że np. netto ma Pani 2000 zł, jaki to stanowi koszt dla pracodawcy, a jaki dla zleceniodawcy:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Anna.poznań / 83.16.37.* / 2012-04-11 14:44
Czy ta ewidencja to tylko dla formalności? Bo ja teoretycznie nie mam ilości godzin które muszę przepracować..czasami w miesiącu jest ich 100 a czasami 70...pensja jest stała. Przypomniało mi się jeszcze, ze szef wspominał coś o szkoleniach BHP itp które musiały by być prowadzone (?)
PS. nie jestem studentką.
szklarek / 2012-04-11 17:15
Nie ma Pani ilości godzin na zleceniu. Na etacie są wymiary tygodniowe, dobowe i w okresach rozliczeniowych. Ewidencja jest obowiązkowa, bo inaczej pracodawca nie ma podstaw do naliczania nadgodzin, wynagrodzenia itp.

Ze szkoleniami BHP też ma rację, z badaniami okresowymi- również. Do tego obowiązki związane z rodzicielstwem pracownika wielce uciążliwe dla pracodawcy.

Itd, itp.

Proszę zerknąć jak wiele tego jest:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy


Ps. Skoro nie jest pani studentką, a zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczenia to w kwestii ZUS by się nie zmieniła dokumentacja związana z zasiłkami chorobowymi i macierzyńskim.

Reasumując- nic dziwnego, że to nijak pracodawcy się nie kalkuluje.

ALE pozostaje jeszcze jedna kwestia, o której łatwo się zapomina. Tak naprawdę NIE ma dowolności w tym, czy kogoś się zatrudnia na etat, czy daje mu zlecenie.

Z bardzo prostej przyczyny- jeśli zlecenie ma być wykonywane w określonych godzinach, w określonym miejscu, pod nadzorem i kierownictwem itd. to zlecenie ma znamiona stosunku pracy. Wtedy jest to omijanie prawa pracy lub ustaw ubezpieczeniowych, poświadczanie nieprawdy przez obie strony, a zleceniobiorcy przysługuje prawo do sądownego 'stwierdzenia istnienia stosunku pracy'.

O tym więcej:


http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/ustalenie;istnienia;stosunku;pracy,163,0,137379.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ustalenie;stosunku;pracy,250,0,233722.html
lenia / 91.150.220.* / 2011-08-06 09:29
Przed zatrudnieniem kogoś do swojej firmy można też pomyśleć o przeprowadzenia testów kwalifikacji zawodowych, zamiast tradycyjnych rozmów, albo jeśli jest dużo kandydatów pierwszą selekcję można zrobić takimi testami. U nas szef wykonał testy z Instytutu Analiz im Karola Gaussa, to było dobre rozwiązanie. Jesteśmy dobre dobranym i zgranym zespołem i o wiele lepiej się pracuje niż np w mojej wcześniejszej firmie, gdzie niektóre osoby nie wiedziały jak wykonywać swoją pracę.

Najnowsze wpisy