Forum Forum dla firmKadry

Zatrudnienie pracownika

Zatrudnienie pracownika

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2008-06-12 14:36
Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Moja firma zaczęła dobrze prosperować i zastanawiam się nad zatrudnieniem kogoś do pomocy. Jakie czynności powinien wykonać pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika?
aslufarska / 2008-06-12 14:39 / Anna Ślufarska, ekspert ds. kadr i płac
Czynności, których powinien dokonać pracodawca w związku z zatrudnieniem nowego pracownika mogą być dla niego nie lada wyzwaniem.

Po pierwsze pracodawca powinien skierować pracownika na wstępne badania lekarskie. Ważne jest, aby pracownik przeszedł badania i przedstawił zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku zanim pracodawca dopuści go do pracy. Należy pamiętać, że koszt takich badań ponosi pracodawca.

Kolejnym etapem jest przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP, podobnie jak wstępne badanie lekarskie, powinno się odbyć przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Obowiązkowe jest również prowadzenie szkoleń okresowych w zakresie BHP, a także kierowanie na okresowe badania lekarskie.

Jeśli zatrudniamy osobę, która jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna, musimy pamiętać o powiadomieniu właściwego powiatowego urzędu pracy o fakcie zatrudnienia. Termin na zawiadomienie urzędu pracy wynosi 5 dni.

Kolejnym etapem jest zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń. Dokonujemy tego na dokumencie ZUS ZUA w terminie 7 dni od dnia zatrudnienia.

Z pracownikiem podpisujemy umowę o pracę. Umowa o pracę może być zawarta na: okres próbny (maksymalnie 3 miesiące), czas określony, czas wykonania określonej pracy, czas nieokreślony. Istnieje również rodzaj umowy o pracę, zwany umową na zastępstwo. Osobiście polecam zatrudnienie na okres próbny. Jest to czas, w którym zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą się nawzajem poznać. Pracodawca może określić przydatność pracownika do danej pracy, pracownik poznać warunki i specyfikację pracy na danym stanowisku.

Pracodawca obowiązany jest również prowadzić dokumentację pracowniczą. Powinien między innymi założyć i prowadzić akta osobowe pracownika. Składają się one z trzech części i zawierają: dokumenty związane z ubieganiem się pracownika o zatrudnienie, dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia, a także dokumenty związanie z ustaniem stosunku pracy.

W przypadku zatrudnienia pierwszego pracownika należy pamiętać o obowiązku zawiadomienia właściwego inspektora pracy oraz właściwego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.

Zatrudnienie pracownika wiąże się dodatkowo z szeregiem bieżących, powtarzalnych czynności, na które składają się m.in.: naliczanie płac, odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy czy przygotowywanie deklaracji rozliczeniowych do ZUS zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jak widać na pracodawcy ciąży duża odpowiedzialność. Niestety kary, jakimi może zostać obciążony pracodawca za stwierdzone nieprawidłowości np. w zakresie przestrzegania prawa pracy, mogą być wysokie.

Anna Ślufarska, ekspert ds. kadr i płac

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców.

Najnowsze wpisy