Forum Forum prawneGospodarcze

Zawarcie umowy przez telefon

Zawarcie umowy przez telefon

skomentuj
Bożena 34 / 2011-08-31 12:16
Mam pytanie dotyczącej zawierania umowy przez telefon. DO mojego taty zadzwonili z firmy telekomunikacyjnej, oczywiście kobieta powiedziała mu że rozmowa jest nagrywana, poinformowała go o tym co daje mu nowa umowa z nimi i na tym się rozmowa skończyła. Wczoraj przyszło do nas ponaglenie o zapłatę za abonament!! Rozmawiałam z moim tatą i on twierdzi że żadnej umowy nie zawierał z nimi!! Czy w ogóle taka umowa przez telefon , nagrywana przez nich ma moc prawną?
Wyświetlaj:
Były konsultant / 83.27.199.* / 2013-06-04 16:47
Witam.
Zawierając umowę z firmą telekomunikacyjną przez telefon wg pierwszej umowy, regulaminu świadczenia usług przez Spółkę oraz Szczegółowych warunkach promocji ( z późniejszymi zmianami), kolejne zmiany mogą być zawarte na odległość po odpowiedniej identyfikacji np. imię i nazwisko, adres zamieszkania ( lub świadczenia usług) oraz data urodzenia. Do pierwszej połowy stycznia 2013 jedna z firm telekomunikacyjnych nie miała obowiązku wg przepisów zabezpieczać nagrań rozmowy ( umowy telefonicznej) przed jej utratą. Od drugiej połowy stycznia br. weszły w życie radykalne zmiany dot. zawierania umów na odległość. Generalnie zmieniło się to, że klient może zarządać udostępnienia nagrania ( musi jednak podać dzień i godzinę). Jednak nadal po zawarciu umowy taką drogą klient może zrezygnować z umowy w ciągu 10 dni od dnia jej zawarcia, z tym że musi być pisemne oraz trafić do siedziby najpóźniej do 10 dnia. Konsultant może również poinformować, że w przypadku, gdy usługa jest aktywowana przed okresem 10 dnia, od dnia zawarcia takiej umowy, to ta umowa jest aktualna. Należy jednak pamiętać ( o czym nie wszyscy konsultanci wiedzą), że wg prawa telekomunikacyjnego zaw. umowę na odległość, konsument ma prawo odstąpić na pisemny wniosek od takiej umowy w ciągu (do) 10 dni (kalendarzowych), nie zależnie od tego czy umowa weszła w życie. Jeżeli więc konsument spełni ten warunek, a mimo to firma telekomunikacyjna odmawia odstąpienia od umowy to można zwrócić się do UKE ( urząd komunikacji elektronicznej) z prośbą o pomoc. Należy jednak udowodnić, iż spełniliśmy warunki odstąpienia od umowy.
wiwan / 2011-08-31 12:47
Wszystko wskazuje, że była to jedynie oferta, a nie zawarcie zdalne umowy.
To drugie jest możliwe i uregulowane ( art. 10 i dalsze USTAWY
z dnia 2 marca 2000 r.
o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny)
Ale wymaga przede wszystkim potwierdzenia przez oferenta tożsamości czy uprawnień konsumenta do jej zawarcia przez podanie hasła do kontaktów zdalnych, albo dodatkowych danych osobistych, np. nazwisko rodowe matki, data wydania dow. osobistego.
Tak, by było pewne, że na umowę zgadza się abonent lub osoba uprawniona w jego imieniu, a nie hydraulik, który akurat montuje syfon i sobie tel. odebrał.
Wymagane jest też w ogóle wcześniejsze udzielenie zgody na tę formę kontaktów tj. kiedyś przy podpisywaniu umowy i ustalenie ww hasła/pinu/innej identyfikacji.
I na koniec- po takim zdalnym zawarciu umowy musi dotrzeć jej forma pisemna.
konrad2000 / 83.6.39.* / 2013-02-01 14:09
Jeśli nie podpisze się formy pisemnej umowy, czy jest nadal ważna?
Bogumił22 / 2013-02-01 14:19
Nie wiem jak to działa , ale na przykłąd słyszałęm o serwisie (nie Pobieraczek), gdzie wysyłając sms-a podpisujesz tak jakby z nimi umowę i zgadzasz się an to zę oni przysyłają Ci sms-a z jakąś informacją. Koszt takiego jednego sms-a to tylko 5 zł. Nie wiem , ale wdyaje mi się że prawo polskie jest dziurawe jak sitko.
skomentuj

Najnowsze wpisy