Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Zbiera się RPP. Rynek czeka na cięcie stóp

Zbiera się RPP. Rynek czeka na cięcie stóp

Money.pl / 2009-03-24 08:44
Komentarze do wiadomości: Zbiera się RPP. Rynek czeka na cięcie stóp.
Wyświetlaj:
gray / 81.157.59.* / 2009-03-24 08:59
czyzby dzis znowu rudy sprzedal euro ? zaczyna mnie to powoli juz w****... manipulant jeden ,cwaniak,zdrajca.
a320 / 80.68.235.* / 2009-03-24 10:43
co ty pier... Kaczyński nie jest przecież rudy.
gray / 81.157.59.* / 2009-03-24 11:11
rudy jest zdrajca narodowym.Kaczynski nie jest lepszy ale rudy to kombinator , zloty ma pasc na pysk i juz taka wola graczy!
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-03-24 08:58
To nie ma sensu. Banki w Polsce i tak nie będą udzielać więcej kredytów, a jedynie podniosą marżę i wygenerują większe przychody. Już teraz marże na kredytach dla średnich i dużych przedsiębiorstw sięgają ponad 3 p.p., a jeszcze na początku ubiegłego roku te same banki miały marże na poziomie 1,2 - 1,5 p.p. O prowizjach przygotowawczych i prowizjach za gotowość już nie mówię. Banki nie mają kasy i ściągają ją z klientów. Moim zdaniem NBP powinien radykalnie obniżyć stopę depozytową dla banków, najlepiej tak jak to zrobił BOE - do zera. To jedyne wyjście. Wysokości rezerw obowiązkowych bym nie ruszał, ale niech nie będzie ona oprocentowana. Dla chamów z Dzikiego Zachodu jakim stała się UE trzeba trochę wolnej konkurencji wprowadzić, a nie wspierać ich depozytami NBP. Z drugiej strony, jako że mam kredyt w PLN - będę bardzo zadowolony jeżeli RPP utnie stopy raz jeszcze.
Joł / 212.2.96.* / 2009-03-24 12:54
> będę bardzo zadowolony jeżeli RPP
utnie stopy raz jeszcze

Jutro utnie, a potem podkęci. Wyjdziesz z tego i tak stratny.
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-03-24 13:06
Ja już nie jestem stratny, bo chcę za niedługo opchnąć to mieszkanie, i gdybym miał kredyt w CHF'ach nie byłoby to praktycznie możliwe, bo na dzień dzisiejszy musiałbym dołożyć do interesu ponad 90 tys. zł - a tego bym nie chciał.
Joł / 212.2.96.* / 2009-03-24 14:20
To w zasadzie stopy nie powinny Cię już interesować
Bacz / 193.24.200.* / 2009-03-24 11:50
Popieram obniżenie stopy depozytowej do zera.
Niech banki trzymają sobie swoją forsę we własnych skarbcach i ponoszą tego koszty, a nie NBP im przechowuje gotówkę i jeszcze za tę usługę płaci.

Rezerwa obowiązkowa powinna wynosić co najmniej 5% i być traktowana jako nieoprocentowane wadium na wypadek bankructwa banku.

Stopa kredytowa powinna być minimalnie wyższa niż kredyty na rynku międzybankowym. Podaż kredytów powinno się zwiększać przez zabronienie rządowi zadłużania się w bankach komercyjnych - planowany w ustawie deficyt powinien finansować NBP. Banki które nie mogły by pożyczać rządowi musiały by wszystkie kredyty upchać na rynku - było by ich dużo i były by tanie.

Pisałem o tym:
http://niepoprawni.pl/blog/404/jak-rozwiazac-problem-dlugow-polski
http://niepoprawni.pl/blog/404/polityka-stop-procentowych
Pilsener / 2009-03-24 09:16 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Sama idea monetaryzmu (mylnie utożsamianego z neoliberalizmem) polegająca na schładzaniu czy pobudzaniu gospodarki stopami to bzdura. Banki nie pożyczają sobie, bo żaden się nie przyzna, który wtopił na derywatach, banki nie pożyczają innym, bo przedsiębiorca do końca się nie przyzna, że wtopił na opcjach. Kryzysy to rzecz normalna, natomiast dla długofalowego i stabilnego wzrostu gospodarczego liczą się tylko i wyłącznie fundamenty, stopami można sobie podetrzeć - tym bardziej, że coraz częściej polityka monetarna służy tylko i wyłącznie pustemu drukowaniu mamony, którą politycy finansują swoje chore wizje "domów dla bezrobotnych murzynów" czy inne "ważne, wrażliwe społecznie idee".
Mr Bear / 217.98.12.* / 2009-03-24 13:13
Smutne, ale prawdziwe niestety. Do tego dziś ta polityka nie służy nawet pustemu drukowaniu kasy, bo nie ma żadnego wpływu na banki, które jeżdżą na klientach jak na łysych koniach. "System bankowy w Polsce - nie dla idiotów!" :)
Joł / 212.2.96.* / 2009-03-24 08:44
Po co ustawiczne manipulacje stopami? W ostatnim roku lewar w górę, a teraz lewar w dół. Jesli decyzje podejmują wciąż te same osoby, to nie wróżę im trafności. Już raz sie pomylili i to jak. Moim zdaniem RPP więcej szkodzi niż pomaga.

Najnowsze wpisy