Forum Polityka, aktualnościŚwiat

Zimbabwe: 750 tys. dolarów na jednym banknocie

Zimbabwe: 750 tys. dolarów na jednym banknocie

Wyświetlaj:
~Kris / 2007-12-20 12:11 / Tysiącznik na forum)
Byłem tam w 2003 roku - płaciło się paczkami banknotów 1000 dolarowych. Najwiękrzym 'nominałem' były plastikowe torebki z supermarketu zawierające 1000 x 1000 dolarówek (milion dolarów)
Pensje dewaluowały się do zera w ciągu 12 godzin od wypłaty. Paliwo było niedostępne.
Przez cały ten czas moja lokalna znajoma 'należąca do układu' woziła mnie po Harare wielkim białym mercedesem

Wtedy - wyjeżdżając, dawałem im 6 miesięcy czasu do wybuchu rewolucji. Tymczasem minęły 4 lata, a Zimbabwe nadal istnieje i Mugabe nadal rządzi.

Tajemnica polega chyba na tym, że 'inflacja' dotyczy tylko stolicy. Na prowincji nie używa się pieniędzy a dobra w wymianie towarowej nie tracą na wartości. Zimbabwe wraca spokojnie do epoki wspólnot plemiennych.

Teraz już nie myślę, że wybuchnie tam rewolucja, przewiduję raczej wiele lat stagnacji, a potem walki plemienne, połączone z inwazją jednego z sąsiadów, i interwncję ONZ. W konsekwencji: kolejny Darfur.
jliber / 212.180.147.* / 2007-12-20 11:47
Zwolennicy "podgrzewania" gospodarki na widok takich artykulow automatycznie dostaja zacmy na oczach.
leiho / 2007-12-20 11:07 / "Tu Ne Cede Malis"
no tak się własnie konczą zabawy z wprowadzaniem realnego socjalizmu, nacjonalizacji i pogardy dla wartosci, ktore Europie przynisły dobrobyt - pracowitosci, uczciwosci, poszanowania własnosci prywatnej. Wygonili farmerów z ich ziemi, oddali to na kołchozy... no to mają, szkoda tych biednych ludzi, ech...
flugo / 2007-12-20 11:45 / portfel / Dziecko hossy
wartości które przyniosły dobrobyt Europie to wyzysk czarnuchów, rabunkowa gospodarka surowcowa, brak dostepnej edukacji i niewolnictwo?
jliber / 212.180.147.* / 2007-12-20 12:00
Nie, poszanowanie wlasnosci prywatnej, leiho napisal juz, masz problemy ze wzrokiem.

Najnowsze wpisy