Forum Forum emerytalneInne

zleceniobiorca a emerytura

zleceniobiorca a emerytura

yga / 2011-08-29 08:25
Otrzymałam możliwość pracy na umowę zlecenie, zastanawiam się czy staż pracy jaki wypracuję na tej umowie będzie mi się liczyć do emerytury? jakie składki pobierane są przy tej formie pracy?
Wyświetlaj:
uri87 / 178.235.211.* / 2011-08-30 08:17
Wiwan ma rację. Zakres obowiązkowych składek zależy od kilku czynników.
@yga, tutaj masz to wszystko dokładnie rozpisane - jaka umowa-jakie składki:
http://ekspercidlaciebie.pl/artykuly/konsekwencje-skladkowe-roznych-form-zatrudnienia_17
wiwan / 2011-08-30 10:55
Albo tu, na Money.pl- na pewno przejrzyściej bo w tabelce:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html
werta / 2011-08-29 10:38
obowiązkowe składki przy tej umowie cywilnoprawnej to składka zdrowotna i właśnie emerytalno-rentowa, dzięki czemu umowa ta będzie mieć znaczenie przy ustalaniu emerytury
wiwan / 2011-08-29 21:33
Uściślijmy, że nie ma to zastosowania w sytuacji, gdy "yga" jest uczennicą/studentką do 26 roku życia - bo wtedy nawet dobrowolnie zlecenie ub. emerytalnemu nie może podlegać.
Ani w kilku sytuacjach, gdy posiada ona inny tytuł do ubezpieczeń- bo wtedy u. emerytalne ze zlecenia będzie dobrowolne- by więc staż z tej umowy miał znaczenie- do ubezpieczenia trzeba jeszcze przystąpić.
yga / 2011-08-30 12:21
nie jestem studentką, ani nie jestem nigdzie ubezpieczona, w związku z tym rozumiem że owa praca będzie mi się liczyć do emerytury
wiwan / 2011-08-30 12:39
Tak. Będzie.
-Jako okres składkowy na potrzeby np. renty z tyt. niezdolności do pracy czy wcześniejszej emerytury- po prostu ten okres wydłuży.
-Jako okres z którego wynagrodzenie będzie mogło być wzięte do ustalenia podstawy ww świadczeń
-Jako konkretne, zewidencjonowane składki na koncie emerytalnym na potrzeby 'normalnej' emerytury, bo zakładam, że jest Pani z rocznika 1949 lub późniejszego. Niczym nie różnią się one od składek pochodzących z etatu czy np. Działalności gospodarczej.

Najnowsze wpisy