Forum Forum podatkoweFormularze

ZŁODZIEJSKI FISKUS!!!!!

ZŁODZIEJSKI FISKUS!!!!!

monikaa026 / 2009-08-23 01:37
Witam
Bardzo proszę o poradę.
1. W roku 2007 pracowałam w Irlandii i w Pl. również uzyskałam dochód 2500zł- czyli nie osiągnęłam w Polsce dochodu, który podlega o podatkowaniu. Kwota wolna od podatku to 3015 zł. Czyli jeśli w Polsce nie zarobiłam 3015zł to jestem zwolniona z podatku.
Przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją mamy obowiązek składania zeznania rocznego, jeżeli:
* osiągnęliśmy w Polsce dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej - ja ich nie osiągnęłam, Więc moje pytanie brzmi czy moim obowiązkiem jest ukazanie dochodu z Irlandii w PIT 36?, w którym to wykazuje się dochody wg skali.
Mam problem ponieważ byłam przekonana, że jeżeli w Polsce nie przekroczyłam kwoty 3015 to nie mam obowiązku ukazywania fiskusowi moich dochodów zarobionych w Irlandii, lecz jednak wygląda na to ,że się myliłam ponieważ zostałam wezwana do US i muszę złożyć korektę za 2007r Czyli do kwoty uzyskanej w Polsce 2500zł muszę dołożyć dochody z Irl. i zapłacić podatek wg obliczonej skali podatkowej. Teraz przyjdzie mi zapłacić fiskusowi około 1000zł z czym nie mogę się pogodzić bo ciągle trzymam się teorii, ze jeżeli kwota nie przekroczy 3015zł to podatku nie płacimy. Uważam ,że jest to niesprawiedliwe, abym miała ukazać zagraniczne dochody gdyż w Polsce nie przekroczyłam kwoty, która podlega opodatkowaniu,
Proszę o pomoc, przede wszystkim o jak najszybszą odpowiedź ponieważ nie mam za wiele czasu, US czeka na korektę z roku 2007.
2. Do tego chciałam również zapytać czy obliczając stopę procentową obliczamy z dochodu brutto czy możemy odjąć od dochodu składki PRSI i dopiero wtedy pomniejszyć o diety?
3. Następne moje pytanie dotyczy odliczania diet, chciałam zapytać czy będąc na zwolnieniu lekarskim ,które było wypłacone przez pracodawcę mogę odliczyć sobie diety? Przez 6 tygodni pracodawca wypłacał mi co tydzień pensje w wysokości tej samej co za przepracowane 40h. Czy od każdej tygodniówki czyli wypłaconego L4 mogę odliczyć sobie diety?
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.

Najnowsze wpisy