Forum Forum emerytalneOFE

Zmarł 2 miesiace przed śmiercia

Zmarł 2 miesiace przed śmiercia

Basiek4656 / 2017-07-11 18:26
Moj maz zmarl w wieku 65l i 5 miesiecy. Pobieral rente chorobowa 1700zl. Zmarł w maju a w sierpniu mial pobrac pierwsza emeryture w wysokosci 2800zl. Zus przyznal mi 1500zl po jegovsmierci. Czyli 80% z jego renty. Cale zycie zylismy skromnie, brakuje mi czasami od miesiaca do miesiaca. Zabraklo doslownie 2-3 miesiecy zycia meza i bym miala wieksza emeryture. Czy nie da sie tego przeskoczyc? Wszystko zabiera ZUS? Gdzie sprawiedliwosc :-(
Wyświetlaj:
Basiek4656 / 2017-07-11 19:48
Chyba w zle miejsce wstawialam watek gdyz maz nie nalezal do zadnego Funduszu emerytalnego. Pobieral rete chorobowa. Wiedzial ze za 2 miesiace dostanie 2800zl gdyz ZUS przyslal mu list z wyliczeniem.Zmarl 2 miesiace przed emerytura. ZUS przyznal mi tak jak pani pisze 85% z jego renty.
wiwan / 2017-07-11 20:24
No tak, bo jest to dział "OFE". A ja dopytywałem o to, bo byłaby kwestia 'dziedziczenia' po nim części kapitałowej z subkonta/OFE.

Co do procentów- chodzi o to, że wyliczona r. rodzinna to netto od 85% brutto świadczenia, jakie miał zmarły, a to nie oznacza, że netto będzie dokładnie wynosiło 85% netto, jakie miał zmarły. Co wynika z nieliniowej skali PIT i zaokrągleń.

Ale do rzeczy.

Przepisy (art. 65, 73 ustawy emerytalnej) są tu nieubłagane moim zdaniem, i r. rodzinna nie mogła być wyliczona inaczej niż od renty z tyt. niezdolności do pracy, do której miał prawo zmarły w chwili śmierci, a nie spełniał jeszcze warunków do uzyskania swojej emerytury- tutaj byłaby to emerytura z urzędu.

Oczywiście zgodnie z pouczeniem na decyzji rentowej może się Pani odwołać.
wiwan / 2017-07-11 19:43
Nie 80, a 85% świadczenia zmarłego, jeśli jest Pani jedyną uprawnioną.
To wprost z ustawy.

Ale pytanie jest o środki w OFE ? Zmarły przystąpił do OFE dobrowolnie ?
Skąd wiedza o owych 2800 zł hipotetycznej emerytury ?

Najnowsze wpisy