Forum Forum emerytalneInne

zmiana zawodu a emerytura

zmiana zawodu a emerytura

migg / 2011-07-26 09:51
osoby, które pracują w warunkach szkodliwych mogą liczyć na emeryturę pomostową, ile muszą jednak oni czasu przepracować? czy zmiana zawodu może im odebrać prawo do emerytury pomostowej, pomimo że nadal będzie to zawód związany z warunkami szkodliwymi?
Wyświetlaj:
ernesto30 / 2011-07-26 12:00
taka jest właśnie sprawiedliwość, co z tego że 10 lat przepracowałeś w warunkach szkodliwych, skoro kolejne lata w tych samych warunkach przepracowałeś już u kogoś innego
wiwan / 2011-07-26 18:01
Akurat tu jest kwestia odwrotna- to zmiana stanowiska zaliczanego do jednego wykazu na takie z innego wykazu w wielu przypadkach uniemożliwia skorzystanie ze świadczenia. Zmiana pracodawcy nie ma nic do tego, byłoby tak nawet bez zmiany pracodawcy.
wiwan / 2011-07-26 10:51
No tak niestety jest. Jest to problem bardzo podobny do kwestii emerytur wcześniejszych, gdzie okresu wykonywania prac z wykazu A nie można sumować z okresem pracy z wykazu B w przypadku gdy na emeryturę przechodzi się będąc zatrudnionym na stanowisku z wykazu B. ( w sytuacji odwrotnej- tak ).
W ustawie pomostowej znajduje się feralne "LUB" w art. 5 ust. 2 które ZUS interpretuje zdaje się jako uniemożliwiające sumowanie okresu z zał. 1 z okresem z zał. 3.

Z drugiej strony- i tak pomostówki są wytargowane w 2008 r. Reforma emerytalna ich nie przewidywała, trudno więc by jako swego rodzaju "promocja" nie była obwarowana szeregiem warunków.

Podstawowe wymogi wobec ubezpieczonego dla jej uzyskania to:
urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn, przy czym przy ustalaniu tego okresu nie uwzględnia się okresów pracy w gospodarstwie rolnym;
przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;
po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych;
nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Oraz kilka sytuacji wyjątkowych dotyczących pracowników morskich portów handlowych, statków powietzrnych, hutnictwie, maszynistów, ratowników górskich itd.

Najnowsze wpisy