Forum Forum emerytalneOFE

Zmiany w OFE. Wygrywa pomysł Boniego

Zmiany w OFE. Wygrywa pomysł Boniego

Money.pl / 2011-03-08 07:37
Komentarze do wiadomości: Zmiany w OFE. Wygrywa pomysł Boniego.
Wyświetlaj:
Offfman / 193.109.225.* / 2011-03-09 16:26
Tak to rozegrali, dali 2 propozycje przy czym jedną można porównać do rozboju a drugą do zwykłej kradzieży i przedstawiamy że kradzież jest w miarę ok, i powinniśmy osiągnąć kompromis mieszczący pomiędzy tymi opcjami...;) Brawo!!
sceptyk / 2011-03-09 08:57 / Tysiącznik na forum
W wojnie złodzie Rostowski versus Boni, chodzi tylko o METODĘ, wg jakiej (nie)rząd Tuska i kolejne będą okradały NAS, obywateli RP.
Jesteśmy przez ten rząd traktowani jak NIEWOLNICY, których można bezkarnie ograbić ze wszystkiego.
Ministrowie tego rządu (łącznie z pierwszym ministrem) to ZŁODZIEJE.
Emma001 / 84.10.38.* / 2011-03-08 20:35
Tak skonstruowany system emerytalny powstał nie z konieczności ekonomicznej ale z zachłanności światowego kapitału i jego istotą jest zabranie pieniędzy z ubezpieczenia społecznego milionów ludzi i
przekierowanie ich do prywatnych instytucji finansowych , bez
żadnych gwarancji i zabezpieczeń. I to właśnie jest KRADZIEŻ
,OFE niczego dobrego ludziom nie dają , docelowo i tak ta
przybudówka do ZUS-u zostanie zlikwidowana, Rząd czyni dobrze ,
tylko na razie nic więcej zrobić nie może - to dlaczego go za to krytykować?
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 89.25.186.* / 2011-03-09 09:28
Idz do ZUS, napene tam będzie ci lepiej i pewniej.
tedchom / 2011-03-08 20:09 / Tysiącznik na forum
Witam BARDZO PILNIE poszukuję kontaktu do osoby/ osób zajmujących się OFE jeśli ktoś z
Was mógłby pomóc BARDZO proszę na priva
najlepiej woj śląskie!!!!
Piqś / 87.206.180.* / 2011-03-08 17:34
"the show must go on"
czy wy(celowo z małej)myślicie ,że Naród jest taki głupi???????
sceptyk / 2011-03-09 09:06 / Tysiącznik na forum
ONI tak myślą.
I naród to kupi.
Wystarczy, że jakiś Kubuś Gminno-Powiatowy albo równy mu w ogłupianiu ludzi "hałtorytet z namaszczony na Czerskiej" obśmieje stary system i przedstawi, że nowy jest fenomenalny, i będzie gites.

Stuk puk, laską w podłogę,
Sejm, Sejm wyraża zgodę,
stuk puk laską o blat,
Sejm mówi tak.

/Maciej Zembaty/
Jaaaaaaaaaa / 79.163.239.* / 2011-03-08 17:02
Brak słów. Do tych wyborów pójdę zaraz po otwarciu lokalu wyborczego głównie po to by głosowa na kogoklwiek byle nie popaprańców'
Będzie Jutro / 78.154.89.* / 2011-03-08 16:45
Produkt uboczny taakk będzie wyglądała nasza przyszła emerytura właśnie widać jak wymyślili dobrze przepisy prawne ,że nic albo prawie niccc nie można zrobić
zeźlony / 212.160.172.* / 2011-03-08 16:07
Już nie mogę dłużej czytać tych politycznych bredni...
Precz złodzieje od moich pieniędzy!
Ze swoimi pieniedzmi róbcie co chcecie, ale wara wam od oszczedności innych ludzi.
Jak OFE jest takie złe, to może sprawcie aby było lepsze, np. ustalcie mniejszy procent pobierany za obsługę, stwórzcie dobrowolną konkurencię dla OFE i na tym zakończcie swoje dobre pomysły szubracy z PO :/
Budyń / 89.78.50.* / 2011-03-08 19:07
TWOICH PIENIĘDZY ? :D

Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 2008 roku ( II UK
12/08 str. 7 )
stwierdził:
[..]
W konsekwencji odprowadzana do otwartego funduszu
emerytalnego część składki na ubezpieczenie
emerytalne nie stanowi własności ubezpieczonego, co
wynika zarówno z ubezpieczeniowej konstrukcji prawa
do emerytury jak i z przyjęcia założenia, że pomimo
ustawowego podziału składki na część finansowaną
przez ubezpieczonego i płatnika,
składki na ubezpieczenia społeczne są nadal
finansowane przez płatnika (K. Antonów: Prawo do
emerytury, Kraków 2007, s. 83-84).
[..]
źródło:
http://pub.sn.pl/ow3_ia.nsf/0/3415f613c7d1af89c1257
6730055e357/$FILE/II%20UK%200012_08.pdf
klijętka / 83.8.192.* / 2011-03-08 16:01
jestem ciekawa czy moge wypłacić moją kase z OFE poco mają się przepychać czyj pomysł jest lepszy niech oddadzą wszystkim ludziom swoje pieniądze i po problemie .pesymistka
Rossi / 91.189.73.* / 2011-03-08 15:15
Bieda się PO.....ła
Bydło na rzeź.
aga23 / 195.117.255.* / 2011-03-08 14:46
W toczącej się w Polsce debacie w sprawie zmian w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) warto się odwołać do niezwykle interesującej książki „Prywatyzacja emerytur. Transnarodowa kampania na rzecz reformy zabezpieczenia społecznego”, która ukazała się w 2008 r. w wydawnictwie Uniwersytetu Princeton w Stanach Zjednoczonych. Jej autorem jest prof. Mitchell A. Orenstein (Johns Hopkins University)*. W publikacji obszernie przedstawiono przyczyny, mechanizmy i sposoby wprowadzenia przymusowego kapitałowego filara systemu emerytalnego w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej oraz w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególna uwaga została poświęcona roli, jaką odegrał tu Bank Światowy wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz amerykańska USAID (US Agency for International Development), a także OECD i inne organizacje międzynarodowe. W opinii Orensteina, podmioty te stworzyły swego rodzaju koalicję, która w ramach dobrze zorganizowanej kampanii rozpowszechniała w świecie ideę prywatyzacji emerytur.
W 1994 r. BŚ opublikował raport „Averting the Old Age Crisis”, w którym zdecydowanie propagowano koncepcję sprywatyzowania przynajmniej części systemu emerytalnego. Orenstein wskazuje (s. 76), że była to radykalna zmiana w porównaniu z tezami zawartymi w dokumentach Banku Światowego, publikowanych do tego czasu, w których ostrzegał on, że taka prywatyzacja nie rozwiązuje fundamentalnych problemów dotyczących systemów emerytalnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
W całej kampanii BŚ na rzecz ustanowienia przymusu oszczędzania na emeryturę w prywatnych instytucjach finansowych eksponowano cel w postaci ograniczenia negatywnego wpływu zmian demograficznych na wysokość przyszłych emerytur i wiele innych celów dotyczących rozwoju gospodarczego. Zastanawiając się nad rzeczywistymi przyczynami ustanowienia obowiązkowego filaru emerytalnego, Orenstein wskazuje, że międzynarodowe instytucje finansowe i korporacje wielonarodowe, zajmujące się zarządzaniem prywatnymi funduszami emerytalnymi, bardzo się interesowały stworzeniem w różnych krajach dużej puli oszczędności z przymusowo pobieranych środków publicznych (s. 79). Doświadczenia reformy chilijskiej pokazały, że zarządzanie tymi pieniędzmi może stanowić atrakcyjne źródło zysków dla wielkich międzynarodowych firm ubezpieczeniowych i banków. Od 1994 r. BŚ bardzo się zaangażował w promowanie tego rodzaju reformy.
Ważnym instrumentem wprowadzania przymusowego filara kapitałowego była polityka pożyczkowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. I tak np. jednym z warunków udzielenia Argentynie w 1992 r. pożyczki w wysokości 40 mld dol. przez MFW było sfinalizowanie prywatyzacji emerytur w tym kraju. Ponadto Bank Światowy w latach 1996-1997 udzielił Argentynie pożyczek w wysokości 320 mln dol., by wesprzeć realizację reformy emerytalnej (s. 152). Orenstein stwierdza, że BŚ, MFW i regionalne banki rozwoju udzielały często pożyczek i pomocy różnym krajom, pod warunkiem że wprowadzą one prywatyzację emerytur. Z drugiej strony, instytucje te zapewniały pożyczki na sfinansowanie luki w finansach publicznych, powstałej z powodu skierowania do prywatnych instytucji części składek emerytalnych, tak by można było wypłacać bieżące emerytury (s. 89).
Orenstein wskazuje, że silnej presji ze strony tych instytucji oparły się jedynie nieliczne kraje wytypowane do wprowadzenia obowiązkowego filara kapitałowego. Te kraje to: Wenezuela, Słowenia oraz Korea Południowa (s. 154). Według opinii Orensteina, Korea jest przypadkiem, który pokazuje, że przywódcy w dużym i bogatym kraju mają siłę, by oprzeć się polityce transnarodowych podmiotów (s. 156). Z całej książki wynika ogólna refleksja, że na celowniku tych podmiotów znalazły się kraje o średnich dochodach, przeżywające różne problemy gospodarcze i uzależnione od międzynarodowej pomocy finansowej. Bank Światowy i inni transnarodowi aktorzy w zasadzie nie próbowali wprowadzić przymusowego filara kapitałowego w krajach o małych dochodach (niski poziom płac i składek), a także w krajach wysoko rozwiniętych. W odniesieniu do tych ostatnich trudno bowiem było znaleźć jakieś skuteczne instrumenty oddziaływania na rządzących (s. 162). Orenstein odwołuje się do badań pokazujących, jak wielkie straty poniosły pierwsze pokolenia emerytów otrzymujących świadczenia z przymusowych prywatnych funduszy w krajach Ameryki Łacińskiej. Istotną przyczyną tych strat okazały się wysokie opłaty pobierane przez instytucje finansowe zarządzające funduszami. Opłaty te stanowiły niesprawiedliwe obciążenie indywidualnych oszczędności emerytalnych i spowodowały utratę dużej części dochodu należnego emerytowi (s. 82).
W książce szczegółowo scharakteryzowano mechanizm i poszczególne etapy prywatyzowania emerytur. I tak najpierw Bank Światowy, a także inni tzw. transnarodowi aktorzy, starali się zidentyfikować kraje mogące być obiecującymi kandydatami do wprowadzenia obowiązkowego kapitałowego filaru emerytalnego, oraz przedsta
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-03-08 15:18
Wszystkim tym, którzy tak opluwja emerytyury kapitalowe polece przenieśc cąłosc swoich skąłdek i oszczedności do ZUSu. nie ma to jak pewnośc że politycy spełnia za 30 lat swoej obietnice. Prawdziwe dobrodziejstwo.

Kiedy wreszcei zrozumiei ze ZUS to bankrut, a emerytur z ZUSu m oza zlikwidać jednym posunieciem aktualnei rządzacych i z głowy. Zwyczjeniw koncu powiedza prawdę - czyli, ze kasy nie ma - i nie wypłacą Obligacje ząs, rónież te w OFE wykupic musza, Wspomniene wyżej istytucje finasowe nie powolą aby nie zostały wykupione.

KAŻDy system, ktory będzie zabieral mi moje pieniądze, po to aby dac je innym jest ZŁY. Kazdy człowiek powinien gromadzić pieniądze na swoją emeryture samodzielnie tak jak chce, a jak tego nie robi, lub robi źle, to tylko jego wina. Żadnego przymusu, żadnych obowiązkow, żadnej redystrybucji. Każdy odpowiedzialny za siebie, to jest jedyna sprawiedliwośc. Wszystko inne to złodziejstwo. Dopui ludzie nie nucza sie, ze maja tylko to co samie zarobia, oszczędza i wypracują, doputy będzie bieda i pseudo władza, ktorą wybieraja idioci, bo jak nie, to im wldza nie odda ochłapów z kasy, ktorą im wcześniej zabrała, aby mogli dalej wegetować

Co do autryteró zas, to polecam sprawdzic jak wyglądają emrytury w Kanadzie, USA, czy chocby w Niemczech i z czego bierze się bogactwo tamtejszych emrytów. Zaręczam, ze ZUSów to oni nie znają
wiewiele / 195.117.255.* / 2011-03-08 15:30
Wszystko wisi na budżecie i przyszły wykup obligacji OFE także. Jeśli państwo zbankrutuje to i OFE nic nie dostaną za obligacje. Trzeba zrozumieć, że OFE to rak na finansach w części obligacyjnej (mechanizm kuli śnieżnej-budżet daje obligacje, a potem je jeszcze obsługuje). Dobrze, że ktoś wreszcie powiedział, że król jest nagi. I taki jeden Orenstein'a z Hopkin's University, a jednak uczciwy!
bart 33 / 77.255.28.* / 2011-03-08 15:29
Żeby ZUS przestał wypłacać świadczenia musiało by zbankrutować państwo, a chyba bardziej prawdopodobne jest, że w razie zawirowań pierwsze padną OFE.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 89.25.186.* / 2011-03-09 09:27
Bzdura. Wystarczy jedan decyzja politykoq, o zmienszeniu emerytueri z głowy. Nie raz juz tak robiono. ZUS zalezy tylko od woli rządzących. Obligacje zaś wykupić trzba, bo inaczej Państwo faktycznie zbankrutyuje, a na to nawet nasi politykierzy sobie nie pozowla. Co więcej jestesmy zbyt duzi żeby międzynarodow finasje opozowliął nam zbankrutiować Dalteog jak przyjdzie co do czego, to ZUS będzie wypłacał jaumużnę nic nie mającą wspulnego z utopionymi tam składkami, a obligacje tak czy siak będa obsługiwane.
Lucky_Luke2 / 88.199.233.* / 2011-03-08 14:05
Przeczytaj koniecznie! Nareszcie ktoś dotarł do źródeł czyli
wiedza prof. Orenstein'a z Hopkin's University na temat
kulis powstania OFE:

http://media.wp.pl/kat,1022943,wid,13192372,wiadomosc.html

Polecam lekturę !!!
Marcel54 / 78.154.89.* / 2011-03-08 16:47
Właśnie wszystko zostało powiedziane - ja tylko chcę mieć czas i pieniądze na podróże Marcel54
www.wszystkoopodrozach-marcel.blogspot.com
arch / 2011-03-08 14:18 / Tysiącznik na forum
Smutna prawda -
(...) np. jednym z warunków udzielenia Argentynie w 1992 r. pożyczki w wysokości 40 mld dol. przez MFW było sfinalizowanie prywatyzacji emerytur w tym kraju. (...)

Tak się prowadzi bydło na rzeź !
artur20121a / 83.10.209.* / 2011-03-08 13:52
Wygrywa , stare czyli towarzysze Ubecy.
Bizo / 2011-03-08 13:44
Ciągłe grzebanie w systemie emerytalnym na pewno mu nie pomaga...

Czy wreszcie ktoś w tym kraju zrozumie, ze nie można tylko reformować i reformować? że czasem zmiany nie mogą być rewolucyjne tylko ewolucyjne?

Mam 30 lat, skąd mam wiedzieć czy przejdę na emeryturę według jakiegokolwiek systemu emerytalnego..
salamon / 195.117.255.* / 2011-03-08 13:53
Niestety ta reforma jest konieczna, aby poradzić sobie z rakiem zaszczepionym przez Bank Światowy na polskich finansach. Proponuję zapoznać się z kulisami, czyli
wiedza prof. Orenstein'a z Hopkin's University na temat
powstania OFE:

http://media.wp.pl/kat,1022943,wid,13192372,wiadomosc.html
Saladyn I / 195.117.255.* / 2011-03-08 13:38
Słuchałem ostatnio wywiadu p. Młodkowskiego z TVNCNBC z prof. Balcerowiczem odnośnie reformy rzadowej OFE. Bardzo ceniłem dotad zdanie profesora Balcerowicza, którego soba, wydawało sie, że stanowi wsparcie ideowe dla PO. Teraz jego atak na referomę rządową OFE odbieram bardzo krytycznie z kilku powodów. Po pierwsze nie wiem czy nie stoją za tym interesy osobiste Profesora (podawano, że czołowy twórca reformy Prof. Góra jest w zarządzie ING OFE). Problem jest w tym zakresie szerszy, gdyż za pieniądze z budżetu powstanie OFE wygenerowało mnóstwo świetnych posad dla ekonomistów, co to środowisko pewnie przyjęło entuzjastycznie. Również międzynarodowa finansjera pod wodzą Banku Światowego wykazała entuzjazm nie tylko ideowy! Po drugie, czyni mnie czujnym brak zgody Profesora na spotkanie i publiczną dyskusję z prof. Rostowskim, którego ten pierwszy tak bezpardonowo atakuje njakby poza plecami. Wymachiwanie jakimiś analizami dot. reformy OFE w Chile i nazywanie ich naukowymi, bez wprowadzenia nawet w meritum jest niepoważnym i tanim chwytem pod mało zorientowanego słuchacza. Pamiętajmym, że wszędzie tam gdzie OFE odniosły pewien sukces (Chile, Szwecja) były finansowane z nadwyżki budżetowej i nikomu pewnie nie przyszłoby do głowy ich finansowanie z deficytu budżetowego. Dlatego pewnie powszechność tego rozwiązania jest taka a nie inna, mimo tylu domniemanych zalet. W Szwecji o ile wiem nie utworzono ogromnych molochów nadzorujących i zarządzająych OFE oraz przejadających bez potrzeby składki, lecz wybrano już istniejące prywatne fundusze, co było dużo efektywniejszym rozwiązaniem elimującym jednak powstanie "ciepłych posadek", o których wcześniej wspomniałem. Tak więc moim zdaniem Profesor Balcerowicz nie gra do końca czysto i co gorsza nie zwraca chyba uwagi, że jego mało merytoryczny atak na rząd, może przyczynić się do przegranej PO w wyborach, co dopiero byłoby katastrofą ekonomiczną. Może nie jest to działalnośc jeszcze antypaństwowa, ale już chyba dwuznacznie moralna. Parafrazując słowa Stalina o papieskich dywizjach można by zapytać ilu profesorów posiada PIS, nie licząc zaprzyjażnionej prof. Stanszkis, która może budzic jeszcze więcej wątpliwości odnośnie przymiotu tzw. uczciwości intelektualnej. Nie wspominam o drugim chętnym do władzy panu diskdżokeju Napieralskim. Dopiero wtedy zatęsknimy za tzw. elitami, które obecnie wiekszość dziennikarzy zdaje się poniewierać.
żona / 83.8.192.* / 2011-03-08 14:11
OFE ok ale chciałam się dowiedzieć czy po śmierci bliskiej osoby zostaną mi wypłacone pieniądze które płacił np ,przez 15 lat.Bo to co słyszałam to się przepisuje na rodzine a ja naprzykład nie chce, żeby zostały przelane na mój fundusz z całym szacunkiem.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy