Forum Forum inwestycyjneFundusze

Zmieniam swój portfel !

Zmieniam swój portfel !

ciachor / 83.29.112.* / 2007-08-31 09:04
Witam! Lektura tego forum i własne przemyślenia skłoniają mnie do zmiany swojego portfela inwestycyjnego / nie jest on pokaźny ale jest !!! /. Do tej pory większość środków miałem w UI / wpłaty bez opłat; parasol /, zdecydowałem się tak podzielić "kasę":
Investor Fiz - 5.000
Opera Universa - 1.500
ING Selektywny - 1.500
Legg Mason Akcji - 2.000
UniAkcje polskie - 3.000
UniAkcje N.E. - 3.000
Skarbiec Ochrony K. - 20.000
Allianz Aktywnej A. - 2.000
UniZrownoważony - 10.000
UniStoprocentBis - 20.000
UniPieniężny - 4.000

Jak widać jestem przywiązany do UI, zastanawiam sie czy ruszać zrównoważony / przez ostatnie 2,3 lata troche na nim zarobiłem / i czy trochę nie za dużo tych fundów będzie!?
Jestem w srednim wieku i mam zamiar dopłacać co miesiąc ok.400-500 zł w perspektywie 15 lat / na emeryturkę :) /Nie akceptuję zbyt dużego ryzyka, ale umiarkowane jestem w stanie przeżyć ! Proszę o Wasze opinie / między innymi liczę na p. SEBASTIANA i p. TAS-A !!!! :) /
Dziękuję i pozdrawiam !!!
Ciachor
Wyświetlaj:
sebastian.drutowski / 2007-08-31 13:13 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Funduszy jest trochę dużo i trochę dużo tego UNI. Dobrze by je było też bardziej skonsolidować. Trochę bez sensu jest też łączyć fundusze z tego samego segmentu, właściwie o takim samym charakterze. Czyli albo Investor, albo Opera (zdecydowanie optował bym za Investorem, a jego udział w portfelu zwiększył bym co najmniej o 50%). Zamiast f. zrównoważonego - f.selektywny i aktywna alokacja. Z agresywnych funduszy akcji polskich postawił bym tylko na jeden - albo Unikorona albo Legg Mason (wolał bym Legg Masona). Zwiększył bym udziały w Uni Pieniężnym lub zastąpił Aig pieniężnym kosztem Unistoprocentbis. Zamiast Uni NE, coś zagranicznego ale już z górnej półki.
Investor Fiz - 10.000
ING Selektywny - 10.000
Legg Mason Akcji lub Unikorona Akcji - 5.000
Franklin Templeton Bric (USD) (ten fund ma sporo spółek rosyjskich) lub Franklin Templeton Latin America (USD) - 7.000 (2500 USD),
Allianz Aktywnej A. - 5.000
Skarbiec Ochrony K. - 20.000
UniPieniężny lub AIG Pieniężny - 15.000
Dopłacać regularnie można w przyszłości, w zależności od sytuacji na rynku. W razie kontynuacji hossy do Legg Masona i Selektywnego i (lub) Investora. W razie bessy do funduszy aktywnej alokacji, ochrony kapitału i pieniężnych. Jeśli Pan rzeczywiście lubi rynki Nowej Europy to w przyszłym roku Investor powinien przeprowadzić kolejną emisję swoich certyfikatów Investor BIR. Bardzo ciekawą ofertę f. Nowej Europy posiada też Merryl Lynch (np. Emerging Europe Fund USD). Ale tu wpłata minimalna jest większa niż w przypadku funduszy Templetona - minimum 5000 USD). Pozdrawiam
TaS / 2007-08-31 15:06 / Tysiącznik na forum
Zgodze się z Sebastianem, co do ilość Uni. Jestem goracym zwolennikiem tego towarzystwa, ale uwazam, że dwa fundusze w jednej firmie - zwlaszcza o podobnym profilu (tzn. majacym np Polskie akcje) nie jest najlepszym rozwiązaniem.. zrównoważony i akcyjny ma podobny skład tylko inne proporcje :)

Co do wyboru Legg, a Uni się juz nie zgodzę. Fakt, że oba są bardzo duże, a lepiej jest wybrać produkty o różnych wielkościach... ale ale oba są bardzo dobre i inwestują w inne segmenty - przynajmniej z mojego doświadczenia. Na legu masz dużą huśtawkę, na koronie mniejszą...

choc ponoc "mason" w nazwie brzmi podejrzanie :D

co do Inv i Opery tez nie byłbym tak jednoznaczny. Oba są ciekawe i mają podobny profil, jednak w mojej ocenie lepsza jest opera. Inv pare razy dali się zrobić w bambuko.

Nowa Europa to dobry produkt dla takiej kwoty, ale znacznie ciekawiej byłoby wejść w jakąś bardziej prestiżową rzecz w rodzaju Tempeltona, na to jednak trzeba więcej kaski.
możesz zbierać przez jakiś czas w gotówkowym.

Ze względu na profil ciekawy jest dws euro 50 o ile dobrze pamietam - duze zachodnie koncerny, nie zmienia to faktu, ze w dwsie kadra jest "srednia".



widzisz ile osob tyle opinii - decyzje zawsze podejmiesz sam i życze Ci byś to Ty sie z nas śmiał, ze jestesmy baranki, niż byśmy my mowili: "a nie mówiłem"... :D
sebastian.drutowski / 2007-09-02 14:07 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Teoretycznie Legg Mason i Unikorona mają zbliżone do siebie benchmarki oparte na Wig-u. Ale skład portfela nieco się różni. Mniejsze wachnięcia Unikorony (tak jak pisze TaS) wiążą się z tym, że Unikorona ma nieco większy niż Legg udział papierów największych spółek (w tym także z indeksu blue chipów). Więc teoretycznie Legg inwestuje nieco agresywniej. Idąc tym tropem wypadałoby stwierdzić, że Unikorona jest bardziej stabilna. Ale i tak te wszystkie dywagacje i wskaźniki może co najwyżej zweryfikować bessa lub długotrwała korekta. Na razie podczas obecnych spadków Unikorona zachowuje się minimalnie lepiej niż Legg (ale ta różnica to tylko około 1%). Podobnie było w czasie korekty w lutym tego roku i w maju 2006 (cały czas Unikorona jest minimalnie lepsza). Jednak podczas fali wzrostowej wyraźnie lepszy jest Legg. Poza tym moja propozycja aby postawić na Legg-a wiąże się z tym że Allianz Aktywnej Alokacji jest funduszem głównie bazującym na WIG 20, więc istnieje tu pewna analogia do Unikorony. Niemniej upierać się nie zamierzam. Unikoronę też bardzo cenie, tak jak i całe UI TFI.
Przy Investor FIZ już upierał się będę. FIZ to zawsze FIZ (takim funduszem można zawsze trochę płynniej zarządzać), a Opera Universa to tylko FIO, wzorujące się na Operze FIZ. Niemniej Opera i Investor mają dosyć podobną strategię inwestycyjną. Ale pomijając już wyniki i strategie przekonuje mnie jeszcze coś innego - rozwój samego towarzystwa i szukanie coraz innych rozwiązań inwestycyjnych. A tu już Investor wyraźnie góruje nad Operą. No bo oprócz flagowego Investora FIZ, mają jeszcze bardzo ciekawe fundusze dedykowane - Investor Gold, Investor BiR i absolutną nowość niezależną w jakimś stopniu od giełdy - Investor LBO. Widać że cały czas się rozwijają, a to czasem się liczy bardziej niż osiągane wyniki. Dodatkowo te fundusze są dostępne dla zwykłego śmiertelnika. Opera FIZ też jest w porządku, ale nieco odstrasza cena jednego cetyfikatu - ponad 200 000 pln. A Opera Universa FIO i Opera za 3 grosze FIZ to tylko klony tej pierwszej Opery FIZ. Niemniej Opera Universa FIO i Opera za 3 grosze FIZ mogą być lepszymi funduszami od tradycyjnych funduszy akcji, szczególnie w czasie niepewności lub niesprzyjającej koniunktury giełdowej.
I odpowiadając jeszcze koledze Ciachorowi poniżej, odnośnie funduszy Franklina Templetona - moja propozycja około 7000 pln to nie przypadek. Taka jest minimalna wpłata (tzn. 2500 USD) do funduszy FT. Deutche Bank to bardzo dobre miejsce do nabywania funduszy zagranicznych (ale z tego co się orientuje to chyba nie mają jednego z ciekawych funduszy, który Panu poleciłem - a mianowicie FT Bric). A co do szczegółów to niestety opłata manipulacyjna w funduszach zagranicznych (niezależnie gdzie kupowanych) jest dosyć wysoka - zwykle 5,75% (przy 2500 USD to jest jakieś 143 USD). Ale za to opłata za zarządzanie to maksymalnie tylko 1,6% w ciągu roku. UNI NE, co prawda jest np. w Mbanku bez prowizji, ale za to opłata za zarządzanie to 4%. W dłuższej perspektywie inwestowania prawie na jedno więc wychodzi. Co do ryzyka walutowego - ono będzie istnieć. Jedynym remedium na to wydaje się być wstąpienie Polski do strefy Euro. Pozdrawiam
sebastian.drutowski / 2007-09-02 14:41 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Muszę sprostować swoją jedną informację. Deutche Bank ma jednak w swojej ofercie fundusz Franklin Templeton BRIC. Pozdrawiam.
ciachor / 83.29.117.* / 2007-09-02 14:54
Dzieki! Przeglądałem ostatnio stronke tego banku i akurat "link" do tego funduszu nie był aktywny :)) , być może za krótko kombinowałem lub moja " wiedza informatyczna" wymaga dopracowania !:)
Pozdrawiam!
ciachor / 83.29.122.* / 2007-08-31 21:02
Dziekuje za pomocne opinie !!! Mam teraz nad czym " główkować" :) Tak jak pisałem kiedyś w postach jestem " emocjonalnie" związany z Unizrownow. / dał mi nieźle zarobić w ostatnim czasie / , chociaż w ostanich tygodniach przerzucałem z niego do bezpieczniejszych w ramach parasola. Odnośnie f. Franklin czy Templeton jestem zupełnie zielony, czytałem jedynie o ryzyku walutowym ale tylko pobieznie ! / Expander, Deutsche Bank ? - czy ma znaczenie gdzie ewentualnie moge je nabyć ? / Jeszcze raz bardzo dziekuje i pozdrawiam!!!
ciachor / 83.7.189.* / 2007-09-01 21:55
POSTEPUJACA SKLEROZA nie pozwoliła mi dodać, że mój porfel od 2 lat zawiera jeszcze IKE w funduszach Arki / 30% "akcje polskie", 70% stabilnego w. / Ciekaw jestem Waszych opinii o IKE w takim wydaniu :) Z góry dziekuje !
Pozdrawiam !
TaS / 2007-09-02 01:48 / Tysiącznik na forum
hmmm co do fundow to spytaj nawet w swoim banku...
nie znam jakiegos "dobrego dilera".
o ile pamietam to na stronce jest lista posrednikow.

co od IKE... agresywne. ja sie w ike nie bawie,bo jak skoncze 65 lat to ike beda przeżytkiem...
ciachor / 83.29.117.* / 2007-09-02 13:27
W moim przypadku perspektywa 60-siątki nie jest tak bardzo odległa ! :) / 17 wiosen / , do IKE zachęciło mnie zwolnienie z podatku B., a przecież nie jest pewne że go zniosą ! ?
jan kowalski / 2007-09-02 18:17 / Tysiącznik na forum
a nawet gdy go zniosą, to nie omieszkają go sobie potrącić do momentu zniesienia. Też na maxa wpłacam na IKE, zlikwidować mogę w każdej chwili na normalnych zasadach, a ewentualna korzyść z podatku belki może być spora. U mnie, na dzień dzisiejszy to około 1600zł, więc chyba warto.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy