Forum Forum prawnePracy

zmniejszenie etatu na czas określony - możliwe?

zmniejszenie etatu na czas określony - możliwe?

akinom83 / 2010-08-16 19:40
Witam,
mam taką oto sytuację:
1. jestem zatrudniona na umowę o pracę na pełen etat na czas nieokreślony
2. od września nasza firma przystępuje do projektu, w którym zaproponowano mi dodatkową pracę - umowa zlecenie
3. pracodawca chcąc zmniejszyć koszty w firmie zaproponował mi zmniejszenie całego etatu do 3/4 + umowę zlecenie (wszystko u tego samego pracodawcy - z tym, ze um. zlecenie jest finansowana z źródeł odrębnych- projekt unijny)

I teraz moje pytanie czy można zmienić umowę o pracę tak by dawała mi ona gwarancję powrotu po zakończeniu projektu na nowo na pełen etat.
Teraz będę zatrudniona na 3/4 etatu +zlecenie, czyli nie będzie dla mnie różnicy bo i tak będę zarabiać podobnie, zaoszczędzi jednak na mnie pracodawca. Niemniej jednak boję się że po zakończeniu projektu pracodawca nie będzie chciał na nowo wrócić do pełnego etatu dla mnie. Ponad to o ile wiem zmniejszy mi się wymiar urlopu.

Czy jest zatem możliwość zastosowania np. takiego zapisu w zmianie warunków umowy o pracę:

z zapisu: 1 etat (czy pełen etat) na 3/4 etatu na czas od 01.09.2010 do 31.08.2011

bo o ile wiem pracodawca chce robić tak:
1 etat - zmiana 3/4 etatu.
Z zapisu pracodawcy wynika ze nadal będę mieć umowę na czas nieokreślony ale już na 3/4 etatu i zmiana w 2011 będzie uzależniona tylko od jego dobrej woli.
Natomiast - wg. mnie - ale tu mówię że się wogólę na tym nie znam;) zapis proponowany przeze mnie mówi że zmniejszeniie wymiaru pracy nastąpi tylko na okres roku a potem wraca do staej wersji ....
Czy tak można?? Ew. czy ktoś ma inny lepszy pomysł jak sie zabezpieczyć na przyszłość
wiwan / 2010-08-17 20:03
Zacznę od urlopu- taka zmiana wpłynie na zmniejszenie wymiaru urlopu proporcjonalnie do wymiaru etatu i części roku, w której będzie Pani na nim pracowała. Czyli przy ww datach i założeniu, że od 1.09.2011 wraca Pani na cały etat wymiar urlopu w 2011 wyniesie ;
8/12x 26x3/4 + 4/12x26x1= 13+9 =22 dni standardowe dni urlopowe (po 8 g. roboczych).Czyli o 4 mniej niż gdyby tej zmiany nie było.

Rzeczywiście- bez zapisu o czasowości zmniejszenia etatu, w 2011 przywrócenie będzie tylko dobrą wolą pracodawcy. Zatem warto doprowadzić do tego, by ta czasowa zmiana była po prostu w aneksie do umowy o pracę zapisana( podanie daty obowiązywania)- będzie wtedy obowiązywała pracodawcę i z dniem 1.09.2011 powrócą obecne warunki zatrudnienia bez konieczności kolejnego aneksu. Jest to zgodne z KP i jeśli pracodawca rzeczywiście przewiduje przywrócenie po roku- to nie powinien oponować przed umieszczeniem tego w aneksie. I zgodnie z KP wszelkie ustalenia powinny mieć formę pisemną.

Jeśli nie zgodzi się Pani na podpisanie umowy bez tego ważnego zapisu, pracodawca może wręczyć wypowiedzenie zmieniające bez niego- wtedy do połowy okresu wypowiedzenia Panią obowiązującego ( w zależności od stażu ) może je Pani odrzucić, dopracować na starych zasadach do końca okresu wypowiedzenia i pożegnać się z pracą lub przyjąć je, ale zaczną obowiązywać po zakończeniu biegu okresu wypowiedzenia, co w pani przypadku może być później niż 1.09.2010.

Najnowsze wpisy