Forum Forum prawneZmiany w prawie

Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności

ada199353 / 2016-02-22 09:49
Witam. 5 lat temu zmarł dziadek mojego partnera. Nie napisał testamentu. Dom przeszedł na ojca partnera i jego brata syna, bo brat nie żyje.Jest on małoletni. Chcieliśmy by ojciec partnera zrobił nam darowizne swojej części domu a tamego byśmy spłacili. Sprawdziliśmy księge wieczystą i wyszło że na połowie zmarłego brata czyli na jego synu siedzi komornik na ponad 100 tys zł. Dom można podzielić na 2 części. Czy będzie problem z tego powodu że ojciec nie zaniósł do urzedu skarbowego pitu że dostał spadek? Co powinniśmy zrobić?
Wyświetlaj:
wiktorral / 159.205.148.* / 2019-10-17 12:54
Choć sprawa wymagała dużego nakładu pracy ze strony adwokatów, trafiłem na świetnych (kancelaria Cejrowski). Duże zaangażowanie z ich strony, przygotowanie merytoryczne pozwoliło zakończyć sprawę z tzw. happy endem.
szklarek / 2016-02-24 09:33
Problem z brakiem rozliczenia z US jest niezależny od kwestii zniesienia współwłasności. Spadkobierca podlega co do zasady podatkowi od spadków i darowizn, do uniknięcia zupełnego w tzw. zerowej grupie podatkowej o ile złoży w terminie zawiadomienie do US (formularz SD-Z2, 6 miesięcy). bez zachowania tych warunków podatek jest należny jak dla I gr. podatkowej. Obecnie też odsetki za kilka lat.
ada199353 / 2016-02-24 12:45
Dziękuje. Czyli jeśli nie złożył tego zawiadomienia to będziemy płacić podatek dla 1 gr.podatkowej jeśli zrobi nam darowizne? Odsetki będą z tego tytułu że nie złożył tego zawiadomienia?
szklarek / 2016-02-24 13:06
Ta darowizna to będzie odrębne 'zdarzenie podatkowe', które pod względem podatku, zwolnienia z niego i zawiadomienia US będzie dotyczyło Was (syna i partnerkę).

Podatek obecnie dotyczy nie Was, ale ojca partnera.

Mógł być on zwolniony z podatku od spadków i darowizn, gdyby odpowiednio spadek zgłosił. Nie zgłosił, więc podatek jest do zapłacenia, a odsetki po prostu z upływu czasu od terminu, w jakim podatek należało zapłacić.

Powinien jak najszybciej złożyć w swoim US on deklarację SD-3 + tzw. 'czynny żal' tj. pismo, w którym napisze, że nie wiedział o tym obowiązku, że przytłoczony był żałobą itp.

Złożenie tego przez podatnika, zanim US sam się odezwie- pozwoli skorzystać z obniżonej stawki odsetek.
ada199353 / 2016-02-24 18:12
Dziękuje bardzo. Mam jeszcze jedno pytanie. Połowa domu tego drugiego właściciela ma hipoteke przymusową na ponad 100 tys. Jej właściciel jest niepełnoletni i jego matka dała jakieś pieniądze adwokatowi żeby się jej pozbył. Jest to dług po ojcu. Ale czy jest to możliwe? Jeśli robić zniesienie współwłasności brać całość i jego spłacić czy wziąść tylko swoją część?
szklarek / 2016-02-25 11:39
Adwokat mógł napisać jedynie wniosek do wierzyciela o wydanie zaświadczenia o spłacie zadłużenia, a potem do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie na podstawie tego zaświadczenia. Ale to są czynności techniczne- by je wykonać trzeba najpierw doprowadzić do zapłaty zadłużenia.

No chyba, że zajął się 'przepisaniem' hipoteki na inną nieruchomość dłużnika.

Najnowsze wpisy