Forum Forum podatkoweVAT

Zostać Vatowcem czy nie?

Zostać Vatowcem czy nie?

kreator69 / 2009-04-07 15:28
Witam!
Na dniach otwieram sklep internetowy (dostałem pieniądze z PUPu na otwarcie działalności w wys. 12000) i mam podstawowe pytanie czy zostać Vatowcem czy nie? Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego? Firma ma być jednoosobowa i oferować będzie art. dziecięce. Z góry dzięki za porady
Wyświetlaj:
Isla / 83.30.80.* / 2009-05-25 10:01
jeżeli będziesz miała dużo faktur kosztowych z VAT,em to można ewentualnie sie zastanowić
ale zdaje się że sprzedaż ubranek jest zwolniona z VAT albo opodatkowana stawką obniżoną
0 albo 7 procent, wtedy będziesz mogła odliczyć z faktur zakupu VAT podatek w wysokości proporcjonalnie do sprzedaży , czyli jeżeli będziesz sprzedawać na 0 procent VAT lub zwolniona to nie odliczysz nic, a jeśli na 7 procent to tylko odliczysz część , tak że radzę ci na razie wybrać zwolnienie z VAT jeżeli będziesz sprzedawać osobom fizycznym, albo ewentualnie ,jeżeli będą się u ciebie zaopatrywały sklepy lub hurtownie to pewnie będą nalegały na faktury VAT ,

możesz w każdej chwili przejść ze zwolnienia na czynnego płatnika VAT ale w drugą stronę jest praktycznie niemożliwe okres karencji bodajże 60 miesięcy

pamiętaj jeżeli będziesz sprzedawać osobom fizycznym to nie wybieraj VAT,
natomiast jeśli sprzedaż będzie się odbywać dla sklepów i innych firm prawdopodobnie
będziesz zmuszona do wybrania bycia VATowcem,

i jeszcze jedno, licz się w przymusem przyswojenia bardzo trudnych i ciągle zmieniających się przepisów związanych z VAT, no chyba że oddasz prowadzenie księgowości wyspecjalizowanej osobie, która będzie ,, trzymać rękę na pulsie,, za ciebie, ponieważ w tym podatku jest bardzo dużo terminów i limitów związanych ze sprzedażą np.kasa fiskalna. pozdrowienia
marcin1205 / 145.237.78.* / 2010-11-25 06:25
obowiązek uzywania kasy fiskalnej nie ma nic wspólnego z tym czy jest się zarejestrowanym do vatu czy nie
Vatowiec / 84.10.246.* / 2009-04-16 22:06
Witaj:) też parę miesięcy temu stałam przed takim dylematem i zadałam podobne pytanie 2 doświadczonym księgowym .Jedna zdecydowanie doradzała mi zostanie Vatowcem pomimo ze wiedziała ze będę handlować głównie towarem na który jest 0% VAT druga przedstawiła mi plusy i minusy bycia Vatowcem i nie bycia nim w taki sposób ze w zasadzie można powiedzieć 1:1 ;) .... w efekcie szkoda mi było kasy żeby zostać Vatowcem więc nim nie zostałam .... zaczęłam działać i powiem Ci że dość szybko przekonałam się że jednak ta pierwsza księgowa która doradzała mi zostanie Vatowcem miała rację ... zmieniłam opcje w U.S. / na szczęście można :) / i teraz jestem Vatowcem rozliczam się kwartalnie.
Sorry nie będę Ci wypisywać plusów i minusów w każdym razie ja na Twoim miejscu zostałabym Vatowcem choć być może rodzicom kupującym ciuszki w Twoim sklepie internetowym nie będzie specjalnie zależało na fakturach ... no nie wiem, ale możesz sobie odliczyć VAT z faktur które masz do rozliczenia się z PUP z tej kasy którą dostałaś i później jak coś będziesz zakupywać to również .... Vat 22% jest liczony od usługi wysyłki pocztowej ......
.... generalnie teraz uważam ze lepiej być Vatowcem.
pozdrawiam życzę powodzenia i efektywnej działalności :)
Vatowiec / 84.10.246.* / 2009-04-16 22:19
sorry za zmianę Twojej płci kreatorze ... gdybym naprawdę wykonała tą usługę to chyba musiałabym zapłacić 22% Vatu US ale za to Ty mógłbyś sobie oczywiście będąc Vatowcem te 22% Vatu odliczyć ;)
Karin / 2009-05-17 19:44
Jak dla mnie lepiej być Vatowcem.

Najnowsze wpisy