Forum Polityka, aktualnościGospodarka

ZUS czy OFE? Zobacz, kto lepiej zarządzał naszymi pieniędzmi

ZUS czy OFE? Zobacz, kto lepiej zarządzał naszymi pieniędzmi

Wyświetlaj:
koliop8 / 5.60.135.* / 2014-04-26 12:09
kreatywność księgowość OFE kiedyś też się skończy i wtedy wyjdzie prawda
lukasz.duran@gmail.com / 178.219.130.* / 2014-04-04 18:11
Wyniki głosowania nad ustawą zmieniającą system emerytalny

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&88&22
real life / 95.83.253.* / 2014-04-03 22:46
Niech emeryci wrócą do pracy i będzie kasa na wszystko.
uwaga / 193.109.244.* / 2014-04-03 12:29
Cytuję: "W praktyce oznacza to, że decydując się teraz na przeniesienie do ZUS, dotychczasowe zgromadzone składki w OFE nie zostaną przekazane do ZUS i fundusz dalej będzie nimi zarządzał." Może wypadałoby to poprawić?
H Szatkowski / 2014-04-03 12:34
Ale co poprawić ? Środki dotychczasowe członka OFE (pomniejszone o 51,5%- część obligacyjną przekazaną na subkonta w ZUS) BEZ względu na jego decyzję, czy brak decyzji zostają w OFE, i na 10 lat przed uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego zaczynają być stopniowo przekazywane do ZUS.
lukasz.duran@gmail.com / 178.219.130.* / 2014-04-04 18:08
Czyli tak czy siak będą przeniesione w całości do ZUS.wybór jest fikcyjny.

a ja mam pytanie do użytkownika H Szatkowski. Kto teraz będzie skupował papiery dłużne emitowane przez MSP RP tak jak to robiły OFE na mocy umowy z 1999 roku?

głównym zadaniem II filaru OFE nie jest i nigdy nie była wypłata emerytur kapitałowych (to jest rola III filara OFE). głównym celem od 1999 roku na mocy umowy z 1999 roku było skupowanie od Ministerstwa Skarbu Państwa długu publicznego w postaci obligacji dłużnych Skarbu Państwa tak by nie uległ on umiędzynarodowieniu. jeśli dług ulegnie umiędzynarodowieniu np. Rosja, Chiny, Białoruś, itp. wykupią papiery dłużne Polski, to Polska np. po 10 latach i tak będzie musiała te papiery odkupić z odsetkami ale już bez umowy taką jaka była między OFE a Polską a więc może to być (i na pewno będzie) lichwa na 1000%. jeśli Polski nie będzie stać na odkupienie tych papierów to poszczególne kraje za bezcen przejmą całą Polskę a Polacy ... no cóż, będą niewolnikami bez wyjeżdżania za granicę "na zmywak".
KrisL / 178.212.50.* / 2014-04-03 08:52
Faktycznie ZUS to "skarbonka" Państwa i rządu - mogą w manipulować w odpowiedni sposób kwotami, pieniędzmi. Jednak robią to na "naszym podwórku" - nie oznacza to, że sie z tym zgadzam. OFE to firmy nie działające "non-profit", ale w celach zarobkowych - również zatrudniają prezesów, doradców, księgowych, sprzedażowców, kierowców, luksusowe limuzyny itp. - a to dzięki naszym pieniądzom, które w razie światowego krachu mogą, jak to się ładnie mówi - wyparować. (podobnie jak w 2008 roku)- i co wtedy? OFE powie - kryzys - co mieliśmy robić? Prezes zmieni firmę, pracownicy prace i tyle. A nasze pieniądze trafią do tych którzy kryzys wykreowali.
Reasumując - ZUS a OFE - jeśli ktoś lubi ryzyko i prowizje dla OFE - to OFE, jeśli woli może mniej a stabilniej - ZUS (państwo raczej nei zbankrutuje, a jeśli się zdarzy - to będzie taki chaos, że OFE też obejmie).
kprj / 91.189.219.* / 2014-04-02 17:06
A gdyby rząd nie "ingerował" w giełdę to wycena naszych oszczędności w ofe byłaby 2 razy wyższa niż jest obecnie
1999 / 78.29.249.* / 2014-04-02 13:28
'
Najwazniejsze, ze 'marchewke' czyli dziedziczenie zostalo przeniesione do ZUS i juz nie musze gonic po 'marchewka' do OFE.
wiwan / 2014-04-02 13:53
Zostało przeniesione od maja 2011 r, kiedy powstały subkonta. Obecna zmiana w systemie tego 'dziedziczenia' do ZUS nie wprowadziła, a jedynie w obu systemach 'poszerzyła' czasowo, tj. umożliwiła 'dziedziczenie' jeszcze przez 3 lata po przejściu na emeryturę.
Pilsener / 2014-04-01 23:46 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
ZUS to NIE SĄ realne pieniądze. Emerytura z ZUS zależy nie od zgromadzonych składek, ale od:
1. Sytuacji finansowej państwa
2. Przynależności do danej grupy społecznej

Dowód? W Grecji emerytury obcięto nawet o połowę, w Portugalii o 20%, są też przypadki zawieszenia wypłaty świadczeń lub ich odebrania. W polsce? Ciągłe majstrowanie przy waloryzacji, zmiana z procentowej na kwotą i inne sztuczki w których chodzi tylko o jedno: żeby oddawać politykom jak najwięcej a dostawać jak najmniej.

Spójrzmy realnie na problem: czy jakiegoś Tuska w 2050 roku będzie obchodzić, że płaciłem przez ponad 50 lat bardzo wysokie "składki" (to kolejna bzdura, bo de facto to zwykły podatek)? NIE! Ponieważ nie jestem pachołkiem reżimu dostanę wg optymistycznych szacunków najwyżej 20% tego, co wpłaciłem do ZUS! Gdybym "składkę" przepijał a odkładał na emeryturę butelki to sprzedając je w skupie miałbym wyższą emeryturę niż z ZUS! Bardzo łatwo to samemu obliczyć.

Walczmy z absurdalnością i niesprawiedliwością tego chorego systemu a nie dajemy się wciągać jak dzieci w debaty o niczym i prowadzące do niczego.

Czemu nikt np. nie napisze, ile polski ZUS zatrudnia urzędników i jak to się ma do np. USA?

Po co mam kupować gazety, telewizor, słuchać radia jak wokół same bzdury, hipotezy, papka dla plebsu, produkcja sensacji?
wiwan / 2014-04-02 09:21

Czemu nikt np. nie napisze, ile polski ZUS zatrudnia urzędników i jak to się ma do np. USA


Znalezienie 1 informacji zajmuje 3 sekundy:

"Dla realizacji swoich zadań ZUS zatrudnia ok. 45,5 tys. pracowników, rozmieszczonych w 43 oddziałach, 212 inspektoratach i 70 biurach terenowych w miastach w całym kraju".

Dla porównania z USA jest niezbędna analiza całego amerykańskiego systemu ubezpieczeń, a więc liczby różnych ubezpieczeń, systemu (liczby i sposoby wypłaty) świadczeń, zadań zleconych na rzecz innych podmiotów ( u nas na rzecz NFZ ) itd.

Wszyscy w dyskusji o ZUS i OFE, ich efektywności i kosztach łatwo zapominają, że ZUS obsługuje również np. zasiłki macierzyńskie, świadczenia wypadkowe, kilka rodzajów rent itd.
Pilsener / 2014-04-03 00:26 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A ile zatrudniają pracowników biurowych międzynarodowe firmy których skala działalności przewyższa ZUS?
Ile można by zaoszczędzić, gdyby ZUS był firmą prywatną?
Ile co roku oszczędzamy na tym, że np. polisy OC są prywatne a nie z ZUSu?
Skoro znalezienie tych informacji jest takie łatwe to tym bardziej nie rozumiem, skąd ciągła dominacja tematów zastępczych? Identycznie było z "likwidacja" umów śmieciowych.
Dlaczego ja mam być sam sobie dziennikarzem, wszystko sprawdzać, wyszukiwać, samemu wszystkiego się domyślać i analizować?
Czy ja nie mam w tym kraju prawa do obiektywnej i rzetelnej informacji czy analizy?
lukasz.duran@gmail.com / 178.219.130.* / 2014-04-01 23:26
A ja chciałbym się dowiedzieć, kto teraz będzie skupował od MSP RP dług publiczny tak jak to robiły OFE do tej pory na mocy umowy z 1999 roku między MSP RP a OFE tak by ów dług nie uległ niekontrolowanemu umiędzynarodowieniu i wykupowi np. przez Rosję, Chiny, Białoruś, USA itp. a następnie konieczności jego wykupu od w/w Państw przez MSP RP na lichwiarski %?
szary 69 / 89.228.75.* / 2014-04-01 22:48
Polacy! Możecie teraz przez trzy miesiące wybierać, kto Was będzie do końca życia okradał! To grzech nie skorzystać z takiej okazji...
Gest / 83.11.54.* / 2014-04-01 22:32
prima aprilis, jestem trzeźwy
arras / 95.171.106.* / 2014-04-01 21:59
ZA ZAGRABIENIE KASY Z OFE =TRYBUNAŁ STANU !

TO JAWNY PRZEKRĘT WYKORZYSTUJĄCY BRAK ZAINTERESOWANIA POLAKÓW WIEDZĄ W TEJ CZY INNEJ MATERII

BO TYRAJĄ I OFE SROFE NIE MAJĄ GŁOWY DO ANALIZ
arras / 95.171.106.* / 2014-04-01 21:57
OFE TO PIENIĄDZ RZECZYWISTY

ZUS TO PIENIĄDZ WIRTUALNY
arras / 95.171.106.* / 2014-04-01 21:55
Dlaczego nie ujęto Ważnego argumentu MIANOWICIE CO SIĘ DZIEJE ZE ZGROMADZONYM PRZEZ ŻYCIE KAPITAŁEM PO ŚMIERCI UBEZPIECZONEGO.....

WG MICH INFO :

OFE = 100% DZIEDZICZENIA
ZUS = ZASIŁEK POGRZEBOWY, A RESZTA KAPITAŁU ZAGRABIONA
szklarek / 2014-04-01 22:13
Środki z OFE są "dziedziczone" identycznie jak te z subkonta w ZUS. Cudzysłów oznacza, że nie jest to dziedziczenie takie , jak ustawowe w KC.

Obecna reforma nawet owo "dziedziczenie" rozszerzyła czasowo, bo dotąd dochodziło do niego tylko przed przejściem ubezpieczonego na emeryturę. Obecnie dochodzi do niego do 3 lat po przejściu na emeryturę.

W ZUS niezależnie od powyższego jest "dziedziczenie" pośrednie w postaci renty rodzinnej po zmarłym. Fakt, że pod pewnymi warunkami, a więc nie w każdym przypadku. Ale często w przypadku pozostawienia dzieci i wdowy/wdowca oraz śmierci młodego ubezpieczonego- rodzina w postaci renty rodzinnej odzyskuje z ZUS wielokrotnie więcej, niż zmarły odprowadził składek.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy