Forum Forum dla firmKadry

Zus składki DG - dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zus składki DG - dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

mali206 / 109.95.174.* / 2013-12-06 20:53
Witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie opłacania składek ZUS.
obecnie jestem w 7 tyg ciąży. Od ponad roku prowadzę DG dotychczas opłacałam mały zus.
Dziś 06.12.2013 wyrejestrowałam sie z dotychczasowego ubezpieczenia (nie opłacałam dobrowolnego ub. chorobowego) i zgłosiłam sie do ubezpieczenia z dobrowolnym ub. chorobowym.

księgowa dzis poradziła mi zebym wyrejestrowała i zgłosiła sie z datą 01.12.2013 ale pani w zusie która mnie obsługiwała powiedziała ze dzis jest 06 i muszę poprawić na dzień 06.12.2013 wiec to poprawiłam.

w styczniu przy składaniu deklaracji zadeklaruje wysoka podstawę ok 8 tys (jej wysokość będzie zależała od dostępnych środków na opłacenie składek )

Żeby móć iść na chorobowe muszę opłacać składki nieprzerwanie przez 3 msc. czy muszą to być pełne miesiące? ( w tym wypadku pełne były by składki za styczeń , luty i marzec) czy okres ten liczony jest w dnich i w tym przypadku mogła bym przejść na zwolnienie chorobowe np w połowie marca?

wiadomo mi że składki oblicza się proporcjonalnie do dni ubezpieczenia jednakże dziś w internecie na jednym forum znalazłam inf że przy opłacaniu składek za niepełny miesiąc od najwyższej podstawy opłacana powinna byc cała składka niepodzielnie. czy to prawda?

prosiła bym o odpowiedz na te dwa nurtujące mnie pytania.

Pozdrawiam,
Wyświetlaj:
malwinakasprzyk / 2016-03-01 17:48
Szanowny Panie,
Mam pytanie:
Stan faktyczny --> Dg od lipca 15 na niskim zus + dobrowolne chorobowe.
W październiku i listopadzie wyłącznie z ub chorobowego z tyt. Opóźnienia w oplaceniu skladek.
Za grudzień juz w terminie pytalam w zus i chyba działa jeszcze u nich zasada domniemania bo nie kazała nic składać tylko wniosek o przywrócenie terminu opłacania. Ale o inna rzecz chce zapytać.
Czy wyrejestrowanie sie z dobrowolnego chorobowego np teraz w marcu 16 i zarejestrowanie przed upływem 30 dni z wyższą podstawą:
1 pyt. Czy obowiązywać będzie znów 90 dniowy okres wyczekiwania?
2 pyt. Czy zasiłek chorobowy liczony byłby od dużej zadeklarowanej kwoty czy z 12 miesięcy?
szklarek / 2016-03-02 12:54
Panie też mogą się przecież tu wypowiadać :-)))

Do rzeczy.

1. nie, do okresu wyczekiwania wlicza się wtedy poprzednie ubezpieczenie. Więc jeśli przed wyrejestrowaniem trwało ono min. 90 dni, to po zarejestrowaniu będzie już od pierwszego dnia (nowego) ub. chorobowego.

2. obecnie byłaby to podstawa wyliczona z miesięcy ubezpieczenia od lipca 2015, a jeśli lipcowe ubezpieczenie chorobowe rozpoczęło się po przerwie nie dłuższej niż 30 dni od jeszcze poprzedniego ubezpieczenia, to weszłyby podstawy również sprzed Pani DG. Łącznie maks. 12 miesięcy wstecz w stosunku do miesiąca powstania niezdolności do pracy z powodu choroby.
Kinia333 / 88.156.18.* / 2015-10-13 17:28
Witam, ja mam wątpliwości odnośnie płatności za składki w miesiącu, w którym powstaje niezdolność do pracy. U mnie sytuacja wygląda tak, że za październik i listopad płacę składki podwyższone. Od 1 grudnia chciałam udać się na L4 i na prawdę nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi, jak wygląda wtedy płatność za składki za ten miesiąc. Do 10 grudnia mam zapłacić podwyższoną za listopad, ale czy też powinnam wtedy zapłacić za grudzień? Gdzieś znalazłam informacje, że powinnam bo w innym przypadku ZUS nie wypłaci zasiłku i nie za bardzo mi się to zgadza, bo wg mnie powinnam do 10 stycznia zapłacić tylko zdrowotną za grudzień i ta właśnie rozbieżność trochę mnie martwi, bo nie będzie mnie stać na zapłatę trzeci raz wyższej składki (ale nie najwyższej:) Bardzo proszę o pomoc.
kuwejt15 / 2016-06-09 00:07
Witam,
Proszę o pomoc piszę w imieniu żony,może ktoś znajduję się w takiej sytuacji.Korzystaliśmy już z pomocy radców prawnych ale każdy interpretuje sprawę w inny sposób.A więc może pokrótce ją przedstawię.
25.01 2016 skończył się żonie zasiłek macierzyński,bezposrednio bo zakończeniu tj.od 26.01 poszła na zwolnienie lekarskie,ponieważ jest w ponownie w ciąży.Po około 2 tyg.,,niby'' nieoficjalnie zadzwoniła do żony Pani z Zusu aby poinformować ja iż nie jest wyrejestrowana ze składek spolecznych. 15.02 księgowała wyrejstrowała żonę i ponownie zarejstrowała,po niedługim czasie przyszła decyzja odmawiająca zasiłku chorobowego,jako przyczynę zus podał,iż nie został zachowany 7 dniowy okres na zarestrowanie do składek społecznych, jako datę wyrestrowania przyjął 26.01.2015(dzień rozpoczecia macierzyńskiego,a zarejestrownia 15.02.2016 czyli dzień złozenia dokumentów(obie czynności były dokonane tego samego dnia).Ale to był dopiero początek problemów,żona złozyła wniosek o przywrócenie do ubezpieczenia chorobowego, zus w odpowiedzi uznał datę 15.02.2016 jako termin podlegania pod ubezpieczenie chorobowe(przez niedopatrzenie ksiegowej powstała 21 dniowa luka).04.04 żona ponownie poszla na chorobowe uznając,iz ma prawo do zasiłku,bo przerwa w ubezpieczeniu chorobowych nie była dłuzsza niż 30dni.Niestety ZUS znów to zakwestionował twierdzą,iż nie podlega ubezieczeniu chorobowemu,na infolinii dowiedziła sie tylko,że powinna była zapłacic całą składkę społeczną za miesiąc kwiecien, a rozliczyła ja proporcjonalnie na dni zdolności do pracy.Zastanawiamy się co tak naprawdę był przyczyną odmowy,czy rozliczenie proporcjonlne składek, czy luka,która powstała w ubezpieczeniu chobowych,być może okres macierzyńskiego traktowany jest jako okres bezskładkowy, jeśli powstanie jakas przerwa? Jezeli któś był w podobnej sytacji i udalo mu się wybrnać proszę o pomoc.
daga123 / 89.229.41.* / 2016-09-13 23:05
witam,
Mam bardzo podobna sytuacje.. czy cos w tej kwestii sie wyjaśniło ??
szklarek / 2016-09-14 08:35
A co ze składkami za 1/2 lutego i marzec- może po prostu nie były zapłacone- skoro ciągłości zasiłku nie było- pada stwierdzenie "4.04 żona ponownie..."
szklarek / 2015-10-14 10:12
W przypadku pełnego miesiąca kalendarzowego z zasiłkiem- podstawa ub. społecznych wynosi zero i taką deklarację zerową za taki miesiąc należy wystawić/wysłać. Nie ma na to wprost zapisu w ustawie systemowej- jest to doprecyzowująca wewnętrzna instrukcja departamentu ubezpieczeń w Zakładzie.

Wtedy oznacza to ciągłość ubezpieczenia dobrowolnego chorobowego.

Ps.Prawa do zasiłku już trwającego nie traci się nawet składając w jego czasie formularz wyrejestrowania z ubezpieczenia. Skutkuje ono na kolejne zasiłki- po przerwie w zasiłku aktualnym.
Kinia333 / 88.156.18.* / 2015-10-14 15:58
To ja już nie rozumiem dlaczego wszyscy mówią, że należy zapłacić składki również za ten miesiąc, w którym się bierze zwolnienie lekarskie. Wychodziłoby wówczas na to, że do 10 grudnia muszę zapłacić za listopad i grudzień, bo nie wypłacą tego zasiłku. Co więcej - że ZUS ma 30 dni od daty wpływu właśnie składki za ten miesiąc, a nie wpływu zwolnienia. I dalej - kobiety piszą, że trzeba zapłacić, ale w stawce 60% minimalnej, a nie tej podwyższonej. A po wypłacie zasiłku - zrobić korektę. Dla mnie to jest nielogiczne. Ale chyba ZUS nie rządzi się prawami logiki :) Tak czy inaczej dziękuję Panu za pomoc.
szklarek / 2015-10-14 20:26
ZUS rządzi się w tej kwestii przede wszystkim Ustawą o systemie ub. społecznych + Ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa.

To co "wszyscy mówią" i "kobiety piszą" jest dużo mniej miarodajne.
kaska129 / 109.243.95.* / 2015-09-30 13:28
Witam,
Od pazdziernika 2015r pracowalam na umowe zlecenie wraz ze skladkami (bez chorobowego). Kolejna umowe podpisalam 31.03.2015r do 31.12.2015 ze wszystkimi skladkami i wnioslam o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jestem w 8 miesiacu ciazy i Zus odmowil mi wyplaty zasilku chorobowego. Zwolnienie mam od 2.07.15r. W odmowie Zus napisal ze nie bylo 90 dni placenia skladki i ze jedt to wina pracodawcy. Dodam ze pracodawca zglosil mnie do ubezpieczenia 2.04.15. Zus upiera sie ze pracodawca nie zglosil mnie w terminie do ubezpieczenia. Pracodawca na 7 dni roboczych (wydaje mi sie ze nie przekroczyl tego terminu). Rozmawialam z kilkoma paniami w zusie i nie potrafia mi udzielic jednoznacznej odpowiedzi. Dodam,ze pracujac na umowe zlecenie wynagrodzenie jest wyplacane z mies opóznieniem. Prosze o pomoc
szklarek / 2015-09-30 13:40
Sytuacja bardziej wskazuje jednak na 'winę' zleceniodawcy- czy może udowodnić ów termin zgłoszenia inny niż widniejący w systemie ZUS.

Nie chodzi o 90 dni płacenia składki ale trwania ub. chorobowego. w sytuacji gdy wynagrodzenie za miesiąc X jest wypłacane w miesiącu X+1 za miesiąc X po prostu składki są zerowe, ale ub. trwa.

Nawet zakładając niezgodność daty- kiedy mija 90 dni od przystąpienia do ub. chorobowego wg. ZUS ?
Sylwia.g.s / 89.67.246.* / 2015-09-23 09:19
Dzień dobry P. Szklarek
Od lipca 2013 roku prowadzę DG, za lipiec i sierpień 2015 roku składki ZUS opłacone od najniższej stawki razem z chorobowym (wcześniej przez 2 lata preferencyjny). Na maj 2016 roku mam termin porodu. Nowa ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2016 roku (podobno udało się przedłużyć vl). 25 września przerwę ubezpieczenie chorobowe, a z dniem 1 października na nowo przystąpię do chorobowego i zadeklaruje najwyższa stawkę która opłacę przez 2 miesiące i po tym okresie pójdę na L4 do momentu porodu to czy za te wszystkie miesiące ZUS wypłaci zasiłek chorobowy od tej najwyższej kwoty do czasu porodu czy średnią z ostatnich 12 miesięcy? Jak "płynnie" przejdę z Zasiłku chorobowego na zasiłek macierzyński to czy ZUS wypłaca zasiłek macierzyński na starych zasadach czyli od tej jednej lub dwóch najwyższych składek opłaconych w tym roku? Czy może będzie przeliczać już po nowych zasadach czyli średnia z ostatnich 12 miesięcy?
szklarek / 2015-09-23 10:11
1. Dlaczego personalnie do mnie ? Nie mam tu żadnego monopolu, niejedna pani z ZUS jest w tej tematyce bardziej biegła :-)

2. Nowelizacji...nowelizacji nie uchwalono, a tym bardziej nie ma jej w dzienniku ustaw, więc oprzyjmy się na obecnym stanie prawnym. Interesujące Panią przepisy wchodzą więc 1 listopada.

3. W opisanej sytuacji zasiłek chorobowy/macierzyński będzie uwzględniał w całości (moim zdaniem*) nadwyżkę podstawy bo przerwa w ub. będzie krótsza niż 30 dni.

* Mój brak pewności wynika z enigmatycznego brzmienia nowego art. 48a, ust. 3 ustawy. Na portalach kadrowych nie ma jeszcze szczegółowej analizy, ZUS info w sprawie nowych przepisów jeszcze nie udziela :-(
Dorota J. / 94.154.21.* / 2015-09-27 20:24
Dobry wieczór,
zwracam się z pytaniem, na które nie znalazłam nigdzie odpowiedzi. Prowadzę DG, mam prawo do zasiłku chorobowego i opłacałam wyższe składki. od 24 sierpnia byłam na zwonieniu (pierwsze do 7 września, kolejne od 8 września do 3 października). Dokumenty złożyłam w terminie, właśnie minął 30 dniowy okres wypłaty zasiłku i go nie otrzymałam. Proszę o informację, czy muszę opłacić składki za kolejny miesiąc (tj. wrzesień) i czy później mogę domagać się ich zwrotu (po otrzymaniu zasiłku. Podobno przy wyższych składkach nie ma takiej możliwości, a z kolei nie opłacenie ich spowoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego na 90 dni? czy to prawda.
Dziękuję za odpowiedź
szklarek / 2015-09-28 13:42
Padło to w tym wątku wiele razy. 'Językowe' brzmienie ustawy tzw. systemowej w tym zakresie jak i wykładnia ZUS jest taka, że zmniejszanie podstawy ub. społecznych za dany miesiąc proporcjonalnie do liczby dni z zasiłkiem w danym miesiącu dotyczy jedynie podstawy minimalnej (60% przeciętnego albo 30% minimalnego wynagrodzenia- w zależności od konkretnego ubezpieczonego. Deklarowanie wyższej podstawy nie daje prawa do ww zmniejszania. Jest część orzecznictwa sądów- przeciwnego.

Ewentualna przerwa w ubezpieczeniu skutkuje dopiero (pod względem prawa do zasiłku) na niezdolności powstałe po jakiejś przerwie. Nie wpływają na prawo do zasiłku już trwającego.
Sylwia.g.s / 89.67.246.* / 2015-09-23 16:18
Panie z ZUS nie wiedza zawiele. Dzwoniłam dzisiaj na infolinie ZUS i sami nie wiedza jak naliczać po 1 listopada zasiłek chorobowy a tym bardziej macierzyński.. Po kilku telefonach na infolinie i wizycie w dwóch oddziałach wkoñcu trafiłam do jakiejś przełożonej tych Pań z okienka co niby wiedza coś o zasiłkach i tam dostałam w miarę precyzyjne wyjaśnienie, a wiec:
Wyrejestrowując się teraz z chorobowego i ponownie przystępując do niego jeszcze we wrześniu nie trzeba czekać kolejnych 90 dni (tzw. karencji), bedą zaliczać wcześniejsze miesiące składkowe przed "dziurą w chorobowym".
Zasiłek chorobowy ma być przyznawany od najniższej stawki czyli od ok. 2374 zł za miesiące sprzed wyrejestrowania oraz pełna kwota po zarejestrowaniu na nowo. Łącznie ma wyjsc składka za 12 miesięcy do podziału i średnia miesięczna to zasiłek chorobowy oczywiście minus 13,71%, minus podatek oraz minus składka zdrowotna. Jeżeli "płynnie" przejdzie się tym systemem na zasiłek macierzyński to kwota zasiłku jest wyliczona analogicznie do zasiłku chorobowego (warunek w tym przypadku płacenie składek przez 12 miesięcy łącznie), jeżeli ktoś ma DG krócej to tylko za miesiące działalności i opłacania składek..
Jest nadzieja ze zostanie to przesunięte z 1 listopada na 1 styczeń to wtedy wszystko idzie po starych zasadach i można będzie za jedna wysoka składkę uzyskać wysokie świadczenie chorobowe i macierzyńskie.. Czas pokaże, wszyscy w ZUSie wstrzymują się do końca października, jak ma to wyglądać i czy zmiany wchodzą od 1 listopada czy od 1 stycznia..
Pozdrawiam
szklarek / 2015-09-23 18:21
Kwestia okresu wyczekiwania się przy tej nowelizacji nie zmienia.

No właśnie owe minus (13,71%) w przypadku przerwy w ubezpieczeniu jest nieoczywiste- na co już rano wskazałem.
To nie problem przytoczyć nowelizację, ale wykładnię techniczną- czyli praktykę. Niestety kolejny raz ustawodawca się tu nie popisał.

Przesunięcie wejścia w życie nie zmienia przecież ogólnej zasady x/12 nadwyżki nad podstawę minimalną...
Sylwia.g.s / 89.67.246.* / 2015-09-24 20:44
Teraz właśnie sa czytania w sejmie odnośnie poprawek wniesionych i podobno sa duże szanse ze zmiany odnośnie zasiłków chorobowych i macierzyńskich przesuną się o te 2 miesiące na 1 stycznia. Wiec kobiety na działalności zyskają na zasiłkach jak zdecydują się pójść na L4 jeszcze w tym roku. Po tej dacie zostaje minimalna podstawa oraz nadwyżka x/12. Na początku października poprawki do ustawy maja trafić do senatu, a przed końcem października do podpisu Prezydenta ktory podobno jest przychylny tym zmianom.
Wszystko na bieżąco śledzą dziewczyny na FB "matki na działalności".
Pozdrawiam
szklarek / 2015-09-25 08:40
No niestety. Kampania.
Prawu to nie służy moim zdaniem. I jeszcze ten bonus w postaci zwolnienia ze składki zdrowotnej w czasie zasiłku macierzyńskiego- nie bardzo mający uzasadnienie i wyważający otwarte drzwi- tj. możliwość zawieszenia DG i od tej składki się uwolnienia.
akdjfhfhg / 89.65.138.* / 2015-10-06 14:13
a od kiedy zawieszając działalność nie płaci się składki zdrowotnej??
szklarek / 2015-10-07 08:54
Od kiedy istnieje 'instytucja' zawieszenia DG.
Taki zawieszony 'działacz' gospodarczy ma przerwę w ub. zdrowotnym z tego tytułu, a więc po 30 dniach traci prawo do świadczeń NFZ.
Może podlegać w tym czasie ub. zdrowotnemu jako członek rodziny- czyli 'przy' ubezpieczonym małżonku. Może przystąpić też do ub. dobrowolnego na podstawie umowy z NFZ, może zarejestrować się jako bezrobotny.

Oczywiście ww możliwości są bezprzedmiotowe w kontekście tego wątku tj. zawieszenia DG na czas pobierania zasiłku. Bo wtedy tytułem jest zasiłek.
Sylwia.g.s / 89.67.246.* / 2015-09-25 10:21
No ale to byłoby nie sprawiedliwe, że matka na działalności w czasie macierzyńskiego musi płacić składkę zdrowotna, a matka bezrobotna nie.. Zrobiłam kalkulacje i wychodzi przy kwotach proponowanych ze po odliczeniu zdrowotnego zasiłek macierzyński będzie mniejszy niż osoby bezrobotnej, która ma dostać nie mniej niż 1000zl, ustawowo.. Na DG wychodzi po odliczeniach, poniżej 1000zł... Jak żyć...
szklarek / 2015-09-25 13:41
Jesteśmy już daleko od pierwotnej tematyki.

Osoba na zasiłku macierzyńskim może zawiesić DG jeśli jej nie prowadzi. Zatem NIE musi być 'na działalności'. Jeśli ją jednak prowadzi to ma drugi tytuł do ub. zdrowotnego.
Analogicznie pracownica (etatowa) na zasiłku- jeśli podejmuje zarobkowanie-(np. na zleceniu) podlega z tego tytułu składce zdrowotnej.

Świadczenie rodzicielskie jest w ogóle świadczeniem z innej bajki ( z ustawy o świadczeniach rodzinnych ), a nie z ubezpieczenia więc trudno tu porównywać.
Kwestię jego zasadności co do istnienia o wysokości pomijam. W tym dziale forum polityka nie jest mile widziana
mariela / 62.244.145.* / 2015-09-07 15:30
Witam.
Ja również mam do Pana pytanie odnośnie dobrowolnego ubezpieczenia. Otóż od dwóch lat prowadzę działalność. Na dobrowolnym ubezpieczeniu ( wysokim ) jestem od kilku miesięcy i w trakcie tego ubezpieczenia byłam po 14 dni w miesiącu ( 2 razy ) na zwolnieniu lekarskim i chciałabym się dowiedzieć czy te 2 miesiące, w których byłam na zwolnieniu wliczają się do podstawy wynagrodzenia ( tego 12-miesięcznego )? I proszę mi jeszcze powiedzieć, czy można np. od jutra na tydzień wyrejestrować się z tego dobrowolnego ubezpieczenia, a potem znowu do niego przystąpić i opłacić składkę od najwyższej podstawy za ten miesiąc? Czy musi to być pełny miesiąc od 1 do 30? I po przejściu na zwolnienie od następnego miesiąca jakie otrzymałabym wynagrodzenie, od najwyższej podstawy czy raczej nie? Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
mariela / 62.244.145.* / 2015-09-08 10:35
w maju ( 11 dni roboczych na zwolnieniu ) i czerwiec ( 9 dni roboczych + 2 dni robocze w lipcu ).
szklarek / 2015-09-08 11:04
Bez przerwy w ub. chorobowym niezdolności, które Pani przytoczyła powodują, że podstawa zasiłku, który byłby wypłacany przed listopadem miałby tę samą podstawę, co zasiłek wypłacany w maju, czyli z podstaw do kwietnia włącznie.

Przerwa w ub. spowodowałaby liczenie podstawy zasiłku na nowo- tj. z podstaw deklarowanych po przerwie.
mariela / 62.244.145.* / 2015-09-08 11:21
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli te miesiące, w których było zwolnienie ( nawet poniżej pół miesiąca dni roboczych ) nie wliczają się do tej podstawy? Czy płacąc dalej te wysokie chorobowe np za sierpień, wrzesień i październik będą te miesiące się wliczać do tej podstawy 12-miesięcznej czy nie będzie to miało to sensu przez te zwolnienia? Bo już nie wiem za bardzo czy warto to dalej opłacać czy może przerwać...
szklarek / 2015-09-08 11:32
Maj i czerwiec weszłyby do podstawy, gdyby najbliższa niezdolność do pracy powstała PO październiku i nie przerywałaby Pani ubezpieczenia.

Tyle, że podstawa za te niepełne miesiące byłaby uzupełniona - czyli ewentualne obniżenie podstawy za nie (jeśli była zmniejszana proporcjonalnie) skompensowane. Wypadają miesiące z zasiłkiem przekraczającym 1/2 miesiąca.
mariela / 62.244.145.* / 2015-09-08 11:51
Ojej czemu to wszystko takie skomplikowane... :( dobrze, to już będzie moje ostatnie pytanie do Pana. Tą najwyższą podstawę opłacam od listopada ubiegłego roku, na zwolnienie niestety pójść musiałam ( chociaż teraz tego żałuję ). Składki za te miesiące zwolnienia opłaciłam mniejsze ( po odliczeniu dni zwolnienia ). Chciałam wysokie składki opłacać do października tego roku, żeby mieć ten 12-miesięczny okres podstawy. I teraz nie bardzo wiem co zrobić, ponieważ jeśli przerwę, to po wejściu tej ustawy w przyszłym roku nie będzie mi się liczył cały rok płacenia tylko jeden miesiąc... I nie wiem czy dobrze Pana zrozumiałam, że jeśli było to zwolnienie, to ubezpieczenie jest tak jakby już przerwane i będą mi naliczać od nowa od lipca? Czy zostało tak jak było tylko z wyłączeniem miesięcy zwolnienia, a sierpień i następne miesiące będą się wliczać do podstawy+ te miesiące do kwietnia włącznie? Przepraszam, że tyle pytań, ale naprawdę nie wiem już co zrobić...
szklarek / 2015-09-08 12:00
Zasiłek nie oznacza przerwania ubezpieczenia chorobowego.
Chodzi o to, że jeśli w danym miesiącu on wystąpił, to dopiero 3 pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia bez zasiłku powodują wyliczanie podstawy ewentualnego nowego zasiłku na nowo- stąd pisałem o tej niezdolności przed listopadem. Skoro ostatni zasiłek 'zahaczył' jeszcze o lipiec.

No jest skomplikowane i jeszcze ustawodawca wciąż to nowelizuje, a chętne na zasiłek protestują.

Proponuję trochę pomyśleć szerzej niż o chorobowym- o tym, że przecież wyższa składka dotyczy też ub. emerytalnego, rentowego wypadkowego. Owszem tu wpływ kilku/kilkunastu miesięcy z wyższą podstawą na wysokość świadczenia jest mniejszy niż na świadczenia z ub. chorobowego.
mariela / 62.244.145.* / 2015-09-08 11:54
Aha, a jeżeli maj miał 31 dni a byłam 14 dni na zwolnieniu to też ten miesiąc odpada? Nie wiem czy ZUS liczy dni robocze czy ogólnie ilość dni zwolnienia?
szklarek / 2015-09-08 12:38
To nie odpada. Tyle, że napisała Pani, że sobie za ten miesiąc zmniejszyła składki społeczne proporcjonalnie. ZUS stoi na stanowisku (sądy niekoniecznie), że takie zmniejszanie dotyczy podstaw minimalnych (60% przeciętnego, albo 30% minimalnego wynagrodzenia). Deklarowanie wyższych nie pozwala na proporcjonalne obniżanie za czas zasiłku. Stąd w Pani sytuacji za maj, czerwiec i lipiec- jeśli te miesiące wejdą do podstawy co zależy od tego, czy na przerwę w ub. się Pani zdecyduje oraz tego, kiedy nowy zasiłek by się rozpoczął- ZUS przyjmie podstawę wpisaną w DRA bez jej przeliczania na miesiąc pełny.
mariela / 62.244.145.* / 2015-09-08 13:11
Do listopada raczej nie zamierzam iść na zwolnienie. Dopiero pod koniec listopada lub w grudniu.
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi :)
xenalis / 2015-09-07 12:37
Witam,
od 2012.12 prowadzę DG,składki opłacałam z chorobowym. Obecnie jestem w ciąży 22 tydz. I.Czy mógłby Pan zweryfikować czy prawidłowo złożyłam wszystkie wymagane dokumenty(składane elektronicznie przez płatnika), aby móc załapać się na wyższy chorobowy? 1. ZWUA data wypełnienia 26.06,2015,wyrejestrowanie z ub.od dnia 01.06.2105, przetworzony 29.06.2015.
2.ZUA bez chorob,data wypełnienia 29.06.2015,przetworzony 30.06.- dane powstania obowiazku ub 01.06.2015.
3. Dra 01/06/2015 bez chorob. i zapłaciłam (LIPIEC) składke pomniejszona o chorobowy z opoznieniem tj 17.07 (na wszelki wypadek)
4. ZWUA -data wypełnienia 06/07/2015 i tego samego dnia przetworzone, wyrejestrowanie z ub.od 01.07.2015
5.Dra 01/07 (Sierpien)z podwyższoną z chorobową
6. Dra 01/08 (teraz wrzesień)z podwpyższyną składką.
II. CZY DOBRZE WYLICZYŁAM,ŻE od 29.10 mogę iść na chorobowy, aby został zachowany 90 dniowy okres wyczekiwania?(czy liczyć mam od DAT WYPEŁNIENIA??)
III. mam także umowę o pracę na 1/10 etatu z dochodem netto ok 151 zł, czy ma to jakiś wpływ na wyliczenie mojego chorobowego, a potem zasiłku macierzyńskiego?Dodam, że mój główny dochód jest z DG.
xenalis / 2015-09-07 13:24
pominęłam jeszcze do pkt.I 4. tego samego dnia złożone zostało jeszcze ZUA data wypełnienia.06/07/2015, z chorobową od dnia 01.07.2105 r.
szklarek / 2015-09-07 12:44
I.
Moim zdaniem nie było możliwości wyrejestrowania z ub. chorobowego wstecznie od 1 czerwca skoro dokument był złożony 26 czerwca.

Tyle ustawa, dziwne że w ślad za tym nie idzie jakaś blokada- wywalanie błędu przy zgłoszeniu elektronicznym.

II. Z etatu powstanie prawo do osobnego zasiłku chorobowego, potem macierzyńskiego. Tego drugiego- jeśli oczywiście urodzi Pani w czasie zatrudnienia.
xenalis / 2015-09-07 15:05
czy da się to jeszcze jakoś odkręcić, zaznaczę jeszcze że składkę za m-c czerwiec opłaciłam po terminie tj 17.07
xenalis / 2015-09-07 13:33
Ad I,ojej...więc jak mam to interpretować, skoro system to przetworzył-taki jest status zestawu w zus, a po dzień dzisiejszy nie dostałam, żadnego pisma z ZUS? Czy to znaczy, że nie została przerwana ciągłość w opłacaniu ub.chorobowego?
szklarek / 2015-09-07 20:53
Zgodnie z art. 14, ust. 2, pkt. 1 ustawy tzw. systemowej Pani ubezpieczenie chorobowe ustało dopiero 26 czerwca.
xenali / 91.237.136.* / 2015-09-08 08:27
....i zostało wznowione z 1.07, tak?????
szklarek / 2015-09-08 09:37
Moim zdaniem:
- ub. chorobowe ustało najpierw z datą 26 czerwca- na skutek deklaracji, potem data ta uległa zmianie na 1 czerwca- ze względu na spóźnioną składkę społeczną za czerwiec.
- ub. zostało wznowione z dniem 6 lipca - na skutek złożenia ZUA z chorobowym i trwa - bo już za lipiec zostało, a za sierpień zostanie opłacone terminowo.

90 dni minie zatem 3 października, czyli od 4 października byłoby już prawo do zasiłku. Niezdolność oczywiście może być orzeczona wcześniej- tj. ZLA może zaczynać się wcześniej.
xenalis / 2015-09-08 16:07
Bardzo Panu dziękuję za wyjaśnienie, jest Pan naprawdę pomocny.
Doczytałam tez w jednym z dokumentów- ZUS wyjaśnia- ZASADY PODLEGANIA DOBROWOLNEMU UBEZPIECZENIU CHOROBOWEMU PRZEZ OSOBY PROWADZĄCE POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ,że "objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia wskazanego we wniosku następuje tylko wówczas, jeśli zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń"
Jeśli więc było to wypełnione 6/07 to objęta zostałam jednak ubezpieczeniem od 01/07. Czy coś Panu w tej kwestii wiadomo?Czy dobrze to interpetuję?
szklarek / 2015-09-08 20:48
Wiadomo. Jest to wspomniany już art. 14 ustawy systemowej, tyle że ustęp 1a.

Chodzi o sytuację gdy ub. chorobowe 'dobiera się' do ub. społecznych nie później niż 7 dni od powstania tytułu do ub. społecznych w ogóle. Czyli na ogół dotyczy to rozpoczęcia DG albo jej odwieszenia. Wtedy można do 7 dni wstecz zdecydować się na chorobowe.

Pani tytuł do ub. społecznych powstał w 2012, to trochę dłużej niż 7 dni :-)
Klara32 / 94.254.193.* / 2015-09-06 22:19
Dobry wieczór!
Mam takie oto pytania:)
Działalność gospodarczą prowadzę od 11.2014 i obecnie jestem w 10 tyg. ciąży. W poniedziałek 7.09 zostanę wyrejestrowana z dobrowolnego chorobowego z datą wsteczną tj.1.09 (o ile tak można) i teraz moje pytanie czy mam liczyć okres 30 (czy 31)dni od 1.09 czy 7.09 aby ponownie się zarejestrować do chorobowego czy nie muszę czekać aż tylu dni i załóżmy że 1.10 przystąpię do ubezpieczenia chorobowego i zadeklaruje wysokie składki i za listopad także a w grudniu ze względu na to że 30 chciałabym przejść na l4 obniżę podstawę. Czy ja dobrze myślę ?
szklarek / 2015-09-07 09:38
W tej sytuacji nie można wstecznie- ub. chorobowe ustanie od 7 września.
Jeśli przerwa w ub. chorobowym przekroczy 30 dni, to przecież znów podlegać będzie Pani 90 dniowemu okresowi wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego.
_Kasia_ / 188.121.4.* / 2015-09-06 15:17
Witam
Mam pytanie. Prowadzę DG od 7 lat. Nie byłam wcześniej zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego. Ponieważ jestem w ciąży chcę zapłacić 3 najwyższe składki ubezpieczenia. Zgłoszenie w Zusie nastąpiło 05.08 br. z tym że dana we wniosku była od 01.08 br. Mam w związku z tym pytanie czy ubezpieczenie będzie obowiązywało od 01.08 czy od daty złożenia wniosku w zusie czyli 05.08 br.?? Jak wiadomo od 01.11.15 zmienia się prawo do macierzyńskiego.
Rozumiem że jeżeli data ubezpieczenia będzie obowiązywała od 05.08 to jako niepełny miesiąc nie będzie brany pod uwagę przy wyliczy chorobowego i będę musiała zapłacić 4 wyższe składki (90 dni oczekiwania).
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
szklarek / 2015-09-07 09:44
W tej sytuacji ubezpieczenie rozpoczęło się od 5 sierpnia (nie można było wstecznie).

Myli Pani dwie kwestie prawa do zasiłku a wysokości zasiłku- 90 dni to min. czas trwania ub. chorobowego dający prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek macierzyński nie wymaga tego okresu. Natomiast nie ma tu znaczenia czy dany miesiąc wejdzie do podstawy zasiłku. Innymi słowy- sierpień nie wejdzie do podstawy zasiłku, ale przecież wliczy się do owych 90 dni. Zasiłek chorobowy uzyska więc Pani najwcześniej od 3 listopada- czyli od 91 dnia ubezpieczenia.
_Kasia_ / 94.254.133.* / 2015-09-07 10:53
Ok, rozumiem. A jeżeli dzisiaj wyrejestruje się z chorobowego, a następnie 10 dnia miesiąca zapłacę to chorobowe to będzie się liczyło od 10-ego czy od 1-ego??? Z tego co doczytałam to nie muszę koniecznie składać deklaracji wystarczy opłacić chorobowe w terminie do 10-ego. Tylko czy wtedy data zgłoszenia będzie od 1-ego czy od daty zapłaty czyli od 10-ego???
szklarek / 2015-09-07 11:04
Doczytała Pani o tzw. dorozumianym przystąpieniu do dobrowolnego ub. chorobowego, które- nie ma... podstawy prawnej i którego w związku z obecnymi zmianami Zakład już raczej nie stosuje. A stosował w przypadku, gdy ustanie ub. następowało z powodu opóźnienia lub nieprawidłowej (zaniżonej) wysokości składki za poprzedni miesiąc. Skoro złoży Pani formalny wniosek o wyrejestrowanie, to zapłaci Pani potem składkę nienależną, a ub. bez wniosku nie odnowi się.

Po co w ogóle te kombinacje ?
Przystąpiła Pani do ub. chrobowego, do czwartku jest czas na zadeklarowanie podstawy i opłacenie składek i tyle.

Ps. Składka chorobowa, mimo że ub. trwało w sierpniu 28 dni- w pełnej wysokości 2,45% deklarowanej podstawy.
Madi / 62.133.151.* / 2015-09-04 22:04
Witam Panie Szklarek.
Słyszałam że jest Pan specjalistą dlatego chciałam się skonsultować. Od 2,5 roku prowadzę działalność. Od lutego 2015 jestem już na normalnym zusie (ok. 1100zł). Opłacałam też dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Z dniem 27.08.2015 wyrejestrowałam się z dobrowolnego chorobowego (ZWUA i ZUA) po czym ponownie przystąpiłam do tego ubezpieczenia od dnia 01.09.2015 (ZWUA i ZUA). Chcę opłacić za miesiąc wrzesień składkę od najwyższej podstawy po czym od 1.10.2015 iść na L4. I tu moje pytania: czy ZUS uzna te kilka dni przerwy i będę mieć wyliczony zasiłek chorobowy tylko od podstawy zadeklarowanej za wrzesień? Bo rozumiem, że z racji iż w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym przerwa była krótsza niż 30 dni to nie obowiązuje mnie okres karencji 90 dni? Czy ZUS może jednak uznać tę przerwę za zbyt krótką i będzie liczył zasiłek z 12 miesięcy? Jeśli tak się stanie to jaka jest wtedy procedura? Odwołanie? Sąd? Co Pan myśli? (termin porodu mam na 10 marzec 2016). Bardzo proszę o odpowiedź jeśli tylko znajdzie Pan czas. Pozdrawiam :)
szklarek / 2015-09-06 09:55
1. NIE jestem specjalistą.
2. TAK, nie podlega Pani w tej sytuacji okresowi wyczekiwania (90 dni nowego ubezpieczenia chorobowego) na prawo do świadczeń z niego.
3.Już w tym wątku to padło- dla Zakładu ta kilkudniowa przerwa stanowi już, że od września jest to nowe ubezpieczenie, a zasiłki są wyliczane od podstawy tylko nowej. Dla sądów pracy/ub. społecznych- często dopiero ponad 30dniowa przerwa stanowi ubezpieczenie przerwane.
4. Od każdej decyzji ZUS można się odwołać do sadu pracy/ub. społecznych.
Madi / 62.133.152.* / 2015-09-06 17:25
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam :)
molike / 83.30.134.* / 2015-08-30 21:32
Witam,
bardzo proszę o pomoc i zweryfikowanie, czy dobrze zostały wyliczone składki od najwyższej podstawy za sierpień br:
Społeczne 3144,44 zł
zdrowotne 279,41 zł
FP 242,49 zł ?
wika70 / 2015-08-31 01:26
Mam Pytanie. Prowadzę DG od 7 lat i opłacałam wszystkie składki włącznie z chorobowym. W 2015 roku od 1 lipca wyrejestrowałam się z ubezpieczenia chorobowego.Chciałabym od 29.10.2015 roku otrzymać wyższy zasiłek chorobowy, to czy mogę się zarejestrować 31.08.2015 roku na wyższą składkę i za listopad otrzymam zasiłek chorobowy? Czy tez mogę się zarejestrować 1.09. 2015?
szklarek / 2015-08-31 09:51
Dla wysokości tego 'planowanego' zasiłku (koniec października) nie ma znaczenia czy 31.08 czy 1.09- o ile nie zostanie on przerwany po 1 listopada a potem wznowiony. Chodzi o nowelizację ustawy.
Więc z tego punktu widzenia- jeśli chodzi tylko wyłącznie o jak najlepsze wykorzystanie przepisów- taniej jest deklarować wyższą podstawę dopiero za wrzesień.
szklarek / 2015-08-30 21:47
Zdrowotna jest tu minimalna :-), ale OK.

Tak. Społeczne i FP też. Przecież podstawa ta to 9897,50. Stawki składek:
19,52% emerytalna, 8% rentowa, 2,45% chorobowa, 1,8% wypadkowa (bez regonu) lub z regonem, ale do 9 ubezpieczonych.
Łącznie to 31,77%.
Zaokrąglenie groszy też.
molike / 83.7.229.* / 2015-08-31 16:44
Ślicznie dziękuję :)
jeszcze tylko się upewnię, bo Pan wszystko wie:
zapłacone w tej wysokości składki za sierpień będą skutkowały wyższym macierzyńskim, który zacznie się we wrześniu? Wole się upewnić aby nie było później, iż 10 groszy zabrakło :)Dodam iż nie wyłudzam, bo DG prowadzę od 7 lat.
Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź.
szklarek / 2015-08-31 18:19
Jak rozumiem chorobowego w sierpniu nie było.

Za mało podała Pani szczegółów. Od kiedy trwa ub. chorobowe z tego tytułu. Kiedy ostatni zasiłek był z ub. chorobowego ?
molike / 83.7.229.* / 2015-09-01 09:51
a oto szczegóły :)
Ubezpieczenie chorobowe ztyt. prowadzonej DG płacę już kilka lat. Na L4 byłam do 30 czerwca. W lipcu wyrejestrowałam sie z chorobowego (31 dni) i ponownie zarejestrowałam 01 sierpnia. lipec sierpien i wrzesień oczywiście na zwolnieniu nie bylam. Dzisiaj chcę opłacić składki od najwyższej podstawy za sierpień. termin porodu na 30 września. 03.08 złożyłam wniosek o wcześniejszy macierzyński od 01.09.
Czy w takim przypadku jw. jest szansa na wysoki macierz.? z góry dziekuję za odpowiedź.
szklarek / 2015-09-01 10:38
Tak. W tej sytuacji zasiłek macierzyński będzie wyliczony od tej sierpniowej maksymalnej podstawy i nowelizacja ustawy zasiłkowej Pani "nie zaszkodzi".

O tym, że ma Pani jeszcze wybór pomiędzy opcjami stawki zasiłku (100% + 60%) a 80% Pani wie. No chyba, że wniosek o wcześniejszą wypłatę zas. macierzyńskiego dotyczył też od razu kwestii zasiłku za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu.
molike / 83.7.229.* / 2015-09-01 10:43
Ślicznie dziękuję za odpowiedź! Bardzo mi Pan pomógł, Pańskie rady są nieocenione.
Wniosłam o zasiłek
przez pierwsze 26 tyg. 100% wynagrodzenia
przez drugie 26 tyg. 60% wyn.

Jeszcze raz bardzo Panu dziękuję.
Patrycja927 / 89.76.56.* / 2015-08-05 16:45
Panie Szklarek mam pytanie... Jak Pan myśli? Jest szansa żeby vacatio legis zostało wydłużone do 12 miesięcy? Dużo kobiet o to apeluje i robiły już nawet jakieś spotkania. Jak Pan uważa? Jest szansa żeby to weszło w życie czy temat jest już zamknięty?
szklarek / 2015-08-05 19:22
Niewielkie szanse widzę. Przecież wymagałoby to nowelizacji ....tej ogłoszonej już i częściowo już obowiązującej nowelizacji ustawy tzw. zasiłkowej.

A więc normalnego procesu legislacyjnego- trzy czytania w parlamencie i podpis prezydenta i ogłoszenie w Dz. U przed 1 listopada. dziś ostatnie posiedzenie w sierpniu. I jeszcze wybory do parlamentu właśnie...
violka_k / 89.78.118.* / 2015-08-04 21:45
Witam, opłacałam za maj i czerwiec maksymalne składki razem z dobrowolnym chorobowym. Wniosek o zasiłek macierzyński złożyłam od 14.07, więc muszę opłacić składkę za pierwsze 13 dni lipca i w związku z tym pytanie, czy mogę złożyć ZUS DRA od maksymalnej kwoty, ale rozliczając to proporcjonalnie do ilości dni w miesiącu? Czy składek wyższych niż minimalne nie można rozliczać proporcjonalnie do ilości dni prowadzenia działalności?
szklarek / 2015-08-04 21:53
Zdaniem ZUS nie można, proporcjonalność za część miesiąca o której mówi ustawa tzw. systemowa gramatycznie dotyczy tylko podstawy minimalnej- a więc 30% płacy minimalnej (dla ubezpieczonego z prawem do 'ulgi' ZUS albo 60% przeciętnego wynagrodzenia (dla pozostałych).
aagaa / 94.254.145.* / 2015-08-04 18:54
Na ile trzeba przerwać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe żeby mieć przerwę?
szklarek / 2015-08-04 21:07
Jak rozumiem pytanie jest w kontekście ustalania podstawy zasiłków.

Wg ZUS choćby na jeden dzień, byle nie był to dzień ustawowo wolny od pracy.
Wg części orzecznictwa sądów - na min 31 dni
aagaa / 94.254.145.* / 2015-08-04 21:11
Czyli mogę zawiesić na tydzień i w październiku zapłacę pełną składkę za wrzesień i chorobowe jeszcze będzie mi się liczyło...oczywiście mam zamiar zapłacić podwyższona skladke...
natalya85 / 2015-08-04 08:51
Witam mam pytanie, działalność gospodarcza założona w listopadzie 2013 roku, cały czas mały zus z chorobowym, na cały marzec wyrejestrowanie z ub. chorobowego i ponowne zgłoszenie od 03.04.2015 roku (okres 30 dni przerwy zachowany). Składka za kwiecien, maj i czerwiec zapłacona od najwyższej podstawy. Proszę o pomoc bo jestem już na L-4 od 29.07 to czy zus wypłaci zasiłek od najwyższej podstawy z tych 3 ostatnich miesięcy ? okres wyczekiwania 90 dni również zachowany, tylko martwi mnie to zgłoszenie od 03.04 czy to nie robi jakiś problemów... Proszę o pomoc i dziękuję.
szklarek / 2015-08-27 10:24
Nie robi. Przecież nawet na etacie ubezpieczenie może zacząć się w trakcie miesiąca.

W tej sytuacji- niepełny kwiecień ubezpieczenia, ale po nim przynajmniej jeden pełny- po prostu kwiecień pomija się w podstawie zasiłku. Zatem Pani zasiłek powinien być policzony z podstaw deklarowanych za maj i czerwiec.

Wynika to z art. 48, ust. 2 w nawiązaniu do art. 36, ust. 2 ustawy tzw. zasiłkowej.
oladolegowska@wp.pl / 2015-08-28 09:33
Witam serdecznie,

I bardzo proszę o poradę. Od kilku lat pracowałam na etacie rónolegle prowadząc działalność gospodarczą. Z działalności opłacałam tylko składkę zdrowotną. Prace na etacie zakończyłam 31 lipca, czyli obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu dg podlegałam od 1 sierpnia. Ale zgłoszenie ZUA złozyłam dopiero 26 sierpnia.
Okazało się że będę musiała poddać się dłuższemu leczeniu. Będę chciała zadeklarować wyższe stawki niż minimum. Nie mam okresu wyczekiwania bo nie minęło 30 dni od poprzedniego ubezpieczenia.

Czy późne zgłoszenie na ZUA sprawi że nie bede podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu od 1 sierpnia skoro pozostałe ubezpieczenia były obowiązkowe od 1 sierpnia ?

I czy w przypadku gdy pierwsze L4 będę miała we wrześniu to czy podstawa zasiłku będzie liczona od wyższych składek zapłaconych za sierpień czy od najniższej bo pełny miesiąc podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu minie dopiero w październiku ?
szklarek / 2015-08-28 10:20
Jak rozumiem w ZUA jako datę przystąpienia do ub. społecznych łącznie z chorobowym podano 1 sierpnia.

Z konstrukcji m.in. art. 14 ustawy tzw. systemowej wynika, że ZUS przyjął datę rozpoczęcia ub. em-rent-wyp-(fp) z dniem 1 sierpnia, a ub. chorobowego- 26 sierpnia. Wynika to z jego dobrowolności. Wsteczne przystąpienie do ub. chorobowego byłoby możliwe, gdyby z obowiązku zgłoszenia w terminie 7 dni od powstania tytułu do ubezpieczeń się Pani wywiązała.

W związku z tym, jeśli niezdolność do pracy powstanie przed październikiem skorzysta Pani jednak z zabezpieczenia z art. 48, ust. 2 ustawy zasiłkowej- bo przerwa w ub. chorobowym (po ub. obowiązkowym z etatu) nie przekroczyła 30 dni.
Czyli zostanie przyjęta Cała podstawa zadeklarowana za sierpień.

To w miarę świeże udogodnienie- obowiązuje od grudnia 2013. Wcześniej- zadeklarowaną podstawę pomniejszono by w proporcji 25/31 w Pani przypadku.
szklarek / 2015-08-04 09:56
Obecny zasiłek będzie wyliczony z podstaw zadeklarowanych za kwiecień-czerwiec. Problem zrodzi się 1 listopada- gdy wejdzie w życie nowelizacja ustawy tzw. zasiłkowej. W skrócie- jeśli dojdzie do przerwania zasiłku, a po 1 listopada powstanie prawo do kolejnego- jego podstawa będzie niższa niż obecnie. Podobnie jeśli nawet bezpośrednio przejdzie Pani na inny zasiłek, w tym macierzyński.
natalya85 / 2015-08-04 10:13
Termin porodu mam na pazdziernik, ale cos czuje że to będzie nawet szybciej więc myślę że się zmieszczę, a nawet jak widać muszę. Zwolnienie lekarskie będę ciągnąc cały czas więc chyba problemu nie będzie. Rozumiem że zasiłek macierzyński także będzie wypłacany od tej podstawy ? Dziękuję bardzo za odpowiedź!!
szklarek / 2015-08-04 10:23
Tak. Ta sama podstawa co chorobowego w tej sytuacji. Stawka obecnego (skoro ciąża) to '100%'. O tym, że macierzyński ma dwie opcje stawki tj. 80% albo 100% + 60% Pani wie ?
natalya85 / 2015-08-04 11:15
Tak wiem. Dziękuję Panu bardzo! Teraz możemy spać spokojnie :) Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuję.
natalya85 / 2015-08-04 11:16
A jeszcze jedno przepraszam, za lipiec mogę zapłacić składki od tej niskiej podstawy prawda ?
szklarek / 2015-08-04 11:24
Podstawę/składki można zmieniać co miesiąc, byle w tych granicach minimalnej ( 30% płacy minimalnej/60% przeciętnego wynagrodzenia ) i maksymalnej (250% przeciętnego).

W Pani przypadku to obniżenie za lipiec nie wpłynie na zasiłek do którego prawo już powstało.
Emma892 / 31.135.192.* / 2015-08-02 15:55
Witam,
Mam nastepujące pytanie, okres wyczekiwania 90dni mija w moim przypadku 4 dnia miesiąca. Składki na ubezpieczenie chorobowe opłacam od najwyższej podstawy. Czy w takiej sytuacji (biorąc pod uwagę fakt iż ostatni miesiąc,, czyli w zasadzie te 4 dni nie wlicza sie do podstawy obliczenia zasiłku chorobowego) - za ten ostatni miesiąc powinnam odprowadzić najwyższa składkę w peknej wysokości, czy tez mogę ja skorygować do obowiązkowej podstawy?
Czy taka korekta przed upływem 90dni bedzie skutkowała przerwaniem okresu wyczekiwania?
Dziękuje i pozdrawiam
szklarek / 2015-08-03 10:25
1. okres wyczekiwania ma niewiele wspólnego z podstawami ubezpieczeń. Jego upływ wpływa pośrednio- jeśli ubezpieczony deklaruje podstawę najniższą a ma niezdolność (orzeczoną i ZLA w ZUS), która powstała przed upływem okresu wyczekiwania. Bo wtedy od 91 dnia ubezpieczenia startuje jego prawo do zasiłku- a to przekłada się na proporcjonalne pomniejszenie podstawy (składek) za każdy dzień z zasiłkiem w danym miesiącu.

2. podstawę można zmieniać co miesiąc, nie ma ona wpływu na okres wyczekiwania.

3. daniem ZUS (sądy mają sporo innego orzecznictwa) nie można pomniejszać proporcjonalnie podstawy ub. społecznych za miesiąc z zasiłkiem, jeśli deklaruje się ją wyższą niż minimalna.
Emma892 / 31.135.192.* / 2015-08-03 20:17
Witam,
Serdecznie dziękuje za odpowiedz. Jak zrozumiałam jeżeli niezdolność do pracy powstała po upływie okresu wyczekiwania, to skoro do podstawy zasiłku wlicza sie tylko pęknę miesiące to nie ma sensu opłacać najwyższej składki za 4 brakujące dni nowego miesiąca. Jak rozumiem wystarczy opłacenie niższej składki - a prawo do zasiłku zostanie zachowane zaś jego podstawa wysokości bedzie liczona wyłącznie od pełnych miesięcy?
Jeszcze raz dziękuje
szklarek / 2015-08-03 21:02
Tak- o ile jest to ten sam miesiąc- okres wyczekiwania i powstania niezdolności do pracy następują w tym samym miesiącu. Jeśli neizdolność powstanie w następnym to miesiąc z owymi 4 dniami wchodzi przecież do podstawy zasiłku.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy