Forum Forum dla firmKadry

Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!

Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!

Wyświetlaj:
Patrycja235 / 89.65.224.* / 2015-03-21 11:23
Zostałam zwolniona dyscyplinarnie, powód: popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, a dokładniej otrzymałam karę grzywny. W związku z tym mam dwa pytania:
- czy kadrowa miała obowiązek poinformowania mojego kierownika o przyczynach zwolnienia? (dzięki temu wie już cały zakład pracy);
- czy kierownik mógł o zaistniałej sytuacji poinformować mojego męża? Między mną a mężem nie jest dobrze, za kilka dni składam pozew o rozwód, w związku z ciągłym terroryzowaniem mnie przez męża. Zostałam zwolniona w poniedziałek, a po kilku dniach do zakładu pracy przyszedł mój mąż sprawdzić czy jeszcze pracuje i od kierownika dowiedział się,że nie i za co dokładnie zostałam zwolniona.
szklarek / 2015-03-23 12:34
Kadrowa sporządza jedynie dokumenty- więc zwolnienia dyscyplinarnego dokonuje pracodawca lub osoba upoważniona. Kto podpisał zwolnienie- kierownik, czy kto inny ?
Patrycja235 / 89.65.224.* / 2015-03-26 10:35
Dyrektor, kierownik u nas jest tylko od zarządzania ludźmi w wydziale, nie ma nic wspólnego z zatrudnianiem i zwalnianiem osób.
monia 571 / 31.128.9.* / 2015-03-13 09:04
Witam jestem w ciazy zostalam zwolniona dyscyplinarnie co robic umowe mam do konca maja .
szklarek / 2015-03-13 12:37
1. Jeśli zwolnienie jest prawne- odebrać świadectwo pracy i szukać nowego tytułu do ubezpieczenia ze względu na zasiłek macierzyński albo rejestrować się w PUP.
2. Jeśli jest nieprawne- odwoływać się od niego zgodnie z pouczeniem jakie na oświadczeniu pracodawcy być powinno.

a) nieprawność może być z powodów ;
- merytorycznych- tj. powód zwolnienia nieprawdziwy, zbyt błahy
- formalnych- tj. od dnia kiedy pracodawca dowiedział się o sytuacji/występku powodującym zwolnienie do dnia wręczenia minęło więcej czasu niż miesiąc albo nie dopełnił procedury w kontekście ZZ.

Mianowicie musiał on uzyskać zgodę ZZ do którego Pani należała, albo który Panią reprezentował. Oczywiście brak takich ZZ zwalania pracodawcę z tej procedury.
monia571 / 31.128.9.* / 2015-03-15 09:52
Moim zdnie to blche powody np.palenie papierosa rozmowa przez tel czy mm jakies szanse wygrania w sadzie dziekuje za odp
szklarek / 2015-03-16 12:58
To oceni sąd. Każda sprawa się różni. Inne znaczenie ma palenie papierosa w szpitalu, a inne w zwykłym zakładzie, gdy np. odbywa się 7 razy w ciągu zmiany po 15 minut każdy....

Tyle, że razie odwołania to już bardziej na pracodawcy spocznie udowodnienie, że zachowanie takie stanowiło ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.

Termin- 14 dni od otrzymania oświadczenia o zw. dyscyplinarnym.
masa496 / 83.7.89.* / 2015-03-13 08:48
Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca proponuje rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, a kiedy pracownik chce "zwykłe" wypowiedzenie z 3-miesięcznym okresem, pracodawca straszy pracownika, że "spaprze" mu papiery i wystawi w świadectwie pracy nieprawdziwe informacje?
szklarek / 2015-03-13 12:43
Wszelkie szantaże każdej ze stron stosunku pracy są nielegalne. Na ofertę porozumienia stron druga strona absolutnie nie musi się godzić.

Świadectwo pracy stwierdzające nieprawdę podlega na wniosek pracownika sprostowaniu, a w razie odmowy można tego dochodzić w sądzie.

Co można spaprać ? Wpisać zw. dyscyplinarne ? Wypada mieć przy tym 'podkładkę' w postaci podpisanego przez pracownika oświadczenia pracodawcy o takim zwolnieniu albo świadka takiego oświadczenia tj. musi dojść do zw. dyscyplinarnego, a takowe musi mieć uzasadniony powód, a od takiego zwolnienia też można się odwołać.

Przecież takie wymuszone porozumienie stron dodatkowo ma negatywne konsekwencje związane z zasiłkiem dla bezrobotnych.
masa496 / 83.30.6.* / 2015-03-13 13:37
dziękuję za odpowiedź! W razie odmowy pracodawca napisze w świadectwie pracy, że umowa została rozwiązana z mojej winy, poda jakiś tam paragraf i przyczynę, że źle wykonywałem swoje obowiązki, że miałem złe wyniki, co akurat jest nieprawdą.
szklarek / 2015-03-13 14:19
W świadectwie pracy NIE podaje się przyczyny zwolnienia- a jedynie tryb rozwiązania umowy tj. to, czy dyscyplinarnie, czy za porozumieniem stron, czy na skutek ustania umowy terminowej. Podaje się w przypadku wypowiedzenia to, która strona wypowiedziała umowę (pracodawca czy pracownik).
Jedyna okoliczność 'przyczynowa' gdy w grę wchodzi odprawa- powinna znaleźć się okoliczność " z przyczyn niedotyczących pracownika" albo z odwołaniem się do ustawy o zw. grupowych.

Nie ma podstawy prawnej wpisywania takich historii jak Pan napisał- bo św. pracy jest sformalizowane i uregulowanie rozporządzeniem.

Czyli nawet gdyby zwolnienie wynikało z tego, że pracownik jest gamoniem- to wpisanie takich przyczyn jest niezgodne z Rozporządzeniem i choćby dlatego podlega sprostowaniu.

Gamoniowatość- jak najbardziej może pojawić się w oświadczeniu o wypowiedzeniu.

Podstawa: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania.
pokrzywdzony / 5.172.252.* / 2015-02-20 15:12
A czy teraz czekając na dokumenty nie mogę nic zrobić ? A tak poza tym to mam szansę na wygranie tej sprawy ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-20 15:23
Proszę pisać 'w wątku' tj. pod ostatnią odpowiedzią, bo robi się nieczytelnie.

---------
Jakie dokumenty- świadectwo pracy ?
Przecież oświadczenie pracodawcy o zw. dyscyplinarnym musi być co do zasady na piśmie. Jeśli jest ustne- to samo to stanowi jego wadę prawną - co daje możliwość odwołania się od niej jako od nieprawnej z tego 'technicznego' względu.

Jest ona jednak skuteczna- tj. rozpoczął bieg termin na odwołanie.

Nie ma więc co czekać, jeśli uznaje Pan, że chce walczyć. Odwołanie do sądu pracy- jest to wydział sądu rejonowego właściwego dla :
- miejsca zamieszkania pracodawcy (jeśli nie jest to spółka)
- siedziby spółki, która jest pracodawcą
ewentualnie-
- położenia zakładu pracy
pokrzywdzony / 176.111.114.* / 2015-02-19 16:53
Witam chciałem prosić o poradę ponieważ zostałem zwolniony dyscyplinarnie czekam na papiery ale czuje się pokrzywdzony ponieważ kierownik nadjechał gdy byłem z kierowcą w drodze i zbadał mnie firmowym alkomatem i nawet nie zostałem poinformowany ile wykazało tylko ze mnie zwalnia i już. I chciałbym zaznaczyć ze wcześniej kierowca został tak złapany tylko wraz z policją i miał ponad 2 promila i nadal pracuje. Co ja mogę zrobić w tej sprawie ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-19 21:15
Odwołać się do sądu pracy zgodnie z pouczeniem, jakie na zwolnieniu musi się znaleźć.

To, że inny pracownik nie dostał takiego zwolnienia nie jest tu żadnym argumentem.
Alj88 / 212.106.166.* / 2020-03-23 20:37
Czy pracodawca może zwolnić pracownika na opiece na dziecko do lat 8z powodu zamknięcia żłobka i koronowirusa? Jeśli jestem na opiece mam obowiązek stawienia się na służbowe obowiązkowe spotkanie?
alka woalka / 2015-02-04 18:49
Witam !! Córka dostała wypowiedzenie z okresem dwutygodniowym bez świadczenia pracy , pozostało jej 2 tyg. urlopu i miała go wykorzystać, jednak zachorowała i jest na zwolnieniu lekarskim. umowa kończy się jej wraz z końcem zwolnienia. Mam pytanie co z urlopem i czy podczas tego zwolnienia pracodawca z zemsty może jej dać dyscyplinarkę. Nie ma teraz z nią kontaktu więc jak to może rozwiązać :)?
alka woalka / 2015-02-04 18:58
z tego co wiem jest wściekły, że chyba za ten urlop musiałby zapłacić, cały czas wydzwania do niej z różnych telefonów ona czuje się zastraszona,do końca wypowiedzenia zostało 9 dni co może jeszcze jej zrobić ?
szklarek / 2015-02-04 20:06
No skoro urlop zaległy za 2014 i bieżący nie zostanie wykorzystany w naturze pracodawca musi wypłacić ekwiwalent. Zawracam uwagę, że za 2015 jest to u. proporcjonalny 2/12, a więc tylko 4 dni przy założeniu 1/1 etatu i stażu poniżej 10 lat.

Z tym odbieraniem telefonu to znaczenie ma to, czy jest on służbowy, albo ten sposób kontaktowania się wynika z umowy, zakresu obowiązków.

Zemsta ?

Po prostu pracodawca może przeprowadzić sam albo doprowadzić do kontroli przez ZUS (co zależy od wielkości pracodawcy) prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego, czy w ogóle jego zasadności.

Jeśli z ZLA wynika zakaz opuszczania domu, nakaz leżenia- to córka ma się do tego stosować.

Owszem- 'lewe' zwolnienie czy nieprawidłowe jego wykorzystywanie może być podstawą zw. dyscyplinarnego. To, że biegnie już okres wypowiedzenia temu nie przeszkadza.
jjj386 / 31.182.88.* / 2015-01-02 19:27
Mam pytanie dowiedzialam sie od bardzo zaufanej znajomej w pracy ze zostane zwolniona i powiedzial jej kierownik abym lepiej poszla na zwolnienie Co robic? Nie powinnam zostac zwolniona dyscyplinarnie bo wszystko robilam pod kreske jak to sie mowi wiec jak w poniedzialek pojde do pracy to gdy dostane zwykle zwilnienie to co moge zrobic aby nie stracic dochodow?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-01-02 22:18
Zwolnić dyscyplinarnie można i w czasie chorobowego pracownika, więc nie jest to żadna 'ochrona'. A nieuzasadnione zwolnienie 'prewencyjne' jest nielegalne, i samo w sobie może być podstawą zw. dyscyplinarnego, gdyby udało się to pracodawcy udowodnić, albo wykryłby to ZUS.

Owszem- co do zasady* zwykłego wypowiedzenia umowy o pracę nie można wręczyć w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika, takiej jak urlop czy chorobowe.

*poza okolicznością likwidacji/upadłości zakładu.
jaroziomszalecki@o2.pl / 83.25.174.* / 2014-12-30 19:16
Witam mam takie pytanie jestem na zwolnieniu lekarskim w tym czasie dostałem art.52 i w dalszym ciągu ciągnę te zwolnienie czy będę miał zapłacone za nie i kto mi ma zapłacić ,zwolnienie jest od 20.10.2014 z tego co wiem za pierwsze 30 dni płaci pracodawca a jak jest w tym przypadku ?Proszę o dobrą poradę jak to jest?A jak jest z jubileuszówką 01.01.2015 wypada mi 25 lecie czy mi się należy czy wszystko przepada
szklarek / 2014-12-31 10:11
Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe. A więc wliczają się tu poprzednie zwolnienia np. z lutego i maja. Potem (od 34 dnia) jest to zasiłek już z ub. chorobowego w ZUS. Ustanie stosunku pracy przed upływem owych 33 dni powoduje przejście od razu na zasiłek z ZUS. Kolejne zwolnienia jeśli będą przedłużać obecne - dostarcza się już do ZUS. Nowe zwolnienia, bez ciągłości z obecnym- już tylko przy spełnieniu dodatkowych warunków.

Uwaga. Dla pracowników w wieku 50 i więcej lat (ukończone w poprzednim roku) zamiast granicy 33/34 dnia, jest 14/15 dni.

Co do nagrody- na 99% brak prawa do niej, skoro 25 lat nie osiągnie Pan w czasie zatrudnienia. Co to za okoliczności - pracownik samorządowy, nauczyciel z KN, czy też jakaś zakładowa regulacja ?
myszka8017 / 213.238.88.* / 2014-12-09 09:21
witam,ja zostalam oskarzona o kradziez pieniedzy z kasy bezpodstawnie ,na drugi dzien polozylam zwolnienie w trybie natychmiastowym i wyszlam z pracy ! teraz czekam na swiadectwo ipewnie dostanedyscyplinarke w dodatku nie czuje sie winna jest monitoring nad kasa powiedzialam szefowej zeby mi udowodnila na kamerze ,w dodatku do kasy maja wszyscy dostep .
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-12-09 09:45
No więc zdecydowanie się Pani pospieszyła i zadziałała emocjonalnie. Jeśli złożone przez Panią 'zwolnienie' nie jest formalnie rozwiązaniem umowy w trybie art. 55, par. 1'1 KP (dyscyplinarka dla pracodawcy) to doszło do porzucenia pracy- i zwolnienia dyscyplinarnego może Pani oczekiwać. A w razie swego odwołania- trudno będzie wykazać jego prawność. Należało poczekać na dalsze kroki pracodawcy- np. dyscyplinarkę z powodu właśnie tej 'kradzieży', albo wyjaśnienie sytuacji i przeprosiny itp., albo próbę obciążenia owym niedoborem w kasie.
załamany / 46.112.149.* / 2014-11-14 14:14
witam, mam pytanie pracowałem u kuzyna, którego poinformowałem że za jakiś czas zrezygnuję z pracy nie napisałem wypowiedzenia, Ale wiedziałże za jakiś czas opuszcze stanowisko pracy. okres wypowiedzenia w umowie 2tyg. ostatniego pazdziernika poinforowałem że rezygnuję z pracy, pracodawca powiedział że nie mam już więcej przychodzić do pracy i nie ma o czym rozmawiać tak więc w pracy się nie pojawiłem. dziś otrzymałem zwolnienie dyscyplinarne z powodu nie przyjścia do pracy. czy zwolnienie było do końca podzstawne?
szklarek / 2014-11-14 18:38
Nauczka, że wszelkie oświadczenia dokonuje się na piśmie i uzyskuje 'na wszelkie zaś' dodatkowo pokwitowanie przyjęcia pisma na kopii, albo ma ku temu świadków.

Wypowiedzenie ma być na piśmie, ale nie pod rygorem nieskuteczności. Formalnie więc można uznać, że go Pan dokonał, a pracodawca na jego czas zwolnił z obowiązku świadczenia pracy, a więc nie doszło do porzucenia pracy, więc dyscyplinarka jest bezprzedmiotowa.

Tylko tego Pan nie udowodni bez świadków, więc małe szanse są na to, że jeśli się Pan odwoła to pracodawca nagle przed sądem pracy się pokaja i potwierdzi ww fakty...
misia381 / 83.8.27.* / 2014-10-20 16:30
Witam
W moim zwolnieniu napisano ze moja kieroniczka stosowala mobbing a ja jako zastepca sie temu przygladalam,czasem tez uczestniczylam co oczywiscie nie jest prawda! Jest podany okres ze dzialo sie to w latach od 2010roku do wrzesnia tego roku. Bylam zastepca tam nie caly rok a osoby ktore pracowaly w tym sklepie w czesniejszym okresie pracuja do tej chwili na innych sklepach.
szklarek / 2014-10-20 18:04
To, że inny pracownik 'zasłużył' na zwolnienie dyscyplinarne nie jest żadnym argumentem w odwołaniu od swojego zwolnienia.

W Pani sprawę są wmieszane też osoby trzecie- zwierzchnicy jak i mobbingowani pracownicy- więc jest większe pole do popisu dla wykorzystania świadków w sądzie pracy- jeśli uznaje Pani bezzasadność zwolnienia i dotrzyma terminu odwołania.
Misiek882 / 37.7.37.* / 2014-10-13 15:00
Dzień dobry.
Zostałam zwolniona dyscyplinarnie w maju br. złożyłam pozew do sądu bo uważam ,że moje zwolnienie było nie uzasadnione.
W skrócie - Jako osoba , która pełniła obowiązki kierownika podpisałam umowę o wynajem pomieszczenia z inna firmą.
Mój pracodawca zwolnił mnie za to ,tłumacząc iż takie umowy zawiera on i bez jego zgody nie można było tego zrobić , niestety nikt mnie nie poinformował o tym ,że nie mogę podpisać umowy.
dodam ,że zostałam oskarżona o chęć przywłaszczenia pieniędzy , oraz poinformował mnie, że sprawdzał telefonicznie ( podstawka) czy nie pomagam firmie konkurencyjnej - co oczywiście nie miało miejsca , a w jego przekonaniu tak było.
Czekam na rozprawę ale czy mam szansę ,żeby ją wygrać?
szklarek / 2014-10-14 09:02
A cóż konkretnego można stwierdzić w takiej sprawie nie będąc strona ani sędzią. Na pewno kluczowe znaczenie będzie maiło to, czy miała Pani przedstawiony zakres obowiązków i kompetencji, co w nim jest napisane w kwestii właśnie najmów pomieszczeń. No i czy jest Pani podpis kwitujący przyjęcie owego zakresu, albo świadek tego przyjęcia.
Laura999 / 46.113.157.* / 2014-10-08 12:33
Dzien dobry. Od 01.09.13r przebywam na urlopie macierzynskim i jak mnie zapewniono i wychowawczym. Nagle dnia 03.10 14 r. dostaje poleconym zwolnienie dyscyplinarne z powodu porzucenia pracy ! Jak sie wglebilam w temat okazalo sie że złożyłam wniosek o urlop rodzicielski a nie wychowawczy jak chcialam i jak z resztą pokierowala mna pani z biura. Tak wiec ja myslalam ze w dalszym ciagu trwa moj urlop wychowawczy a pracodawca w moim odczuciu zyrował na mojej niewiedzy aby mieć podstawe do zwolnienia . Ja natomiasdt nie mialam zamaru porzucac pracy. Co wiecej pani z biura ani razu sie ze mna nie skontaktowala dlaczego mnie nie ma w pracy i jakie są moje dalsze plany a ponoc wg. pracodawcy przez miesiac nie pojawialam sie w pracy . Co powinnam teraz zrobic? Czy wnosic odwolanie? Czy mam szanse na anulowanie dyscyplinarki? Prosze o odpowiedz!
szklarek / 2014-10-09 11:54
Odwołanie zawsze (byle w terminie) można złożyć- poza nerwami nic to nie kosztuje. Ale na korzyść pracodawcy będzie przemawiać twardy dowód w postaci Pani podpisu pod wnioskiem o u. rodzicielski właśnie. Przeciw Pani argumentacji z kolei o
- niewiedzy, że to nie u. wychowawczy- to że przecież do końca sierpnia dostawała Pani zasiłek macierzyński z ZUS, a jak powszechnie wiadomo u. wychowawczy jest bezpłatny
- żerowaniu- to że tak długo z zwolnieniem się wstrzymywał, a nie uczynił tego np. już po 2 dniach po upływie terminu urlopu- bo taki jest co do zasady okres informowania przez pracownika o tym, że jest chory i że zwolnienie dostarczy w terminie późniejszym.
jula83 / 2014-10-07 11:05
proszę o poradę jak bronić się w następującej sytuacji: posiadam umowę na czas określony, będąc dokładnie miesiąc przed uzyskaniem prawa do zasiłku, dowiedziałam się,że szef rozważa wobec mnie zwolnienie dyscyplinarne za nieuzasadnioną nieobecność w pracy. Nadmienię iż mój charakter pracy był "NA TELEFON". Pracodawca twierdzi iż w danym dniu podejmował próbę skontaktowania się ze mną co nie było prawdą. Zastanawia mnie także fakt nie podpisywania prze zemnie nigdy listy płac ani grafiku z godzinami pracy (nigdy mnie o to nie proszono). Czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem, na co mogę się powołać w ewentualnym odwołaniu do Sądu Pracy...proszę o szybką odpowiedź
szklarek / 2014-10-09 11:36
No właśnie na takie fakty, na to że jak rozumiem umowa nie opiewa na telepracę. Przy odwołaniu od dyscyplinarki to on będzie musiał wykazać, że kontakt, w celu wezwania podejmował. A ewidencje czasu pracy musi prowadzić- chyba, że z umowy wynika zadaniowy system pracy.
clofinger / 2014-10-05 18:41
witam jestem pracownikiem pewnej firmy w której pracuje 6 lat od 6 miesięcy pracuje u nas kierowniczka której język jest tak cięty ze głowa mała nie przeklina do pracowników ale wszędzie szuka zaczepki nawet jak jest wszystko w porządku na pracowni patrzy do czego by się przyczepić. Jest arogancka, i ma tendencje do zawiści do ludzi którzy dobrze współpracują w grupie, zmienia zdanie , i inne ale nie w tym rzecz chodzi o to ze po prostu nie wytrzymałem chciałem zrobić żart ,kierowniczka miała do mnie ciągle pretensje ze jej nie podaje ręki a jak mowie "dzień dobry" to tak cicho ze ona nie słyszy ,wiec następnego dnia będąc w pracy wysmarowałem sobie rękę substancja do spulchniania biszkoptów jest bezbarwna wiec nie było widać ze cos mam na ręku wyciągnęła do mnie rękę aby się przywitać to się przywitałem tylko lekko umazałem jej rękę. czy za takie naruszenie grozi kara dyscyplinarna ? przepraszam za błędy .
szklarek / 2014-10-09 12:23
Kara porządkowa- tak. Zwolnienie dyscyplinarne byłoby nieuzasadnione.

Najnowsze wpisy