Forum Forum dla firmKadry

Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!

Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!

Wyświetlaj:
pracownik zw dyscp / 31.174.117.* / 2014-10-01 20:37
Czy jeżeli związki zawodowe nie wyrażą zgidy na zwolnienie dyscyplinarne to mimo pracodawca moze zwolnić pracwnik???
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-10-09 12:07
Nie, jeśli dotyczy to związkowca chronionego z art. 32 ustawy o ZZ, pracownicy w ciąży/urlopu macierzyńskiego z art. 177 KP oraz pracownika pełniącego funkcje społecznych inspektorów pracy w czasie trwania mandatu i w okresie roku po jego wygaśnięciu z art. 13 ustawy o społecznej inspekcji pracy;
maciek08 / 2014-09-26 13:24
Witam,mam pytanie od dnia 11 lipca 2014 roku(po operacji kręgosłupa) przebywam na zwolnieniu lekarskim L-4 dnia 18 sierpnia otrzymałem wezwanie do ZUS abym doniósł oryginały zwolnień lekarskich ale zwolnienia te wysłałem pracodawcy,następnie udałem się do ZUS i powiedziałem o tym,Pani która mnie obsługiwała poinformowała mnie że mój pracodawca przesłał do ZUS te zwolnienia ale nie oryginały tylko ksero,musiałem sam osobiście jechać do Pani doktor która wystawiała mi te zwolnienia aby podbiła mi pieczątkę na kopi tego zwolnienia w raz z za zgodnością z oryginałem,następnie musiałem spowrotem jechać do ZUS aby je dostarczyć.Przy dostarczeniu tych zwolnień Pani z ZUS powiedziała abym kolejne zwolnienie oryginał dostarczył prosto do ZUS a skan wysłał pracodawcy bo to teraz już ZUS będzie płacił za kolejne zwolnienia a nie pracodawca,i tak zrobiłem kolejne zwolnienie które otrzymałem w szpitalu z dn.09.09.14 dostarczyłem bezpośrednio do ZUS a skan wysłałem mailem do pracodawcy.Następnie pracodawca 23.09.14 przysłał mi ROZWIĄZANIE DYSCYPLINARNE UMOWY BEZ WYPOWIEDZENIA Z WINY PRACOWNIKA -Powód "Przyczyną rozwiązania umowy jest brak dostarczenia L4" Proszę o odpowiedz czy jest to zgodne z prawem i czy mam się odwołać od tej decyzji ?Pozdrawiam
szklarek / 2014-10-09 12:21
Skoro faktyczna orzeczona niezdolność do pracy trwała- to sam fakt niedostarczenia zwolnienia (nawet gdyby nie wysyłał Pan skanu) owszem jest naruszeniem obowiązków pracowniczych, ale nie jest naruszeniem ciężkim, które uzasadnia zw. dyscyplinarne. Odwołanie uzasadnione- orzecznictwo w tym duchu:

Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z dnia 4 sierpnia 1999 roku, sygn. akt I PKN 126/99 OSNAPiUS 2000, Nr 20 poz. 752 oraz w wyroku z dnia 18 kwietnia 2001 roku sygn. akt I PKN 363/00 i w wyroku z dnia 14 listopada 2012 roku sygn. akt I PK 117/12

Inna rzecz, że Panie z ZUS nieźle namieszały:
- skoro jest pracodawca- to JEMU dostarcza się oryginały ZLA- bez względu na to, czy jeszcze chodzi o wynagrodzenie chorobowe, czy już zasiłek chorobowy i czy jest to pracodawca duży (21 i więcej ubezpieczonych) czy mały. Do ZUS- wtedy, gdy sami jesteśmy swoim płatnikiem (DG) albo, gdy stosunek pracy się już zakończył
- skoro pracodawca jako płatnik nie wywiązał się z obowiązków wobec ZUS (brak oryginału) to Zakład jego miał ścigać, a nie chorego
PIOTR POLSKA / LONDYN / 94.175.97.* / 2014-09-25 12:48
WITAM PANSTWA !!! PRACUJE LEGALNIE W ANGLII . OBECNIE JESTEM NA ZWOLENIU LEKARSKIM CHOROBOWYM KTTORE MNIE WYSTAWIA LEKARZ GP ANGIELKI . ZWOOLNIENIE DOSTARCZAM REGULARNIE DO FIRMY GDZIE PRACOWALEM . OBECNIE DNIA 15 SIERPNIA WSTRZYMALI MI WYNAGRODZENIE I NIE OTRZYMALEM ZADNEJ WYPLATY Z FIRMY KTORE POWINNIENIEM OTRZYMAC NA SWOJE KONTO ? ZWLNIENIE BYLO DO 26 WRZESNIA 2014 WYSTAWIONE NAPISANE PRZEZ LEKARZA GP ANGIELSKIEGO ? TERAZ JESTEM BEZ ZADNYCH SRODKOW DO ZYCIA CO MAM W TAKIEJ SYTUACJI ROBIC PROSZE O PORADE MI DO JAKIEJ INSTYTUCJI MAM SIE ZWROCIC ANGLII O POMOC MI ZEBYM MIAL WYNAGRODZENIE NA OPLATY JAK I NA KUPIENIE ZYWNOSCI ? Z GORY DZIEKUJE ZA POMOC I PORADE MI . ZASMUCONY SMUTKIEM PIOTR .
szklarek / 2014-10-09 12:26
To forum zdecydowanie dotyczące przepisów polskich. Ewentualnie może ktoś odpowie tu:

http://www.money.pl/forum/grupa,17,0,0,40,0,praca;za;granica.html

a raczej zdecydowanie na forum polskich emigrantów w GB
Protegge / 176.111.136.* / 2014-09-06 13:24
tak przepraszam "rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę"
rozumiem i dziękuję za informacje ;)
Piotr69824 / 37.248.46.* / 2014-09-03 20:03
Witam
mam pytanie dotyczace tego zwolnienia dyscyplinarnego
pracodawca zastrasza mnie wlasnie tym wypowiedzeniem ale po przczytaniu o tym w kodeksie nie znalazlem powodu z ktorego moglbym zostac zwolniony
pytanie brzmi czy pracodawca ma prawo mnie zastraszac wjaki kolwiek sposob i czy jest na to jakis paragraf
Bardzo prosze o odpowiedz
szklarek / 2014-09-03 21:37
Oczywiście, że nie ma prawa wywierać takiej presji, czy szantażować. I byłoby tak NAWET w sytuacji, gdyby podstawę do dyscyplinarki MIAŁ, ale powzięciem decyzji o jej udzieleniu się bawił się.

Jest to po prostu mobbing z art. 94'3 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-czwarty-obowiazki-pracodawcy-i-pracownika/rozdzial-i-obowiazki-pracodawcy/art-94

Nie jest to też zgodne z zasadami współżycia społecznego- art. 94, pkt. 10.
Piotr69824 / 37.248.46.* / 2014-09-03 21:59
dziekuje za odpowiedz
zobaczymy jak to bedzie dalej
szklarek / 2014-09-04 11:11
Tyle, że z czasem to może przybierać na sile, więc nie zawsze zupełny brak reakcji pracowników jest właściwy...
Jest jakiś związek, przedstawiciel załogi ?

Przy eskalacji- można się z takim pracodawcą rozstać dając mu dyscyplinarkę z art. 55, par. 1 KP.
Protegge / 176.111.136.* / 2014-08-26 14:36
Witam
zostałam zwolniona dyscyplinarnie , poszłam do sądu i wygrałam rozprawę o odszkodowanie teraz pytanie czy zmienią mi świadectwo pracy czy nie? Na moje rozumowanie powinni zmienić a jak to jest rzeczywiście?
Proszę o odpowiedź
szklarek / 2014-08-26 20:56
Jeśli z sentencji sądu wynika nieprawność tego zwolnienia, to pracodawca ma 3 dni od jego uprawomocnienia na wykonanie postanowień wyroku, czyli poza wypłatą odszkodowania również sprostowania świadectwa pracy na takie, z którego wynika rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę pracy za wypowiedzeniem.

Jeśli się nie wywiąże- konieczny będzie wniosek o egzekucję- do komornika w zakresie odszkodowania, do sądu pracy w zakresie świadectwa.
Protegge / 176.111.136.* / 2014-09-05 11:48
Witam,
Przysłali mi świadectwo pracy
Stosunek umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę Art 97 Par 3 KP
Czy jest dobrze to określone?
Ja nie dostawałam zasiłku przez tą dyscyplinarkę, jeżeli teraz zmienili mi świadectwo to mogę się starać o pieniądze z urzędu pracy?
szklarek / 2014-09-05 12:13
"stosunek umowy" ?
Mamy Stosunek pracy, mamy umowę. Więc po polsku powinno być rozwiązanie umowy, ustanie stosunku pracy. Najważniejsze, że jest 'wypowiedzenie przez pracodawcę'

Wpis podstawy prawnej art. 97, par. 3 informuje dodatkowo, że jest to efekt orzeczenia sądu pracy o nieprawności zwolnienia.

Tak. Nowe świadectwo pracy zmienia teraz kwestię zasiłku dla bezrobotnych, należy je donieść do PUP, wystąpić o zasiłek. ALE przyznane odszkodowanie powoduje, że zasiłek dla bezrobotnych będzie* należny dopiero po upływie od dnia zarejestrowania w PUP okresu, ZA jaki przyznano w sądzie odszkodowanie od pracodawcy. czyli po okresie takim, jaki obowiązywał Pani okres wypowiedzenia.


*o ile oczywiście w dniu rejestracji w PUP spełnione były warunki dochodowo-stażowe niezbędne do uzyskania zasiłku.
Protegge / 176.111.136.* / 2014-08-27 13:13
dziękuję za tak szybką odpowiedź pozdrawiam serdecznie ;)
bell44 / 89.72.106.* / 2014-08-25 18:13
Dziękuję za wyjaśnienie. Spróbuję się odwołać. Nawiasem dziwne to prawo, nikt u mnie w pracy o tym nie wiedział.
szklarek / 2014-08-26 10:52
Jak widać wiedział...pracodawca.
Też uważam, że tu regulacja jest dziwaczna, może chodziło ustawodawcy o zachowanie 14 dni ciągłych bez pracy (kwestia świadczenia urlopowego) ?
bell44 / 89.72.106.* / 2014-08-24 10:23
Witam, bedąc na urlopie wypoczynkowym 3-tygodniowym zachorowałem i niezwłocznie przesłałem zwolnienie lekarskie na 4 dni pracodawcy. Pod koniec urlopu wypoczynkowego otrzymałem listem poleconym zwolnienie dyscyplinarne, gdzie uzasadnieniem było, iż po zwolenieniu lekarskim nie pojawiłem się w pracy gdyż takie zwolnienie przerywa urlop wypoczynkowy. Ja o tym nie wiedziałem i dalej kontynuowałem urlop wypoczynkowy. Co mogę teraz zrobić?
szklarek / 2014-08-25 12:29
Odwołać się zgodnie z pouczeniem na piśmie, jakie Pan od pracodawcy otrzymał. Z nikłą szansą powodzenia. Taka niestety jest wykładania art. 165 KP, że ZLA definitywnie przerywa urlop, zamiast intuicyjnego i logicznego zawieszenia urlopu tj. prawa do jego kontynuacji po zwolnieniu, o ile zwolnienie kończy się przed pierwotnie ustalonym końcem urlopu wypoczynkowego. Czyli niestety po owych 4 dniach winno nastąpić-
- poinformowanie pracodawcy, że jest kolejne ZLA i terminowe jego dostarczenie albo
- pojawienie się w pracy, albo
- kontynuowanie urlopu, jeśli w trakcie tych 4 dni wystąpiło się (np. telefonicznie) do pracodawcy z nowym wnioskiem urlopowym i urlop uzyskało.
justyna422 / 91.94.213.* / 2014-03-27 20:41
witam, zwolniłam się z pracy z dnia na dzień. prawdopodobnie będzie dyscyplinarka. tydzień po tym zwolnieniu dowiedziałam się że jestem w ciąży. co teraz mam zrobić? czy pracodawca cofnie zwolnienie i będzie płacił?
szklarek / 2014-03-28 13:07
Co znaczy "zwolniłam się" ? Z opisu wynika, że porzuciła Pani pracę. Czy też jednak złożyła Pani normalne wypowiedzenie ?

Co do zasady zwolnienie dyscyplinarne pracownicy w ciąży wymaga zgody organizacji związkowej u pracodawcy. Jeśli takowej nie ma- może zwolnić co wynika z Uchwały SN z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. akt II PZP 2/08)
sara12345678 / 46.169.74.* / 2014-02-15 13:24
Na okresie wypowiedzenia dowiedzialam sie ze jetem w ciazy. Czy to cos zmienia?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-02-17 10:54
Wątek jest o zwolnieniu dyscyplinarnym, a więc bez wypowiedzenia.

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę- pracownica ciężarna korzysta z ochrony stosunku pracy z art. 177. Czyli wypowiedzenie musi być wycofane przez pracodawcę, chyba że to umowa próbna zawarta na nie dłużej niż 1 miesiąc.

Nie dotyczy to upadłości/likwidacji pracodawcy.

Oczywiście mówimy o wypowiedzeniu złożonym przez pracodawcę.
sara12345678 / 77.114.1.* / 2014-02-08 12:48
Z dniem dzisiejszym dostalam wypowiedzenie. Powod jaki uslyszalam to nie wydanie paragonu choc kazda ze stron wie ze to byl ttlko pretekst. Na wpowiedzeniu mam date 3.01 natomiast podpisalam z data 08.01. Czy jest szansa bym przez okres dwutygodniowy mogla na czyms zyzkac? Przez dwa tygodnie jestem na urlopie tak jak jest napisane na wypowiedzeniu. Prosze o pomo i porade
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-02-10 10:55
Nie bardzo rozumie co zyskać. Skoro dwutygodniowe to rozumiem, że umowa terminowa, więc powodu wypowiedzenia się nie podaje. Więc nie ma podstaw się od niego odwoływać.

Niezależnie od biegu wypowiedzenia służy Pani nadal owa możliwość dania pracodawcy dyscyplinarki z powodu naruszenia jego obowiązków w związku z akceptowaniem mobbingu o której pisałem wcześniej. Od której pewnie się odwoła. Jeśli jednak sąd pracy nie podważy jej zasadności uzyskałaby Pani odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie. Ze względów emocjonalnych - nie wiem czy warto.
sara12345678 / 78.8.91.* / 2014-02-05 12:19
Serdecznie dziekuje. Wyczerpujaca odpowiedz! Dam znac jak potoczyly sie sprawy!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
sara12345678 / 78.133.191.* / 2014-02-04 19:33
Witam.. Od 8 miesiecy pracuje w sklepie kosmetycznym. Z poczatku atmosfera byla rewelacyjna, lec z czasem wszystko przewrocilo sie do gory nogami. Problem polega w moich "kolezankach". Czuje sie przez nie mobingowana, brak relacji nie informowanie mnie o waznych sprawach dot.firmy, wysmiewanie sie, oskarzanie mnie o kradzieze, zwroty typu "zamknij ryj" "mam ciebie dosc" "mam nadzieje ze niedlugo juz ciebie tu nie bedzie" wlewanie mi szamponu do kubka i wszelkiego rodzaju docinki. Kierownik regionalny bym o tym informowany i jedynie co powiedziala to ze zwolni caly zespol jak sytuacja sie nie poprawi. Jestwm Dobrym pracownikem osiagam rewelacyjne wyniki sprzedazy. Niestety ostatnim incydentem bylo nie wydanie paragonu przez co dostalam notatke i potracenie z premii uznaniowej. Prosze o pomoc boje sie ze przez dziewczyny strace prace a tego bym nie chciala. tez praca w takiej atmosferze jest nie do zniesienia .moje zdrowie na tym bardzo pod upadlo.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-02-05 10:10
Niewydanie paragonu to poważna sprawa- ze względów podatkowych- przy kwotach w takim sklepie- wykroczenie karno-skarbowe. Należy mieć nadzieję, że skoro do zwolnienia nie doszło z tego powodu- to już nie dojdzie, ale pracodawca ma na to miesiąc od zajścia. Co ważne- niezależnie od tego, że ukarał porządkowo- bo w rozumieniu KP dyscyplinarka nie jest karą.

Natomiast zdecydowanie jako pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi- z art. 94'3. Nieważne, że stroną dokonującą są inni pracownicy, a nie zwierzchnicy.

Gdyby zwolniła się Pani z tego powodu- służyłoby Pani roszczenie o odszkodowanie od pracodawcy m.in. za rozstrój zdrowia, straty 'moralne'.
Z kolei posiadanie wiedzy o mobbingu przez pracodawcę i niepodejmowanie kroków by jemu przeciwdziałać- jako naruszenie jego obowiązków- daje podstawę do dania pracodawcy 'dyscyplinarki' z art. 55, par. 1'1 (tj. rozwiązania bez wypowiedzenia) z prawem do odszkodowania w wysokości równej wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia jaki by obowiązywał Panią przy zwykłym zwolnieniu.

Jest to też kwestia dla PIP.
Tyle teoria. Co w praktyce- zależy w ogóle od klimatu w pracy/ postępowania pracodawcy. Tj. np. tego, czy zawiadomiony oficjalnie, na piśmie- przejmie się swoimi obowiązkami i zacznie działać, czy to zlekceważy. Innymi słowy czy da się po dobroci- czy środkami prawnymi (PIP, sąd pracy).
anahi83 / 5.226.68.* / 2014-01-27 20:19
Witam, mam problem. jestem samotna matka i wychowuje coreczke 5 letnia, ostatnio byla taka sytuacja ze zachorowala i nie mialam jej z kim zostawic, musialam wziasc L-4 na dziecko. Zadzwonilam do szefowej i uprzedzilam o zaistnialej sytuacji, niby wszystko ok, ale po paru dniach zaszlam do pracy zeby wypisac urlop ( 1 dniowy wynikajacy z grafiku) kierownik zmiany zapytal do kiedy mam umowe, bo pani Kierownik chce mnie zwolnic przez to, iz wzielam zwolnienie. Dodam, ze zdarzylo mi sie to pierwszy raz. Czy ktos mi pomoze bo nie wiem co mam robic :(
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2014-01-28 12:01
Zdumiewające, że takie zachowanie wykazuje kierownik KOBIETA.
Zachowanie takie jest nieprawne- nie można grozić pracownikowi zwolnieniem tylko dlatego, że skorzystał ze swoich uprawnień wynikających czy to z Kodeksu Pracy czy to z ubezpieczenia chorobowego.
Zatem- jeśli zostanie Pani zwolniona dyscyplinarnie z tego powodu- będzie to zwolnienie nieprawne, przy odwołaniu do sądu pracy- za takowe zdecydowanie uznane.
Jeśli dostanie Pani wypowiedzenie- to w przypadku umowy na czas nieokreślony musi być podany powód i musi być ona prawdziwy. Znów w przedstawionych okolicznościach powód jest śmieszny i niewystarczający. Tylko w przypadku umowy na czas określony powodu się nie podaje.

Zwracam uwagę, że zwolnienia na dziecko w tym wieku może mieć Pani ...60 dni w roku kalendarzowym- co wynika z art. 33 ustawy zasiłkowej.
Poza tym, ma Pani prawo do DWU dni- z zachowaniem wynagrodzenia - z art. 188 KP- czyli bez zwolnienia lekarskiego- w ciągu roku kalendarzowego.

Trudno więc mówić o jakimkolwiek nadużywaniu swoich uprawnień.
maja28 / 78.88.52.* / 2013-12-14 09:34
witam, otrzymałam naganę od pracodawcy za niedotrzymanie porządku pracy przy weryfikacji klienta, nie zgadzam się z nią i chciała bym się odwołać u pracodawcy, ale się boję że skończy się to dyscyplinarką, czy pracodawca może mnie najpierw ukarać nadaną, a potem zwolnić za to przewinienie?
szklarek / 2013-12-15 23:05
Tak, może. Nagana jest karą porządkową, zwolnienie dyscyplinarne ma inny charakter, więc nie ma tu zastosowania regulacja o zakazie dwukrotnego ukarania za to samo.

O ile oczywiście z charakteru Pani pracy i potencjalnych skutków braku takiej weryfikacji wynika, że jest on ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Najnowsze wpisy