Forum Forum prawnePracy

zwolnienie l4 na dziecko

zwolnienie l4 na dziecko

mnaderek / 2017-04-13 17:18
Witam,dostałam zwolnienie opieki na d dzieckiem nad jedenastolatkiem gdyż ma złamaną prawą rękę. Dziecko ma tylko zwolnienie z w-f do chodzenia na inne lekcje żadnych przeciw wskaazań. I tu moje pytanie czy ja mogę posłać dziecko do szkoły aby chociaż słuchał panie, będąc na takim zwolnieniu. Oczywiście muszę go odprowadzić, przyprowadzić, rozebrać w szkole, w domu prawie nakarmić itd Czy zus może się do mnie przyczepić ?
szklarek / 2017-04-13 21:13
Prawidłowość wykorzystania takiego zwolnienia też może być kontrolowana, tak jak ZLA na samego pracownika.
Zasadniczo przez ZUS, a jeśli pracodawca duży (min. 21 ubezpieczonych) przez niego samego.

Przy zasiłku opiekuńczym raczej ewentualne kontrole dotyczą tego, czy nie ma innego członka rodziny pozostającego we wspólnym gosp. domowym, który mógł się dzieckiem zająć bez udziału ZUS (tj. bez zasiłku)- babcia, bezrobotny mąż. Albo tego, czy pobierający zasiłek nie 'wybył' zupełnie albo nie pracuje w tym czasie zarobkowo.

Odwożenie do szkoły, przywożenie itd. moim zdaniem jak najbardziej stanowi prawidłowe wykorzystanie ZLA, jeśli lekarz dziecka nie ograniczył mu uczestnictwa w lekcjach 'umysłowych'. Skoro nie ma zalecenia leżeć, nie opuszczać domu itd. nie musicie 'warować' w domu.

Najnowsze wpisy