Forum Forum prawnePracy

Zwolnienie z obowiazku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagr.prosze o pomoc

Zwolnienie z obowiazku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagr.prosze o pomoc

engel / 2014-02-14 13:33
Witam,chciałabym by ktos mi powiedział co robic.Konczy mi sie 20.02.2014r. umowa o prace,11.02 dostałam pismo o zwolnieniu ze swiadczenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.JESTEM W SZOKU BO NIESPODZIEWAŁAM SIE ,ZE FIRMA NIE PRZEDŁUZY ZE MNA UMOWY!I zostałam na lodzie,zostaje mi zarejestrowanie sie w posredniaku,ale mam pytanie:czy jak 19.02. poszlabym na 2 tygodniowe zwolnienie to czy po tym czasie dostane zasiłek z urzedu czy juz nie?nie wiem czy mi sie to opłaca bo nawet nie wiem ile wynosi zasilek,a mam przepracowany ponad rok w tej firmie a łacznie ponad 10 lat pracy.Z góry dziękuje
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - engel.aniolek@wp.pl.]
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-14 19:16
Dlaczego się Pani rozmyśliła wskazując wątek do kasacji ?

Zwolnienie lekarskie nie jest przeszkodą w uzyskaniu zasiłku dla bezrobotnych PO jego zakończeniu- bo oczywiście nie można się w czasie zwolnienia zarejestrować w PUP.
Jeśli miała Pani wynagrodzenie przynajmniej minimalne- prawo do zasiłku będzie.

Wysokość obecnie - 823,60 zł przez pierwsze 3 mc, 646,70 zł przez kolejne. Kwotowa brutto. Podlega on zaliczce PIT i skł. zdrowotnej. Czyli netto to odpowiednio 711,48 i 568,50 zł.

Jest to stawka 100%, dla bezrobotnego ze stażem uprawniającym do zasiłku powyżej 5, a poniżej 20 lat.

Co do opłacalności- jak zawsze zwolnienie lekarskie nieuzasadnione medycznie- jest nielegalne. ZUS kontroluje zarówno zasadność ZLA jak i prawidłowość wykorzystania zwolnienia.
engel600 / 31.182.221.* / 2014-02-15 10:58
czyli jeśli pod koniec umowy(umowa konczy sie 20.02)19.02 wzielabym 2 tygodnie zwolnienia (A mam problem z zwyrodnieniami)to po tych 2 tyg.moge normalnie sie zarejestrowac i otrzymac zasilek?tylko chodzi mi o to czy nie lepiej od razu zarejestrowac sie w urzedzie i nie bawic sie w zwolnienia(mam bole w karku ale wazniejsze jest dla mnie znalezienie pracy!)Watek chcialam usunac bo nie wiedzialam czy ktos mi powie co mam zrobic......dziekuje:)
wiwan / 2014-02-17 11:26
Jeśli rzeczywiście jest stan niezdolności do pracy- korzystniej jest pójść na zwolnienie- bo zyskuje Pani zasiłek chorobowy przez jego czas a zasiłek dla bezrobotnych jest odwleczony.

Tylko w przypadku, gdy obecnie ma Pani pensję mniejszą od minimalnej i podstawa chorobowego byłaby niższa niż pensja minimalna i trwa to na tyle długo, że wraz z okresem chorobowego przekroczyłoby 6 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy- to zwolnienie lekarskie przed rejestracją w PUP pozbawiłoby prawa do zasiłku.

Chodzi o warunek uzyskania zasiłku - podlegania w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją przez min. 365 dni ub. społecznym (chodzi o fundusz pracy) od podstawy nie niższej niż płaca minimalna. wlicza się tu też inne okresy- w tym chorobowe również po ustaniu zatrudnienia.

Najnowsze wpisy