Forum Forum podatkowePIT

Zwrot kosztów podrózy zleceniobiorcy

Zwrot kosztów podrózy zleceniobiorcy

mechenis / 37.249.27.* / 2017-05-21 12:16
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą rozliczaną na podstawie PKPiR. Chcę zlecić komuś tworzenie dla mnie programów na podstawie umowy zlecenie. Ta osoba jest z innego miasta niż ma siedzibę moja firma i ma realizować zlecenie głównie przez Internet, ale chcę by raz w miesiącu na parę dni przyjeżdżała do mojego miasta. Chcę zwrócić tej osobie koszty dojazdu na takich samych zasadach na jakich wypłacane są diety i zwracane koszty pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Pytanie brzmi: czy zwrot kosztów przyjazdu zleceniobiorcy do miasta zleceniodawcy jest zwolniony z PIT?
Wyświetlaj:
mechenis / 193.142.112.* / 2017-05-22 10:59
Dziękuję za odpowiedź. Czy regularność jest jakaś przeszkodą w rozliczeniu delegacji. Wyjazdy są co miesiąc, a nie okazjonalnie.
wiwan / 2017-05-22 11:21
Nie ma to znaczenia księgowego, podtakowego.
Ale myślę sobie, że może być argumentem za tym, że jest to jedno ze znamion istnienia stosunku pracy, na co PIP/ZUS są bardzo łase....
wiwan / 2017-05-21 21:41
TAK, w granicach kwotowych takich jak dla pracowników. Wynika to wprost z art. 21, ust.1, pkt.16 Ustawy o PIT.

ALE powinno to wynikać wprost z umowy zlecenia, tj. w paragrafie, który traktuje o wynagrodzeniach powinien znaleźć się też punkt o właśnie takim zwracaniu kosztów podróży służbowej "jak reguluje to prawo pracy w przypadku pracowników (etatowych)" czy coś w ten sposób. Albo z przytoczeniem konkretnych przepisów ww prawa tj. Rozporządzenia MPiPS (z 19.12.2002) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Najnowsze wpisy