Forum Forum podatkowePIT

Zwrot podatku z Niemiec a PIT36

Zwrot podatku z Niemiec a PIT36

dominik424 / 89.64.47.* / 2021-04-21 21:04
Dzień dobry.

W roku podatkowym 2020 w Polsce miałem przychód z umów zlecenie. Otrzymałem także zwrot podatku z Niemiec (nie pracowałem w 2020 roku w DE).
Czy jest konieczność wykazania tego zwrotu podatku? W jaki sposób go wykazać w PIT-36?

Dotychczas rozliczałem się Metodą wyłączenia z progresją za dochody z Niemiec, odliczałem diety.
W Internecie czytam, że nie wykazuje się zwrotu podatku w przypadku metody wyłączenia z progresją. Natknąłem się jednak na artykuł - https://www.e-pity.pl/abc_podatki/temat-tygodnia/zwrot-podatku-z-zagranicy-a-polski-pit-roczny/

"Jeżeli natomiast podatnik uzyskuje przychody z kraju, z którego przychody podlegają zwolnieniu z podatku (o czym stanowi umowa międzynarodowa), kwota zwrotu nie będzie doliczana do przychodów - może jedynie wpływać na wartość stawki stosowanej do wynagrodzenia krajowego. Innymi słowy, kwota taka podwyższą w może wpływać na kwotę stawki podatkowej stosowanej do polskich przychodów, nie będzie natomiast w Polsce dodatkowo opodatkowane."

Czyli jednak wykazać ten zwrot podatku? Będzie to liczone jako dochód? Mój rodzic musi wiedzieć, czy może ubiegać się o ulgę rodzinną.

Z góry dziękuję za pomoc.

Najnowsze wpisy