Forum Forum podatkoweOdliczenia

Zwrot podatku z umowy o pracę

Zwrot podatku z umowy o pracę

gwynbleidd / 2010-12-28 02:42
Witam, pracowałem na umowę o pracę, zarobiłem łącznie około 100 zł ale podatek firma mi odliczyła. Jak mam teraz to odzyskać? Jest to 19% tak? I odzyskam całość? Bo jak dobrze pamiętam taka kwota nie jest opodatkowana. Dodam że to mój jedyny dochód w tym roku.
Dodatkowo gram na giełdzie i też będę sie z zysku rozliczał, czy to ma na to wpływ? Łącznie w skali roku też nie było ponad limit (coś ponad 3 tys jest limit zgadza się? )

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-12-28 12:25
Dochodów kapitałowych i osobistych się nie łączy, stąd roczne rozliczenie jest na innych formularzach.
Dla dochodów kapitałowych nie ma dolnego ustawowego limitu. Jest tylko matematyczny- tj. dochód poniżej 2, 50 zł nie skutkuje zapłatą podatku ( 19%), co wynika z zaokrągleń, ale wykazać go trzeba ( PIT 38 )
Dla dochodów osobistych jest dolny limit 3091 zł nie powodujący zapłaty podatku.
Odzyskanie nadpłaconego podatku nastąpi na skutek rozliczenia rocznego ( do 30 kwietnia 2011) w formularzu PIT-37, na podstawie przysłanego przez pracodawcę PIT 11 ( do końca lutego ma na to termin ).
gwynbleidd / 2010-12-28 13:46
A jeżeli nie przyśle?(PIT11) Bo wydaje mi się że nic takiego od niego nie dostanę. Lepiej poczekać i wtedy to będzie jego problem czy to leży w mojej gestii i lepiej jak do niego się udam?
wiwan / 2010-12-28 14:37
Problem wtedy będzie Was OBU, bo pracodawca nie wywiąże się z ustawowego obowiązku, a Pan nie będzie miał jak złożyć PIT- 37, co też jest obowiązkiem ( art. 45 ust 1.), ani odzyskać podatku.

Obowiązek pracodawcy wynika z art. 39 ustawy o PIT. Ustęp 1 mówi o terminie lutowym. W związku z tym, że w trakcie roku podatkowego pracodawca przestał być Pana płatnikiem może Pan złożyć do niego wniosek o wystawienie PIT 11 już teraz- ma wtedy na to dni 14 ( ust.2 ).

Wystawienie PIT 11 podatnikowi jest równoznaczne z przesłaniem jego kopii do US, więc również z tego powodu pracodawcy tego przestrzegają.
Jednak US nawet posiadając PIT 11, z którego wynika nadpłata podatku nie dokona jego zwrotu z urzędu- musi podatnik złożyć PIT 37 ( lub inny, ale nie w Pana przypadku).


ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
gwynbleidd / 2010-12-28 14:44
A taki wniosek może być słowny lub dostarczyć go jakoś osobiście? Czy muszę wysłać list do pracodawcy? Jak taki wniosek powinien wyglądać?
belladonna / 2010-12-28 16:41 / Tysiącznik profesjonalny
Przy brak PIT-11 osoba i tak ma obowiązek złożyć PIT-37....
Poczytasz tutaj o tym:
http://pit.wieszjak.pl/faq/69548,Co-zrobic-jezeli-pracodawca-nie-przekazal-pracownikowi-PIT-11.html
a co do terminu składania m.in. PIT-37, to ostateczny termin jest 2 maja 2011, bo 30 kwietnia wypada w sobotę (to tylko taka moja maleńka wstawka) :-)
wiwan / 2010-12-28 19:59
Fakt- w tym roku tak ten termin wypada. Osobiście uważam ten zapis Ordynacji podatkowej ( o przesuwaniu terminu, gdy wypada w dzień nieroboczy ) za niepotrzebne dziwaczenie ( ustawowe zmienianie terminu ustawowego, tyle że z innej ustawy ) czyniące więcej zamieszania niż ułatwień :-). Zwłaszcza przy postępującym e-PIT-owaniu.

Natomiast muszę wskazać na jedną nieścisłość w zalinkowanym przez Ciebie artykule, akurat mającą znaczenie dla "gwynbleidda", być może wynikającą z jego ( artykułu )daty- początek marca. Wzmiankowany art. 39 ustawy obecnie, tj. od obwieszczenia o tekście jednolitym już tu przeze mnie linkowanym (http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzec
zypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html), czy nawet po kilku kolejnych nowelach mówi o terminie 14 dni OD pisemnego WNIOSKU podatnika, a nie o automatycznym przesłaniu go nie później niż do 15-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka. To jednak znaczna różnica w obowiązku. Czyli jak dotąd jego pracodawca jest w porządku.

Ps. Pomyślnego, nie tylko finansowo, Nowego Roku życzę Belladonno :-)
belladonna / 2010-12-28 21:00 / Tysiącznik profesjonalny
Przesuwanie terminów też niezbyt mnie zachwyca, ale chociażby z powodu wydłużenia tego czasu, kiedy człowiek w zasadzie czeka jak na zbawienie tego końca kwietnia.
Tutaj bardziej mi chodziło o to, że brak PIT-11 nie oznacza braku obowiązku rozliczenia tego dochodu. Poza tym niektórzy płatnicy nadal wysyłają PIT-11 w trakcie roku (chyba tak z przyzwyczajenia).
Co do e-PIT to powiem tak.... dziwi mnie, iż w okresie kiedy w zasadzie Internet stał się powszechny ludzie sterczą w kolejkach... przecież Pani z okienka nie zaczaruje PIT-a aby był prawidłowy (tam ewentualnie sprawdzi prawidłowość formalną, ale nie wyliczenia itp....)... a PIT wysłany elektronicznie to oszczędność czasu, nerwów, pieniędzy i podstawowa sprawa UPO, czyli dowód, że się go na pewno złożyło....
Od 1 stycznia można będzie bez podpisu kwalifikowanego wysłać też PIT-16A, PIT-19A, PIT-28 i PIT-16.... :-)
Dzięki za życzenia, bo ten był dla mnie tak tragiczny, że już czekam na jego koniec. Ja życzę szczęśliwego Nowego Roku, bo definicję szczęścia każdy ma indywidualną i chyba też każdy pragnie tego szczęścia:-)
gwynbleidd / 2011-03-22 00:04
Witam, to jeszcze raz ja jestem w trakcie wypełniania PITów.
PIT 38 bez problemów.
Natomiast mam pytanie co do pitu 37. Czy w PITcie mam wpisać gdzieś kwotę jaką mają mi zwrócić? Jest że podstawa do obliczenia podatku - 66 zł, obliczony podatek - 0 zł.
A doliczenia do podatku mają zostać puste? Czy jeżeli obliczony podatek wychodzi 0 to mi zwrócą pobrany podatek? Czy muszę to gdzieś jeszcze dodatkowo wpisać?

Pozdrawiam
wiwan / 2011-03-22 11:29
Zwrot wyjdzie w poz. 123 z odjęcia od pobranych zaliczek (poz.121) obliczonego podatku. Doliczenia puste.
gwynbleidd / 2011-03-22 11:51
No tak ale to jest dziwne, (przepraszam że zawracam za takie małe kwoty głowę ale na czymś muszę się nauczyć przecież uzupełniać te pity ;) )
Przychód miałem 82,60, koszt uzyskania przychodu 16,52 (tutaj rozumiem że to jest podatek?) no i dochód 66,08. Na konto wpłyneło mi 66,08 zł. Zaliczka pobrana przez płatnika to 12 zł. Czyli nie odzyskuje całości tej 16,52?

Najnowsze wpisy