Forum Forum prawnePracy

zwrot zasiłku / bład w papierach.

zwrot zasiłku / bład w papierach.

Lyricson / 83.9.138.* / 2013-04-04 15:48
Witam.

Otrzymałem właśnie zasiłek za prace za granicą . Zasiłek załatwiany przez Wojewódzki Urząd Pracy. Złożyłem potrzebne dokumenty potwierdzające prace za granicą. I czekałem na papiery z Anglii. Po 5 miesiącach otrzymałem zasiłek. Z tym że okazało się że wyjeżdżając otrzymywałem jeszcze przez 3 miesiące zasiłek, a wyjazdu nie zgłosiłem ( o czym zapomniałem ). Na zestawieniu okresów zaliczanych do otrzymania zasiłku mam napisana złą datę okresu pracy za granicą .
28. maj .2009 – datę tą podałem przy składaniu papierów ale mówiłem to z głowy orientacyjnie , prawidłowa data startu pracy to 20. Czerwiec. 2009 nie wiedziałem że aż tak dokładnie mam podać, bo przecież i tak w papierach z Anglii wszystko będą mieli od kiedy zacząłem prace. Jednak tak się nie stało , i otrzymując teraz pismo o zwrocie zasiłku wszystko by było ok. gdyby nie data od której to liczą czyli prawie miesiąca wcześniej.


Ps.Hm. A gdybym podał że pracę zacząłem od sierpnia 2009? Też by nie zauważyli?
Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zdziałać?
Przepraszam z góry za pisownie. Mam nadzieje że zrozumiale.
Pozdrawiam
Daniel
szklarek / 2013-04-04 19:33
Trochę sam sobie przetłumaczę. Zarejestrował się Pan w Urzędzie Pracy, ale w związku z tym, że w ostatnim okresie przed rejestracją nie pracował Pan w kraju dostarczył Pan dokumenty potwierdzające zatrudnienie w GB.

W czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych ponownie Pan wyjechał i został wyrejestrowany wstecznie i uzyskał decyzję o zwrocie zasiłku, za czas gdy już nie był Pan gotowy do podjęcia pracy w kraju.

Jeśli tak, to- nic nie da się zrobić, bo obowiązek informacyjny Pan miał, wyjechać można (bez utraty statusu) tylko na 10 dni łącznie w roku kalendarzowym i to informując PUP.

Błąd w datach pracy w GB jest bez znaczenia dla kwestii zasiłku i jego zwrotu w Pana przypadku, gdyż:
- dla uzyskania samego prawa do zasiłku rozpatruje się tylko 18 miesięcy wstecz do dnia rejestracji- tak by było w ich czasie 365 dni ubezpieczenia łącznie.
Czy z poprawną datą, czy nie- spełnił Pan ten warunek i nie to jest powodem zwrotu.
- również dla samej wysokości zasiłku NIE ma znaczenia ten miesiąc różnicy w datach- bo wysokość jest stała. Jedynie chodzi o to, że w przypadku stażu łącznego w życiu bezrobotnego niższego niż 5 lat jest on obniżony do 80%, a w przypadku stażu łącznego 20 i więcej lat- jest podwyższony do 120% stawki podstawowej.

Zatem tylko w przypadku, gdy ta różnica miesiąca (maj/czerwiec 2009) spowodowałaby jednocześnie przekroczenie granicy 5 lat lub 20 lat łącznego Pana stażu uprawniającego do zasiłku- miałoby to wpływ na zmianę kwoty.
Czyli w opcji 5 lat rzeczywisty okres zatrudnienia w GB spowodowałby konieczność zwrotu 20% zasiłku (100%-80%) za miesiące, gdy był Pan w kraju zasiłek był należny.
Zaś w opcji 20 lat- zwrotu 16,66% zasiłku ( 120%- 100%).

Powyższe byłoby i tak niezależne od obowiązku zwrotu zasiłku wypłaconego nienależnie.

Tak, czy inaczej- z decyzji PUP wynika obowiązek zwrot zasiłku za miesiące nienależne, a nie z powodu nienależnej (zawyżonej) jego wysokości- czyli błąd w datach jest BEZ wpływu na wysokość zwrotu.

Podstawa- art. 71, art. 72, ust. 2, art. 76 Ustawy o promocji zatrudnienia.

Najnowsze wpisy