Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Fundusze akcji znów dają zarobić

0
Podziel się:

Tylko w sierpniu inwestorzy wpłacili do funduszy o 620 mln zł więcej niż z nich wycofali. To początek hossy?

Fundusze akcji znów dają zarobić
(Amaxim/Dreamstime)
bEStjENx

Najlepsi, inwestując w fundusze akcji zarobili ponad 30 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Mimo iż analitycy spodziewają się trwałych wzrostów trzeba pamiętać, że osoby, które zainwestowały w nie przed dwoma laty wciąż są nawet na 50. procentowym minusie.

Kilka dni temu Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Union Investment ruszyło z kampanią reklamową, w której zachęca ludzi do kupowania jednostek swojego funduszu akcji. To pierwsze TFI, które po prawie dwóch latach odważyło się namawiać do inwestowania w ryzykowne fundusze akcji.

_ - Naszym zdaniem fundusze akcyjne w perspektywie 6-9 miesięcy przyniosą lepsze stopy zwrotu niż inne segmenty funduszy - mówi Money.pl Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI. - Nie mówimy jednak, że inwestycja w fundusze akcji nie wiąże się z ryzykiem. Dlatego osobom o słabszych nerwach polecamy bezpieczniejsze formy inwestowania - _podkreśla.

bEStjENz

Nieoficjalnie mówi się o tym, że jesienią jeszcze kilka dużych funduszy wróci z kampaniami reklamowymi. Z apogeum takich promocji mieliśmy do czynienia latem 2007 roku, czyli tuż przed wybuchem kryzysu finansowego. Wówczas fundusze, chociaż były już na _ górce, _ zachęcały klientów bardzo wysokimi stopami zwrotów osiągniętymi w przeszłości. Rynek się jednak załamał. W rezultacie aktywa powierników spadły ze 140 mld zł do ok. 70 mld zł, czyli o połowę.

_ - Rzeczywiście, przygoda funduszy z reklamą była bardzo nieszczęśliwa _ - przyznaje w rozmowie z Money.pl Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI. - _ Dlatego jesteśmy bardzo ostrożni i nie planujemy żadnej kampanii reklamowej _.

*30 proc. *dał zarobić inwestorom najlepszy wśród funduszy otwartych
Do ponownego powrotu do funduszy akcji zachęcają jednak klientów wysokie stopy zwrotu osiągane przez powierników w ostatnich kilku miesiącach.

Najlepszy wśród funduszy otwartych, biorąc pod uwagę 3-miesięczną stopę zwrotu, (Arka Rozwoju Nowej Europy) dał zarobić inwestorom ponad 30 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy i ponad 80 proc. w pół roku.

bEStjENF

źródło: Money.pl

_ - To, co się dzieje na rynkach traktujemy jako początek długoterminowego trendu wzrostowego _ - mówi w rozmowie z Money.pl Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK TFI (Arka). _ - Obecny czas jest dobrym momentem do rozpoczęcia inwestowania w fundusze akcji. Jednak ze względu na wysoką zmienność rynków akcji i związane z tym ryzyko warto założyć kilkuletni horyzont inwestycyjny _ - uważa.

Chociaż fundusze akcji pokazują ostatnio zyski w krótkich horyzontach, to warto zauważyć, że dwuletnie stopy zwrotu wciąż wyglądają fatalnie. A to oznacza, że osoby, które ulokowały w nich pieniądze dwa lata temu i jeszcze ich nie wycofały, cały czas są na sporych minusach. W większości przypadków straty wynoszą po kilkadziesiąt procent.

bEStjENG

Najgorszy z nich (DWS Polska Top 25 Małych Spółek)
, chociaż w ostatnim półroczu pokazał 50 proc. zysku, to jego dwuletnia stopa zwrotu wciąż przekracza -60 proc.

źródło: Money.pl

bEStjENH

Wzrost notowań funduszy akcji w ostatnich miesiącach to pochodna dużych wzrostów na giełdzie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy indeks WIG 20 zyskał ponad 40 proc. To z kolei zachęciło klientów do ponownego kupowania jednostek funduszy akcji.

Bo to właśnie one cieszą się w tej chwili największym wzięciem wśród wszystkich segmentów funduszy. Tylko w sierpniu inwestorzy wpłacili do nich o 620 mln zł więcej niż z nich wycofali. To był pierwszy tak dobry miesiąc od początku kryzysu. Dopiero na drugim miejscu znalazły się fundusze pieniężne i gotówkowe, które w sierpniu 620 mln zł o tyle więcej wpłacono w ostatnim miesiącu do funduszy akcji niż z nich wycofano
odnotowały dodatnie saldo wpłat i umorzeń na poziomie 190 mln zł. I ta struktura we wrześniu będzie najprawdopodobniej bardzo zbliżona do poprzedniego miesiąca.

Powrót klientów w połączeniu z dobrą sytuacją na giełdzie wpływają tym samym na wzrost aktywów funduszy inwestycyjnych.

[

bEStjENI

]( http://www.money.pl/fundusze/ )

źródło: Analizy Online

Powrót klientów do TFI widać również po dodatnich saldach wpłat i umorzeń we wszystkich rodzajach funduszy. Podczas największej paniki w październiku ubiegłego roku ten wskaźnik przekroczył -6 mld zł. Teraz notuje wzrosty na poziomie 1 mld zł miesięcznie.

Saldo wpłat i umorzeń to różnica pomiędzy wartością środków wpłaconych do funduszy i pieniędzy z nich wycofanych. źródło: Analizy Online

| KOMENTARZ |
| --- |
| Łukasz Pałka, Money.pl

Gdy dwa lata temu fundusze inwestycyjne przechwalały się rekordowymi stopami zwrotu, zwykle nie raczyły jednocześnie przypominać klientom, że to tylko dane historyczne, a inwestowanie wiąże się z ryzykiem. W związku z tym wielu nieświadomych klientów, żyło w przekonaniu, że fundusz jest równie bezpieczny jak lokata i można na nim tylko zarobić. Tym razem powiernikom nie uda się powtórzyć takiego manewru. Zbyt wielu klientów sparzyło się na inwestowaniu w fundusze i zachęcenie ich do powrotu na taką skalę jak przed dwoma laty będzie niezwykle trudne. Po doświadczeniach z ostatnich dwóch lat nie dziwi również duża ostrożność samych zarządzających funduszami w zachęcaniu do inwestowania w fundusze akcji. Bo chociaż teraz sytuacja na rynku wydaje się sprzyjać tego rodzaju inwestycjom, to tak naprawdę nikt nie jest w stanie dać 100-proc. gwarancji, że rynek znów nie spadnie i fundusze akcji ponownie nie stracą. Warto o tym
pamiętać podejmując decyzję o ulokowaniu swoich oszczędności w ryzykownych inwestycjach. |

Raport Money.pl
*Kryzys? Półrocze przyniosło zyski jak w hossie * Prawie 70 procent zysku na funduszach, 300 procent na akcjach czy 21 procent na walutach pozwoliły poczuć się jak w środku hossy. A może właśnie na jej początku? Czytaj w Money.pl
bEStjEOa
fundusze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)