Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Fundusze inwestycyjne w Polsce. To już piąty taki miesiąc z rzędu

Fundusze inwestycyjne w Polsce. To już piąty taki miesiąc z rzędu

Fot. cmeder/iStockphoto

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w lutym plus 980 milionów złotych - wynika z raportu firmy Analizy Online.

- Luty to piąty miesiąc z rzędu, w którym bilans sprzedaży funduszy inwestycyjnych był dodatni. Saldo wpłat i wypłat wyniosło +980 mln zł. To o blisko połowę mniej niż w styczniu. Dodatni bilans sprzedaży to przede wszystkim zasługa środków napływających do funduszy detalicznych, czyli szeroko dostępnych - napisano w raporcie Analiz Online.

Do funduszy detalicznych klienci wpłacili w lutym o około 925 mln zł więcej niż z nich wypłacili. W przypadku funduszy niedetalicznych, czyli skierowanych do grupy wybranych inwestorów, lutowy bilans sprzedaży wyniósł plus 55 mln zł, najmniej od 13 miesięcy.

Już drugi miesiąc z rzędu największą popularnością w segmencie funduszy detalicznych cieszyły się fundusze gotówkowe i pieniężne. W lutym saldo wpłat i wypłat ukształtowało się na poziomie plus 0,6 mld zł, co oznacza, że od początku roku bilans sprzedaży tej grupy funduszy wyniósł już plus 1,55 mld zł. Dodatnim saldem wpłat i wypłat może pochwalić się w sumie ponad trzy czwarte funduszy gotówkowych.

Drugim pod względem popularności segmentem były w lutym fundusze akcyjne, które pozyskały ponad 0,2 mld zł nowych środków, zwiększając wartość tegorocznego bilansu sprzedaży do blisko plus 0,5 mld zł. Sporą popularnością w minionym miesiącu cieszyły się fundusze akcji małych i średnich spółek, które w sumie pozyskały blisko 57 mln zł.

Pierwszą trójkę najpopularniejszych segmentów zamykają fundusze absolutnej stopy zwrotu, do których klienci wpłacili o ponad 70 mln zł więcej niż z nich wypłacili. Po raz pierwszy od ponad 2 lat dodatnie saldo wpłat i wypłat odnotowały fundusze mieszane, które pozyskały około 60 mln zł nowego kapitału.

W lutym symboliczne saldo wpłat i wypłat odnotowały fundusze dłużne. Klienci masowo wypłacali środki z funduszy inwestujących w dług skarbowy oraz o uniwersalnej strategii, jednocześnie wybierając fundusze długu korporacyjnego, które pozyskały w lutym ponad 0,6 mld zł oraz dłużne zagraniczne (ponad 350 mln zł).

Z ujemnym bilansem sprzedaży luty zakończyły fundusze ochrony kapitału (ponad -20 mln zł) oraz surowcowe (ponad -30 mln zł). W sumie na 501 funduszy inwestycyjnych działających na krajowym rynku, dodatni bilans sprzedaży odnotowało w lutym blisko 230.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie daj się nabrać na te fundusze
Pewny zarobek to kłamstwo. Dobrze przemyśl ten zakup.
Polacy znowu zaczynają oszczędzać?
Spadające oprocentowanie depozytów i coraz niższe prowizje przy zakupie jednostek sprawiają, że fundusze inwestycyjne znowu kuszą.
Lubisz ryzyko w inwestycjach?
Tak zainwestujesz w tankowca wypełnionego ropą, a nawet ekologiczne żarówki. Ale uważaj, bo to może być przekręt.
tfi, fundusze, saldo, analizy online
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
lessker
83.9.2.* 2013-04-11 18:22
Ja mam profamilia w generali i raz, że już mi odeszło dodatkowe ubezpieczenie dzięki temu, a dwa, że na starość będą jakieś dodatkowe środki dzięki temu.
2013-03-15 23:11
Analiz ana przestrzeni 10 lat pokazuje, że średni wynik w skali 10 lat na polskich funduszach to 7% rocznie (procent składany). Daleko od rewelacji, ale więcej niż lokaty. Źródło: http://jak-inwestowac.com.pl/fundusze-inwestycyjne-akcji-ranking/
olikki
80.48.211.* 2013-03-13 17:39
jesli chodzi o fudusze, to ja inwestuje w to co mi podpowie doradca z open finanance, wychodze z zalozenia,ze fachowcy wiedza najlepiej i dzieki temu zalozeniu narazie zarabiam
Zobacz więcej komentarzy (6)