Notowania

Fundusze: W 2011 r. postaw na te, które inwestują w akcje

Przeczytaj prognozy dla funduszy inwestycyjnych na najbliższe miesiące.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

*Jeżeli giełdowe prognozy analityków się potwierdzą, a Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy procentowe, to właśnie agresywne fundusze powinny w tym roku dać inwestorom największe zyski. Wcześniej może nas jednak czekać korekta. Warto wykorzystać ją do zakupów. *

Takiego scenariusza spodziewają się analitycy i zarządzający funduszami inwestycyjnymi, z którymi rozmawiał Money.pl. Ich zdaniem najpewniejszym wydarzeniem, które czeka rynki w 2011 roku, jest początek serii podwyżek stóp procentowych w Polsce.

O możliwości takiego kroku wspomniał ostatnio członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Kaźmierczak. A to oznacza, że pierwszej podwyżki można spodziewać się już w styczniu. A to nie pozostanie bez znaczenia dla posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych.

*Mniejsze zyski z funduszy obligacji, lepsze pieniężne *

Podwyżki stóp procentowych wpływają bowiem na zmniejszenie stóp zwrotu funduszy obligacji. - _ Dlatego osoby lokujące oszczędności w bezpiecznych funduszach inwestycyjnych powinny raczej unikać funduszy obligacji, zwłaszcza długoterminowych _ - uważa Bernard Waszczyk, analityk funduszy inwestycyjnych z Open Finance.

- _ Dla posiadaczy jednostek takich funduszy rozsądnym posunięciem może być przerzucenie się na fundusze rynku pieniężnego, które nie są tak wrażliwe na ryzyko stopy procentowej _ - tłumaczy.

To rozwiązanie warto rozważyć tym bardziej, że bezpieczne fundusze rynku pieniężnego - inwestujące w krótkoterminowe bony skarbowe - już w ciągu ostatnich 12 miesięcy dawały inwestorom lepsze zyski niż nawet najwyżej oprocentowane lokaty bankowe.

Najbardziej zyskowne fundusze pieniężne w ostatnich 12 miesiącach (w proc.)
Nazwa funduszu Stopa zwrotu
Amplico Pieniężny +7,4
Amplico Pieniężny Plus +7,4
Idea Premium +7,2
KBC Pieniężny +6,3
PKO Skarbowy +6,2

Źródło: Money.pl na podstawie danych TFI.

Podobnego zdania jest Tomasz Publicewicz, analityk z firmy Analizy Online, zajmującej się badaniem rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce. - _ Czas łatwych pieniędzy w obligacjach dobiegł końca. Nawet jeżeli RPP jeszcze nie podniesie stóp procentowych to stawki rynkowe i tak już rosną. A to wystarczy, by niekorzystnie wpłynąć na wyniki tego typu funduszy _ - tłumaczy Tomasz Publicewicz.

Dlatego według niego klienci funduszy mogą śmiało myśleć o przeniesieniu części oszczędności do tych bardziej agresywnych.

Rok 2011 pod znakiem funduszy akcji

- _ Najprawdopodobniej to fundusze akcji będą najbardziej zyskowne w tym roku _ - uważa analityk Analiz Online. I to pomimo faktu, że już ubiegły rok przyniósł wysokie zyski większości z nich.

Najbardziej zyskowne fundusze akcji w ostatnich 12 miesiącach (w proc.)
Nazwa funduszu Stopa zwrotu
Allianz Akcji Plus +37,8
Aviva Investors Nowych Spółek +37,6
Aviva Investors Małych Spółek +35,1
Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek +33,7
Quercus Agresywny +30,9

Źródło: Money.pl na podstawie danych TFI.

Zdaniem Zbigniewa Jakubowskiego, wiceprezesa Union Investment TFI, w tym roku fundusze akcji mają przed sobą jeszcze kilkunastoprocentowy potencjał wzrostów. - _ Poleciłbym kupowanie jednostek funduszy akcji, bo te powinny dać zarobić. Oczywiście korekty będą miały miejsce, ale warto je wówczas wykorzystywać na dokupienie jednostek po niższych cenach _ - podkreśla.

Według Jakubowskiego zagrożeniem dla tego scenariusza mogą być rządowe plany obcięcia składek dla OFE. Poskutkuje to bowiem mniejszym napływem kapitału na giełdę i tym samym może pogorszyć nastroje na rynku. - _ Nie spodziewam się jednak, by te zmiany weszły szybko w życie, więc większa część tego roku powinna być jeszcze spokojna _ - podkreśla wiceprezes Union Investment.

Giełda jeszcze w górę?

Optymistami co do sytuacji na warszawskim parkiecie są również analitycy giełdowi. Z ich prognoz dla Money.pl wynika, że indeks WIG20 na koniec przyszłego roku może nawet przebić poziom 3260 punktów, a to oznacza wzrost o prawie 20 procent.

Prognozy na 2011 rok - WIG20
Analityk Instytucja *31.03 * 30.06 30.12
Łukasz Bugaj Xelion 2600 3000 3500
Paweł Cymcyk AZ Finanse 2550 3000 3100
Michał Fronc TMS Brokers 2750 3000 3300
Tomasz Jachowicz DnB NORD 2700 2500 3300
Tomasz Manowiec BGŻ 2500 2800 3200
Paweł Zawadzki Money.pl 2740 2970 3180

źródło: Money.pl na podstawie prognoz analityków

Realizacja takiego scenariusza z pewnością może przynieść spore zyski posiadaczom jednostek funduszy akcji. Nie wolno jednak zapominać o ryzyku związanym z inwestycjami w agresywne fundusze, a co za tym idzie możliwościami spadków, chociażby w sytuacji, gdy problemy strefy euro okażą się większe, niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t115844.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/10;gieldowych;spolek;ktore;daly;najwiecej;zarobic,159,0,744607.html) 10 giełdowych spółek, które dały najwięcej zarobić W ciągu roku na akcjach najbardziej zyskownej spółki można było zarobić prawie 650 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t127621.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/analitycy;gpw;w;2011;roku;czekaja;dalsze;wzrosty,116,0,745588.html) Analitycy: GPW w 2011 roku czekają dalsze wzrosty WIG20 na koniec 2011 r. znajdzie się na poziomie ponad 3 tysięcy punktów.
Tagi: fundusze inwestycyjne, fundusze, wiadomości, gospodarka, raport, najważniejsze, inwestycje, portfel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz