Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 8 procent zysku w miesiąc. Fundusze inwestycyjne w styczniu dały zarobić

0
Podziel się:

Styczeń przyniósł diametralny zwrot sytuacji na rynku funduszy inwestycyjnych.

Ponad 8 procent zysku w miesiąc. Fundusze inwestycyjne w styczniu dały zarobić
(kryczka/iStockphoto)

Po bardzo udanym poprzednim roku, zarówno dla funduszy akcji jak i obligacji, styczeń przyniósł diametralny zwrot sytuacji. Bardzo pozytywnie zaskoczyły wyniki funduszy akcji małych i średnich spółek oraz funduszy zagranicznych. Dla przykładu ING Japonia zyskał w mienionym miesiącu aż 8,7** proc. **Rozczarowały natomiast fundusze akcji dużych spółek i papierów dłużnych.

W styczniu na warszawskiej giełdzie obserwowaliśmy spadki. Indeks WIG20 po silnych wzrostach z końca 2012 roku, w styczniu wyraźnie wyhamował i stracił 3,5 proc. Podobny los spotkał indeks szerokiego rynku (WIG)
, który zakończył miesiąc z ujemnym wynikiem (-1,3 proc.). Korekta, którą obserwujemy wśród największych polskich spółek miała oczywiście przełożenie na wyniki funduszy akcji polskich. Ich przeciętna (mediana) stopa zwrotu była co prawda dodatnia, ale wyniosła zaledwie +0,11 proc.

Trzeba jednak zaznaczyć, że część zarządzających funduszami akcji potrafiła w tych warunkach wypracować satysfakcjonujące stopy zwrotu. W piątce funduszy akcji polskich z najlepszymi wynikami w styczniu znalazły się aż trzy fundusze zarządzane przez Aviva Investors TFI. Najwięcej, bo aż +5,46 proc. zyskał fundusz Aviva Investor Nowych Spółek.

5 najlepszych funduszy akcji polskich w styczniu 2013 roku (stopa zwrotu za okres 1 miesiąca)
opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl
Aviva Investors Nowych Spółek (Aviva Investors FIO) 5,46 proc.
Alior Stabilnych Spółek (Alior SFIO) 3,69 proc.
AXA Akcji (AXA FIO) 3,69 proc.
Aviva Investors Nowoczesnych Technologii (Aviva Investors FIO) 3,59 proc.
Aviva Investors Polskich Akcji (Aviva Investors FIO) 2,58 proc.

Największą rewelacją stycznia okazały się jednak fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, z których przeciętna stopa zwrotu wyniosła aż 3,53 proc. W odróżnieniu od indeksu największych spółek warszawskiej giełdy, indeks sWIG80 (grupujący akcje małych spółek) zyskał od początku roku blisko 7,7 proc., a mWIG40 +1,8 proc. Co zaczyna potwierdzać przewidywania wielu analityków, że ten rok będzie należeć przede wszystkim do _ maluchów _.

5 najlepszych funduszy akcji polskich małych i średnich spółek w styczniu 2013 roku (stopa zwrotu za okres 1 miesiąca)
opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl
Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek (Allianz FIO) 5,88 proc.
Aviva Investors Małych Spółek (Aviva Investors FIO) 5,57 proc.
UniAkcje Małych i Średnich Spółek (UniFundusze FIO) 5,48 proc.
PZU Akcji Małych i Średnich Spółek (PZU FIO Parasolowy) 4,63 proc.
Amplico Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO) 4,28 proc.

Wall Street, Tokio i Moskwa na plusie

Zaskakującą dobre były również wyniki funduszy zagranicznych. W styczniu największe światowe indeksy giełdowe rosły nawet po kilka procent , w tym S&P 500 +5,04 proc. , NIKKEI 225 + 4,2 proc., FTSE +5,3 proc. czy też.. rosyjski RTS +6 proc. Na szczególną uwagę zasługuje wysoki poziom optymizmu i pozytywne nastroje panujące wśród amerykańskich inwestorów. W zasadzie od porozumienia w sprawie klifu fiskalnego indeksy zwyżkowały i miesiąc S&P 500 zakończył blisko historycznych maksimów. Nie bez znaczenia jest również poprawiająca się kondycja amerykańskiej gospodarki i lepsze od oczekiwanych wyniki spółek giełdowych.

Wśród funduszy akcji zagranicznych (wycenianych w złotych) mediana stóp zwrotu wyniosła 3,21 proc., natomiast funduszy akcji zagranicznych sektorowych +4,09 proc. W pierwszej grupie prawdziwymi _ perełkami _ okazały się ING Japonia (+8,7 proc.), PKO Biotechnologii i Innowacji Globalny (+7,32 proc.) oraz Amplico Akcji Amerykańskich (+7,11 proc.). Na uwagę zasługują również wyniki funduszy lokujących środki w akcje spółek rosyjskich - Quercus Rosja zyskał 6,8 proc. a Investor Rosja 6,41 proc.

5 najlepszych funduszy akcji zagranicznych (PLN) w styczniu 2013 roku (stopa zwrotu za okres 1 miesiąca)
opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl
ING (L) Japonia (ING SFIO) 8,70 proc.
PKO Biotechnologii i Innowacji Globalny (Parasolowy FIO) 7,32 proc.
Amplico Akcji Amerykańskich (Światowy SFIO) 7,11 proc.
Quercus Rosja (Parasolowy SFIO) 6,80 proc.
Pioneer Akcji Amerykańskich FIO 6,61 proc.

Z grupy funduszy akcji zagranicznych sektorowych ponadprzeciętne wyniki osiągnął fundusz ING Sektora Energii (+8,38 proc.). Jest to tzw. fundusz funduszy lokujący do 100 proc. aktywów w fundusz luksemburski ING Invest Energy. Którego celem inwestycyjnym są spółki sektora energii (w tym wydobycie, produkcja m.in. ropy naftowej czy gazu ziemnego) notowane na całym świecie.

Najwyższą stopę zwrotu wśród wszystkich funduszy wycenianych w złotych - aż 9,24 proc. - wypracował natomiast fundusz Superfund C. Jest to jeden z nielicznych funduszy zarządzanych nie przez człowieka, a przez w pełni automatyczny systemem transakcyjny. Ponieważ jest to strategia agresywna, jego wyniki charakteryzują się bardzo wysoką zmiennością.

Pieniężny stabilnie, kapryśny rynek długu

Zgodnie z przewidywaniami, styczeń okazał się być słaby dla funduszy dłużnych krajowych, głównie przez kolejne wzrosty rentowności obligacji. W zależności od rodzaju sięgały one od 10 do nawet 20 punktów bazowych. Przeciętna stopa zwrotu z tej grupy była ujemna i wyniosła - 0,15 proc. Mimo, niesprzyjających warunków aż 20 z 50 funduszy z tej grupy zdołało wypracować dodatnią stopę zwrotu a wśród najlepszych znalazły się Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych (+0,92 proc.), Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (+0,89 proc.) oraz Agio-Kapitał (+0,71 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
RPP obniżyła stopy procentowe. Zobacz, o ile potanieją kredyty To już czwarta z rzędu taka decyzja podjęta przez Radę, na której czele, stoi Marek Belka.
Rewelacyjne prognozy. WIG20 w górę o nawet 17 procent Rynkowi eksperci radzą jednak zachować czujność. Zobacz, dlaczego.
Kryzys? Banki zarabiają miliardy. Padł rekord! Czy wciąż warto kupować akcje banków? To być może ostatni tak dobry rok.
fundusze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)