Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aktywa funduszy pomału, ale rosną

0
Podziel się:

W maju aktywa którymi zarządzały TFI były warte 75,6 mld złotych.

Aktywa funduszy pomału, ale rosną
(PAP/Adam Warżawa)

Wartość aktywów powierzona w zarządzanie TFI wyniosła na koniec miesiąca 75,61 mld PLN co oznacza miesięczną dynamikę na poziomie +2,1%, zaś w ujęciu rocznym aktywa netto funduszy inwestycyjnych spadły o -27,9%.

Warto podkreślić, iż roczna dynamika osiągnięta w maju, mimo iż wyraźnie ujemna, to osiągnęła najlepszy rezultat od maja 2008 roku. Apogeum spadków osiągnęliśmy w październiku ubiegłego roku, gdy wartość aktywów była niższa od poziomu z analogicznego miesiąca roku poprzedniego o ponad 50%.

Nieznaczne osłabienie się złotego z jakim mieliśmy do czynienia w maju spowodowało, że wartość środków zarządzanych przez fundusze wyrażona w euro (16,96 mld EUR) wzrosła w znacznie mniejszym stopniu (+0,4%) niż ta wyrażona w złotych.

Miniony miesiąc, mimo iż trzeci z rzędu jeżeli chodzi o dodatnią dynamikę aktywów, miał jednak ważną cechę odróżniającą go od dwóch wcześniejszych miesięcy. Jest nią pierwsza od października 2007 roku (nie uwzględniając przesunięć środków między spółkami w grupie Aviva) dodatnia relacja pomiędzy nowymi wpłatami a wartością dokonanych umorzeń.

Według naszych szacunków wartość majowego salda to +140 mln PLN i jedynie ułamek tej kwoty (8,5 mln PLN) to środki zebrane przez nowe fundusze, które pojawiły się na polskim rynku w minionym miesiącu.

Pierwsze od wielu miesięcy dodatnie saldo wpłat i umorzeń to oczywiście istotna zmiana na polskim rynku funduszy, świadcząca jednocześnie o słabnącej podaży ze strony posiadaczy jednostek oraz o rosnącym zainteresowaniu ze strony nowych inwestorów. Jednak dla majowej statystyki, z ilościowego punktu widzenia, większe znaczenie miał dodatni wynik wypracowany przez zarządzających funduszami.

Mimo braku widowiskowych zmian wartości indeksów, do których przywykliśmy w poprzednich miesiącach, w maju pozwalały zarabiać niemal wszystkie segmenty rynku. W konsekwencji łączny wynik zarządzania to niemal +1,5 mld PLN.

Mimo niesprzyjających warunków rynkowych największymi segmentami na polskim rynku funduszy pozostają te, związane w jakikolwiek sposób z rynkiem akcji. Największą grupą funduszy z rynkowym udziałem bliskim 27%, pozostają produkty o mieszanej polityce, których aktywa na koniec maja wynosiły 20,2 mld PLN. Warto przy tym pamiętać, że około 30% tych środków trafiła do funduszy zamkniętych o bardzo szerokiej polityce inwestycyjnej, często tworzonych na potrzeby zamkniętej grupy klientów.

W tym kontekście prawdziwym liderem rynku okazują się być fundusze akcji, w których ulokowana jest co czwarta złotówka powierzona Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych. Spośród blisko 20 mld PLN ulokowanych w funduszach tego segmentu, jedynie 15% dotyczy rozwiązań dających możliwość pośredniego inwestowania na zagranicznych rynkach akcji. Pozostała część lokowana jest w zdecydowanej większości na krajowym rynku akcji.

Trzecim segmentem pozostają fundusze stabilnego wzrostu, a ich udział w rynku na koniec maja 2009 roku sięgał 15%. O słabnącym zainteresowaniu Polaków tą formą inwestycji świadczy to, że to właśnie fundusze z tej grupy wykazują największe spadki aktywów od końca hossy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dynamika dla funduszy stabilnego wzrostu wyniosła -41,6% przy spadku całego rynku o niespełna -28%. Ponieważ rzeczywisty średni udział akcji w aktywach tego typu rozwiązań od wielu lat waha się w przedziale 20-30% (na koniec grudnia 2008 było to 24,8% uwzględniwszy akcje zarówno krajowych jak i zagranicznych emitentów) można założyć, że tak głęboki spadek wynika w większym stopniu z ujemnego salda wpłat i umorzeń niż z malejącej wartości jednostek.

Niemal co siódma złotówka zarządzana przez fundusze inwestycyjne na koniec maja była ulokowana w funduszach dłużnych, których aktywa w skali roku wzrosły o +35,5%. To jedyny spośród znaczących segmentów (z rynkowym udziałem powyżej 10%), w którym na przestrzeni roku odnotowaliśmy dodatnią zmianę.

Niemal dokładnie odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku segmentu oferującego, w stosunku do innych grup funduszy, największe bezpieczeństwo inwestycji, czyli w funduszach pieniężnych i gotówkowych. W ich przypadku aktywa nie tylko nie wzrosły, ale odnotowały wśród dziewięciu podstawowych segmentów drugi pod względem głębokości spadek (-34,8%).

Tymczasem na świecie fundusze pieniężne i gotówkowe zdołały zaabsorbować całą podaż ze strony najbardziej ryzykownych rozwiązań. Trudniejsza sytuacja tego segmentu w polskich realiach wynika zapewne z wielu powodów, przy czym tym chyba najbardziej istotnym, była konkurencja ze strony bankowych lokat.

ZOBACZ TAKŻE:

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)