Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aktywa funduszy zagranicznych opierają się bessie

0
Podziel się:

Od końca ubiegłego roku aktywa instytucji zagranicznych oscylują wokół zbliżonych poziomów, wzrastając i spadając niemalże na przemian.

Aktywa funduszy zagranicznych opierają się bessie
(PAP/EPA)

Od końca ubiegłego roku aktywa monitorowanych instytucji zagranicznych oscylują wokół zbliżonych poziomów, wzrastając i spadając niemalże na przemian.

W maju aktywa zagranicznych firm inwestycyjnych ponownie wzrosły osiągając poziom 2,99 mld złotych (+3 proc.).

Aktywa instytucji zagranicznych wzrosły w maju o 84 mln złotych, ale przyrost ogólnie nie wynikał z giełdowej koniunktury i był efektem napływu nowych środków.

Podobnie jak przed miesiącem saldo wpłat i umorzeń miało wartość dodatnią, przy czym majowe saldo przepływów było tylko symbolicznie mniejsze od samego wzrostu wartości aktywów i wyniosło mniej więcej 80 mln złotych. Aktywa instytucji zagranicznych zwiększyły swoja wartość, ale są wciąż niższe niż w grudniu 2007, będącym jak do tej pory rekordowym miesiącem.

Maj ponownie przyniósł dużą rozbieżność w dynamice, gdy spojrzymy na dane poszczególnych instytucji: rekordzista powiększył aktywa w ciągu miesiąca o +14 proc., podczas gdy najsłabszy wynik to spadek zarządzanych środków o -10,6 procent.

W ujęciu wartościowym, największy wzrost aktywów odnotowaliśmy w grupie funduszy akcji sektorowych, ale dobrze wypadła również grupa funduszy akcji Ameryki Łacińskiej. W maju indeksy brazylijskie wzrosły, co przełożyło się na dodatnią dynamikę aktywów w tej grupie.

Po przeciwległej stronie znajdują się fundusze azjatyckie z wyłączeniem Japonii, których aktywa od grudnia zmalały już o ponad 40 proc.. Grupom funduszy o najwyższym wartościowym przyroście aktywów w maju, udało się ustanowić nowe rekordy wartości zarządznych środków.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)