Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aktywa funduszy zagranicznych w górę

0
Podziel się:

Wzrost wartości aktywów w styczniu spowodowany był tracącym na wartości złotym.

Aktywa funduszy zagranicznych w górę
(PAP/EPA)

Aktywa zgromadzone przez monitorowane przez Analizy Online instytucje zagraniczne zwiększyły się w ciągu pierwszego miesiąca roku do poziomu 1,98 mld złotych, co oznacza wzrost o +8,8%. Jednak wzrost ten wynikał przede wszystkim z osłabienia złotego.

Wystarczy bowiem wspomnieć, że w pierwszym miesiącu roku polska waluta straciła aż -14,3% względem dolara. A to właśnie dolar jest bazową walutą dla najpopularniejszych w Polsce funduszy. Ze zgromadzonych przez nas danych wynika również, że aktywa instytucji zagranicznych w ujęciu dolarowym zmalały w stosunku do grudnia minionego roku o -6,3%, co potwierdza, że wpływ czynników walutowych był dla aktywów zagranicznych w Polsce przeważający.

W styczniowym raporcie po raz pierwszy uwzględniamy aktywa, jakie na naszym rynku zgromadził Schroder Investment Management, który jest tym samym jedenastą zagraniczną instytucją, z którą nawiązaliśmy współpracę w zakresie raportowania poziomu i struktury zgromadzonych w Polsce aktywów. Warto przy tej okazji zauważyć, że firma Schroders jest aktywna zarówno w segmencie funduszy ubezpieczeniowych jak i prowadzi dystrybucję na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego, co sprawia, że w raporcie uwzględnione zostały aktywa z obu segmentów naszego rynku.

Chociaż w styczniu spadki przetoczyły się przez niemal wszystkie światowe rynki akcji, to we wszystkich wyodrębnionych przez nas grupach funduszy zagranicznych odnotowaliśmy wzrost zgromadzonych środków w przeliczeniu na złote. Jest to oczywiście pochodna sytuacji na rynku walutowym.

Niemniej jednak warto odnotować, że największy wzrost aktywów wykazała grupa funduszy sektorowych, w której zgromadzone środki zwiększyły się w stosunku do grudnia o ponad +16%. W tym przypadku na czynniki walutowe nałożyła się również nieco lepsza koniunktura na rynku ropy oraz zwyżki na rynku złota, przekładające się na wzrosty tytułów uczestnictwa inwestujących w nie produktów.

Na kolejnym miejscu pod względem dynamiki aktywów znalazła się grupa funduszy akcji Ameryki Łacińskiej, która wykazała wzrost na poziomie +15%. Warto zauważyć, że styczeń był drugim miesiącem z rzędu, w którym ujemne saldo wpłat i umorzeń było znacząco niższe od tego z października i listopada. Oznacza to, że odpływ środków w ostatnim czasie rzeczywiście wyhamował.

Trudno jednak o jednoznaczną ocenę, czy mniejszy odpływ to efekt zmęczenia inwestorów wydłużającą się bessą, czy po prostu rezultat osłabienia złotego. Wycofywanie aktywów zagranicznych głównie denominowanych w dolarze amerykańskim byłoby w okresie gwałtowanego osłabiania złotówki po prostu nieopłacalne. Według naszych szacunków saldo przepływów środków w styczniu wyniosło mniej więcej -30 mln złotych, czyli tylko nieco więcej niż przed miesiącem.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)