Notowania

inwestowanie
13.11.2013 15:40

Aktywa netto TFI rosną najszybciej od siedmiu miesięcy

Fundusze inwestycyjne przeżywają prawdzie el Dorado. Tak dobrze nie było od 7 miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w październiku 2013 r. o 3,1 proc., najwięcej od siedmiu miesięcy, i wyniosły na koniec miesiąca 178,3 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

Od początku roku aktywa zgromadzone w funduszach inwestycyjnych wzrosły o 32,1 mld zł, czyli o blisko 22 proc.

_ Te liczby to wyraźny dowód na to, jak dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio inwestycje w fundusze. Sprzyja im dobra koniunktura na rynkach akcji, zarówno w Polsce, jak i za granicą, dzięki której fundusze osiągają bardzo dobre wyniki _ - napisano w raporcie.

Środki zgromadzone w funduszach akcyjnych wzrosły w miesiąc o 2,8 mld zł, czyli o 9,5 proc. W największym stopniu powiększyły się aktywa funduszy akcji polskich uniwersalnych, o 1,6 mld zł, co stanowi wzrost 7,7 proc. miesiąc do miesiąca.

_ Tak duży przyrost aktywów funduszy akcyjnych został osiągnięty zarówno dzięki bardzo dobrym wynikom, jak i dodatniemu bilansowi sprzedaży _ - napisano w raporcie.

Wartość środków zgromadzonych łącznie w tym segmencie na koniec października przekroczyła 31,8 mld zł, a ich udział w rynku wzrósł do 17,9 proc.

Z raportu wynika, że dużą popularnością cieszą się także fundusze absolutnej stopy zwrotu, które na koniec października zarządzały środkami wartymi 7,4 mld zł. Wzrosły one o 0,5 mld zł, czyli o 6,5 proc.

Kolejny miesiąc wzrostu wartości zgromadzonych środków zanotowały również fundusze mieszane, które przynajmniej część aktywów mają ulokowaną na rynkach akcji. Na koniec października zarządzały środkami wartymi 21,3 mld zł, o 4,1 proc. większymi niż miesiąc wcześniej.

Spadek wartości zgromadzonych środków odnotowano w trzech segmentach rynku - funduszy nieruchomości, rynku surowców oraz ochrony kapitału. W przypadku ochrony kapitału aktywa spadły o 9,4 proc. do 1,68 mld zł, co było związane z likwidacją dwóch funduszy KBC TFI, oferowanych w formie produktów strukturyzowanych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: inwestowanie, fundusze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz