Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze akcji, najlepsze w maju

0
Podziel się:

Maj to kolejny bardzo dobry miesiąc dla uczestników funduszy inwestycyjnych. Rekordy wszech czasów poprawiały indeksy warszawskiej giełdy, bardzo dobra koniunktura utrzymywała się również na giełdach Starego Kontynentu i w Stanach Zjednoczonych.

Maj to kolejny bardzo dobry miesiąc dla uczestników funduszy inwestycyjnych. Rekordy wszech czasów poprawiały indeksy warszawskiej giełdy, bardzo dobra koniunktura utrzymywała się również na giełdach Starego Kontynentu i w Stanach Zjednoczonych.

Nie powinno być zatem zaskoczeniem iż w maju wzrosły wartości jednostek uczestnictwa większości funduszy inwestycyjnych. Najwyższe stopy zwrotu przyniosły swoim klientom fundusze polskich akcji, szczególnie te które znaczną część środków lokują w spółki o mniejszej kapitalizacji. Dodatnie stopy zwrotu uzyskały również fundusze dłużne. Dzięki osłabieniu się PLN do głównych walut można było również w końcu zarobić inwestując w zagraniczne instrumenty finansowe. Słabe wyniki osiągnęły natomiast wyceniane w obcych walutach jednostki uczestnictwa funduszy inwestujących aktywa w zagraniczne papiery dłużne.

Spośród 10 najlepszych inwestycji maja znalazło się 8 funduszy inwestujących w polskie papiery udziałowe. Najwyższą stopę zwrotu osiągnęły jednak dwa fundusze zamknięte, których zarządzający w ciągu jednego miesiąca zwiększyli wartości certyfikatów o ponad 20%: SKARBIEC-SEZAM II FIZ (+22,8%) oraz Opoka FIZ (+21,6%). Spośród funduszy o charakterze otwartym najwyższą stopę zwrotu odnotował Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO (+13,3%). Majową tabelę wyników zamykają 3 fundusze o charakterze zamkniętym, spośród których zdecydowanie najsłabszy wynik zanotował, działający od zaledwie 2 miesięcy, fundusz - CC1 FIZ (-20%).

W maju główny indeks warszawskiej giełdy zyskał +6,3%, co jest wynikiem lepszym od kwietniowego (+4,0%). Ceny w poszczególnych segmentach rynku akcji nie rosły jednak równomiernie. Tradycyjnie, najwięcej można było zyskać inwestując w akcje spółek o mniejszej kapitalizacji. Podczas gdy indeks tzw. blue-chipów zyskał +1,6%, indeksy charakteryzujące sytuację na rynku średnich i małych spółek: mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio +12,8% i 7,5%. Z branż, najsilniejsza w kwietniu budowlanka, w maju zanotowały straty -0,7%. W minionym miesiącu największe zyski przyniosły inwestycje w branżę paliwową (+9,2%) oraz bankową (+6,4%). Spadki poza budowlanką zanotowały również spółki z branży medialnej (-1,6%).

W efekcie, kolejny miesiąc z rzędu, najlepiej radziły sobie fundusze, których aktywa lokowane są w akcje małych i średnich spółek. Liderem majowych wzrostów został fundusz Pioneer Małych i Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO, który zwiększył wartość jednostki uczestnictwa o +13,3%. Z pozostałych 35 funduszy akcyjnych, aż 6 zanotowało stopy zwrotu powyżej 10%. Poza funduszem ING FIZ Akcji, wszystkie lokują aktywa w akcje spółek o mniejszej kapitalizacji. Łączna średnia stopa zwrotu dla produktów z grupy AKP wyniosła w maju +7,4%. Niższy (+4,8%) był wynik osiągnięty przez benchmark, składający się w 75% z wyników indeksu WIG i 25% wyników indeksu rynku pieniężnego. Aż 8 zarządzającym nie udało się go pokonać. Najsłabszy wynik w maju osiągnął fundusz AIG SFIO Parasol Podatkowy AIG Subfundusz Akcji +2,4%, który 100% aktywów lokuje w fundusz AIG FIO Akcji (+4,0%).

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)