Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze dały zarobić

0
Podziel się:

Blisko 3/4 wypracowało zyski w czerwcu. Nie były one jednak już tak pokaźne jak jeszcze miesiąc wcześniej.

Fundusze dały zarobić
(PAP/EPA)

Czerwiec był kolejnym udanym miesiącem dla posiadaczy jednostek funduszy inwestycyjnych, choć nie tak dobrym jak poprzednie.

Na blisko 500 jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych wycenianych w różnych walutach i działających w okresie nie krótszym niż miesiąc, blisko 3/4 wypracowało zyski. Nie były one jednak już tak pokaźne jak jeszcze miesiąc temu, dwucyfrowe wypracowało jedynie kilka funduszy zamkniętych wycenianych raz na kwartał.

Najwyższą stopę zwrotu wśród funduszy otwartych (+8,6%) osiągnął zarządzający Allianz Akcji MiŚ Spółek (Allianz FIO). Podobnie jak w poprzednich miesiącach najsłabiej poradziły sobie fundusze zarządzane przez Superfund TFI, w tym Superfund C (EUR) (Superfund SFIO), którego jednostka straciła -13,1%. Niższe stopy zwrotu osiągnęły tylko dwa fundusze o charakterze zamkniętym. W przypadku blisko 20 produktów straty były dwucyfrowe.

Wszystkie fundusze lokujące na warszawskiej giełdzie wypracowały w czerwcu dodatnie stopy zwrotu. W grupie funduszy akcji polskich najlepiej zaprezentowały się podmioty inwestujące w akcje małych i średnich spółek i to mimo, iż spółki te zachowały się w czerwcu słabiej od blue chipów. Fundusze z grupy AKP_MS zyskały średnio +3,5%.

Z dobrej koniunktury na warszawskiej giełdzie skorzystały również fundusze mieszane oraz stabilnego wzrostu. Wszystkie podmioty zakończyły miesiąc z dodatnimi wynikami. Fundusze lokujące większą część aktywów w akcjach zyskały średnio +1,9%, zaś fundusze stabilnego wzrostu niewiele mniej, +1,6%.

Wspomniane fundusze mogły wypracować tak dobre wyniki również dzięki niewielkim wzrostom na rynku obligacji. Rynek ten zachowywał się w czerwcu dość spokojnie. Wszystkim funduszom inwestującym na krajowym rynku długu udało się wypracować dodatnie wyniki osiągając przeciętnie zysk na poziomie +1,0%.

Inwestorzy lokujący oszczędności w funduszach akcji zagranicznych nie mieli większych powodów do zadowolenia. Blisko połowa z nich poniosła w czerwcu straty. Wśród funduszy akcji zagranicznych o charakterze otwartym najwięcej na wartości (+8,3%) zyskały jednostki PKO/CS Małych Spółek Japońskich (ŚFW SFIO). Niewiele mniej (+8,1%) zyskał (BPH Nieruchomości Europy Wschodzącej (EUR) (BPH FIO Parasolowy). Fundusze inwestujące w krajach naszego regionu zarobiły średnio +1,5%, choć w grupie tej znalazło się kilka funduszy, których jednostki straciły na wartości. Najwięcej (+4,9%) zarobił zarządzający ING Środkowoeuropejski Sektorów Defensywnych Plus (ING FIO). Dodatnie stopy zwrotu wypracowały również fundusze inwestujące na amerykańskich giełdach (+0,6%) oraz fundusze akcji globalnych (+0,4%).

Ujemne stopy zwrotu wypracowały natomiast fundusze inwestujące na europejskich parkietach, które straciły średnio -0,5% oraz skupione na Emerging Markets -2,3%. Wszystkie podmioty należące do obu tych grup poniosły w czerwcu straty sięgające w przypadku AIG Akcji Rynków Wschodzących (USD) (Światowy SFIO) -3,9%. Najwięcej w tym segmencie straciły jednak fundusze inwestujące w Rosji, w tym DWS Rosja (DWS SFIO) -10,1% oraz fundusz surowcowy Opera Substantia.pl (Opera FIO), którego jednostka straciła -10,4%.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)