Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusze
04.08.2005 14:04

Fundusze inwestycyjne - aktywa rosną, akcyjne najlepsze

Aktywa netto towarzystw funduszy inwestycyjnych wzrosły w lipcu do 47,63 mln zł. Od stycznia zarządzający polskimi funduszami otrzymali nowe środki w kwocie 7,4 mld zł, a w skali roku było to 9 mld zł. Największe zyski wypracowały fundusze inwestujące w polskie akcje. / ISB /

Podziel się
Dodaj komentarz

Aktywa netto towarzystw funduszy inwestycyjnych wzrosły w lipcu do 47,63 mln zł. Od stycznia zarządzający polskimi funduszami otrzymali nowe środki w kwocie 7,4 mld zł, a w skali roku było to 9 mld zł. Największe zyski wypracowały fundusze inwestujące w polskie akcje.

To szósty miesiąc z rzędu, w którym aktywa TFI rosną. Dynamika wzrostu aktywów od grudnia 2004 roku wyniosła 27%, a w ciągu ostatniego roku przekroczyła 36%, podkreślają autorzy raportu.

Lipcowe saldo wpłat i umorzeń wyniosło 1,75 mld zł wobec 1,6 mld zł w ubiegłym miesiącu. Był to najlepszy wynik od czerwca 2003 roku.

„Od stycznia zarządzający polskimi funduszami otrzymali nowe środki w kwocie 7,4 mld zł, a w skali roku było to 9 mld zł” – czytamy w raporcie.

„Rezultat ów jest z jednej strony efektem wytężonej pracy sieci dystrybucji, związanych z poszczególnymi TFI. Z drugiej strony, nie można nie doceniać sytuacji panującej na rynku kapitałowym” – czytamy także.

Najlepiej w lipcu radziły sobie fundusze inwestujące w polskie akcje

Spośród 156 funduszy działających w lipcu na polskim rynku, 124 zanotowały wzrost wartości tytułów uczestnictwa, 23 spadek, a w 9 przypadkach wartość jednostek nie uległa zmianie, wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

W związku z lipcową hossą na rynku akcji największe zyski wypracowały fundusze inwestujące w polskie akcje. Aż 16 funduszy z grupy polskich akcji (AKP) znalazło się w grupie 20. funduszy, które zanotowały najlepsze rezultaty.

Indeks WIG wzrósł w lipcu 7,5%, WIG 20 wzrósł o 7,6%. Średnia zmiana jednostki w tej grupie wyniosła 5,5%.

Najwyższą stopę zwrotu uzyskał zamknięty fundusz Sezam (certyfikat wzrósł na wartości o 19%), natomiast wśród funduszy zbywających jednostki najlepsze rezultaty osiągnęły Skarbiec Akcja (wzrost o 8,4%), UniKorona Akcje (7,7%), oraz Arka Akcji (7,3%).

„Najsłabsze rezultaty uzyskały fundusze GTFI Akcji, Allianz Akcji i subfundusz Fortis, które nie zdołały wypracować nawet trzyprocentowego zysku” – czytamy w raporcie.

Lipiec był pozytywny także dla inwestorów inwestujących w akcje na rynkach europejskich i amerykańskich. Najlepsze rezultaty w grupie akcji zagranicznych odnotował Pioneer Akcji Amerykańskich (7%), najsłabsze BPH Top Ameryka i UniXXI Wiek (3,0%).

„Wzrost wartości dolara i euro względem złotego dał szansę wypracowania zysków także funduszom demonominowanym w tych walutach. W pełni skorzystały z tego jedynie fundusze papierów z grupy denominowanych w euro (PDE)” – czytamy.

W kategorii PDE wszystkie podmioty zakończyły lipiec na plusie, najlepszy rezultat wypracowały SEB 6 Euro Lokata i ING Obligacji Euro (1,0%), najsłabiej wypadł AIG Zagranicznych Obligacji (0,3%).

W grupie PDU (fundusze inwestujące w dolarowe instrumenty dłużne) 8 podmiotów zakończyło lipiec zyskami, natomiast dwa poniosły stratę. Najlepiej wypadł CitiObligacji Dolarowych (2,2%), najgorzej – BPH Dolarowych Obligacji (-0,9%).

„Znacznie spokojniej – w porównaniu z czerwcem – było w lipcu na rynku obligacji skarbowych. Spokój oznaczał niestety w tym przypadku korektę silnych wzrostów z maja i czerwca” – czytamy w raporcie.

Spadki dotknęły papiery skarbowe szczególnie w drugiej połowie miesiąca, najdotkliwiej na długim końcu krzywej. W efekcie 15 funduszy zanotowało stratę, z czego największa (-0,9%) była udziałem Arki Obligacji. Wzrost zanotowały jedynie cztery fundusze, z czego najlepiej radził sobie SEB 2 Obligacji i Bonów Skarbowych (0,4%).

W grupie funduszy rynku pieniężnego średnia stopa zwrotu wyniosła 0,34%. Najlepszy rezultat odnotowały fundusze Warta Gamma, Pioneer Pieniężny oraz KB Pieniądz (0,4%), natomiast najniższe stopy zwrotu zanotowały DWS Płynna Lokata i Płynna Lokata Plus (0,2%), oraz Warta Alfa (0%).

Bardzo dobrze radziły sobie fundusze stosujące mieszaną politykę inwestycyjną – średni przyrost wartości jednostki w tej grupie wyniósł 3,44%. Najlepiej radziły sobie Arka Zrównoważony i Warta Beta (4,7%), natomiast najsłabiej – DWS Zrównoważony (2,4%).

W grupie funduszy stabilnego wzrostu wyniki były bardzo zróżnicowane. Podczas gdy najlepsze fundusze zyskiwały 3,5% (UniStoProcent) czy 2,8% w skali miesiąca (Skarbiec III Filar), najgorsze notowały stratę, jak BPH Pro Lokata (-0,4%). Średnia zmiana wartości jednostki wyniosła w tej grupie 1,4%.

Tagi: fundusze, tfi, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz