Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusze odrabiają straty. Aktywa wzrosły o 5 mld zł

0
Podziel się:

Wartość środków zarządzanych przez krajowe TFI zwiększyła się w lipcu do 82 mld zł.

Fundusze odrabiają straty. Aktywa wzrosły o 5 mld zł
(Marlee/Dreamstime.com)

Aktywa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez krajowe TFI wzrosły o 6,2 proc. tj. o 4,8 mld zł w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniosły 82 mld zł na koniec lipca. Dynamika aktywów piąty miesiąc z rzędu była dodatnia, podały Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszamii Aktywami.

Dzięki umocnieniu się złotego wobec euro o 7,4 proc., dynamika aktywów wyrażonych w euro sięgnęła 14,1 proc., a wartość aktywów wyniosła 19,7 mld euro na koniec lipca.

Lipiec był jednym z najbardziej udanych miesięcy w historii krajowego rynku funduszy inwestycyjnych. Jest to między innymi efekt sprzyjającej koniunktury i wysokiego udziału akcji w strukturze aktywów krajowych funduszy inwestycyjnych.

_ - Tak duży przyrost aktywów był możliwy dzięki bardzo korzystnej koniunkturze nie tylko na rynkach akcji, ale i obligacji.(...) Bardzo dobrze w lipcu zachowywał się również rynek obligacji. Indeks IROS, mierzący koniunkturę na rynku długu, wzrósł o +1,62%, co było najlepszym wynikiem od 7 miesięcy. Bardzo korzystne warunki na rynku kapitałowym musiały przełożyć się na świetny wynik zarządzania, który wyniósł + 4,1 mld zł. Jednocześnie widać było powrót inwestorów na rynek, którzy według naszych szacunków do funduszy w minionym miesiącu wpłacili o +0,7 mld PLN więcej, niż z nich wypłacili. To już trzeci miesiąc z rzędu, w którym zarówno wynik zarządzania, jak i saldo przepływu środków miały pozytywny wpływ na wartość aktywów _- podano w raporcie.

Ostatnie 5 miesięcy, obok przeszło 20-proc. wzrostu aktywów, to również rekordowy okres pod względem wzrostu aktywów będącego efektem zarządzania. Od końca lutego aktywa funduszy wzrosły bowiem w wyniku tego czynnika o 14,4 mld zł.

W lipcu segmentem, który najbardziej skorzystał na świetnej koniunkturze giełdowej były fundusze akcji. W ich przypadku o przyroście aktywów zdecydował prawie w całości czynnik zarządzania. Segment funduszy akcji odnotował dynamikę aktywów na poziomie 11,7 proc. (2,4 mld zł) i w głównej mierze przyczynił się do wzrostu aktywów na całym rynku. Jednocześnie fundusze akcji zdetronizowały pod względem udziału w rynku fundusze mieszane, które były największą grupą produktową przez 19 ostatnich miesięcy.

Mimo, że fundusze mieszane utraciły pozycję rynkowego lidera, to również dla nich lipiec był bardzo dobrym miesiącem. Ich aktywa wzrosły o 7% tj. o 1,4 mld zł , co oznacza, że wspólnie z funduszami akcyjnymi odpowiadały za 80% lipcowego przyrostu rynku.

Z dobrej koniunktury na rynku akcji i obligacji w niewielkim stopniu skorzystały fundusze stabilnego wzrostu, których aktywa zyskały 2,9%, osiągając wartość 11,7 mld zł. Były one jednak jednym z nielicznych segmentów, który odnotował ujemy bilans wpłat i wypłat środków.

Całkiem dobrze poradziły sobie za to w lipcu fundusze bezpieczne. Zarówno produkty zaliczane do segmentu dłużnych, jak również pieniężnych i gotówkowych odnotowały wzrost aktywów pod zarządzaniem na jednakowym poziomie wynoszącym 3,6%. Łącznie aktywa obu segmentów zyskały ok. 0,7 mld zł.

W lipcu wzrosła także wartość aktywów funduszy ochrony kapitału (1,0%), funduszy sekurytyzacyjnych (3,6%) oraz funduszy surowcowych (10,9%). W przypadku tych ostatnich na poziom aktywów wpływ miało przekształcenie jednego z produktów mieszanych, co przy bardzo małych aktywach w grupie funduszy surowcowych, wpłynęło na ich wysoką dynamikę. W ujęciu wartościowym segment zyskał natomiast jedynie 6 mln zł.

Jednym segmentem produktów, którego aktywa pod zarządzaniem zmniejszyły się w stosunku do poprzedniego miesiąca były fundusze nieruchomości. W ich przypadku spadek aktywów wynoszący -42 mln zł przyczynił się do ujemnej dynamiki aktywów równej -1,7%.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)