Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grudzień najlepszy dla funduszy akcyjnych

0
Podziel się:

Grudzień był bardzo udanym miesiącem na rynku funduszy inwestycyjnych, szczególnie dla funduszy akcyjnych, wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych./ ISB /

*Grudzień był bardzo udanym miesiącem na rynku funduszy inwestycyjnych, szczególnie dla funduszy akcyjnych, wynika z raportu przygotowanego przez spółkę Analizy Online, zajmującą się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. *

Wśród pierwszej dziesiątki najlepszych funduszy w grudniu, sześć należy do grupy polskich akcji (AKP). Pozostałe cztery fundusze należały do kategorii „inne”. Najwyższą stopą zwrotu wypracował zamknięty fundusz Skarbiec Sezam (20,8%). Najsłabiej radziły sobie fundusze z grupy obligacji dolarowych (PDU) i denominowanych w euro (PDE).

W grupie AKP, po wzroście indeksu WIG o 4,9%, a WIG 20 o 5,1%, wyniki inwestycyjne funduszy były dość zbliżone i wahały się w granicach od 3,5% do 5,5% przy średniej na poziomie 4,9%. Najlepsze wyniki osiągnęły fundusze lokujące aktywa w walorach małych spółek - DWS Top 25 Małych Spółek (9,1%), i ING Średnich i Małych Spółek (8,1%).

W całym 2005 roku średnia stopa zwrotu w grupie AKP wyniosła 22,9%, najlepsze rezultaty osiągnął fundusz Arka Akcji (39,4%), przy wzroście indeksu WIG 20 o 35,7%.

W przypadku funduszy inwestujących w akcje zagraniczne końcówka roku była również udana, choć znaczenie miały tu też zmiany na rynku walutowym.

„W tych okolicznościach grudzień na plusie zakończyły tylko fundusze lokujące aktywa w akcje spółek europejskich (najlepiej inwestował DWS Top 50 Europa zyskując 2,0%). Pozostałe podmioty, inwestujące głownie na rynku amerykańskim obniżyły swoje wyceny (najbardziej BPH Top Ameryka - o 3,0%)” – czytamy w raporcie.

Umocnienie złotego sprawiło także, że fundusze z grup PDU i PDE zakończyły grudzień na minusie.

„Wszystkie fundusze PDU (obligacji dolarowych) zgodnie zakończyły grudzień na minusie, przy czym rozbieżność w ich wynikach była stosunkowo znaczna - od -0,7% dla Pioneera Obligacji Dolarowych do -2,5% dla DWS USD Obligacji” – czytamy dalej.

Podobna sytuacja była w przypadku grupy PDE.

„Wszystkie te podmioty solidarnie traciły - w grudniu od 0,9% (AIG Zagranicznych Obligacji, Pioneer Obligacji Europejskich Plus) do 2,2% (SEB 6 - Euro Lokata)” – napisano w raporcie.

Grudzień był udany dla polskich papierów dłużnych – w grupie PDP średnia zmiana jednostki wyniosła 0,8%, a najlepiej radziły sobie: AIG Obligacji (1,5%), Arka Obligacji (1,4%) i ING Obligacji 2 i BPH Obligacji 2 (1,3%).

W grupie najbezpieczniejszych funduszy – gotówkowych i pieniężnych (RPP) – najlepiej radził sobie funduszy Alfa SFIO (1,9%), wyniki pozostałych funduszy wahały się od 0,20% do 0,42%

Dobra sytuacja na giełdzie i rynku długu sprzyjała także posiadaczom jednostek funduszy z grup mieszanych (MIP) i stabilnego wzrostu (SWP). Średnia stopa zwrotu w obu grupach wyniosła prawie 3% i 1,9% . Najlepsze rezultaty w grupie MIP wypracował Beta SFIO (5,0%), natomiast w grupie SWP – zamknięty funduszy BPH TFI Bezpieczna Inwestycja (2,9%).

Na przestrzeni całego roku średnia stopa zwrotu wśród funduszy mieszanych wyniosła 18,1%, najlepsze rezultaty uzyskała Arka Zrównoważony (30,0%), a w grupie stabilnego wzrostu jednostki rosły średnio o 11,6%, a najlepszym funduszem był także fundusz Arki, tym razem Stabilnego Wzrostu (18,8%).

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)