Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosną aktywa funduszy zagranicznych

0
Podziel się:

Aktywa instytucji zagranicznych wzrosły w kwietniu o 212 mln złotych, czyli o 8,2 proc. osiągając poziom 2,78 mld złotych.

Rosną aktywa funduszy zagranicznych
(EPA/PAP)

Aktywa monitorowanych przez Analizy Online instytucji zagranicznych wzrosły w kwietniu o 212 mln złotych, czyli o 8,2 proc. osiągając poziom 2,78 mld złotych.

Przyrost wartości aktywów spowodował, że powróciły one do poziomu z lutego bieżącego roku. Kwietniowy poziom aktywów jest mniejszy o 170 mln złotych od rekordowego poziomu z grudnia.

Co ciekawe, wszystkie dziewięć instytucji wykazało w kwietniu wzrost wartości aktywów, jednak rozbieżność w tej dynamice była w tym miesiącu wyjątkowo duża. Najwyższy procentowy wzrost aktywów wyniósł +29%, a najmniejszy +4%. Wśród nich znalazły się dwie instytucje, które ustanowiły swój absolutny rekord jeżeli chodzi o poziom aktywów zgromadzonych na rynku polskim.

Największy wartościowy przyrost aktywów odnotowała grupa funduszy akcji sektorowych, której aktywa wzrosły o +75 mln złotych a także grupa funduszy akcji azjatyckich z wyłączeniem Japonii. Jej aktywa wzrosły o +73 mln złotych.

Istotnie wzrosły środki zgromadzone w grupie funduszy pieniężnych i ochrony kapitału, a ich poziom zmienił się o +53 mln złotych. Spadek aktywów odnotowaliśmy z kolei w grupie funduszy papierów dłużnych. W dalszym ciągu największą i na razie pod tym względem niezagrożoną grupą są fundusze akcji sektorowych.

Na wzrost wartości aktywów wpływ miały dobre wyniki oraz napływ, który odegrał istotną rolę na przykład w grupie funduszy akcji azjatyckich z wyłączeniem Japonii. W tym przypadku napływ odpowiadał ze połowę wzrostu wartości aktywów. Napływ do funduszy akcji sektorowych był symboliczny i de facto cały wzrost wartości aktywów wynikał z rosnących cen.

Cztery pierwsze miesiące roku pokazują, że aktywa instytucji zagranicznych w Polsce wahają się wraz ze zmianami koniunktury na zagranicznych rynkach akcji. Na plus należy odnotować fakt, że w ciągu tego okresu, monitorowane aktywa dwukrotnie odnotowały wzrost.

Chociaż w skali świata napływ na rynki wschodzące uległ znaczącej poprawie, to skala zainteresowania Polaków funduszami zagranicznych instytucji odbiega od ogólnoświatowych trendów.

Zaprezentowane w raporcie aktywa napłynęły do instytucji zagranicznych poprzez dystrybucję jednostek uczestnictwa na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego jak i w wyniku sprzedaży dokonanej za pośrednictwem Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)