Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skurczyły się aktywa krajowych funduszy

0
Podziel się:

Wartość środków zgromadzonych w rodzimych TFI spadła do 71,1 mld zł.

Skurczyły się aktywa krajowych funduszy
(PAP/EPA)

Krajowe fundusze inwestycyjne zarządzały aktywami o wartości 71,1 mld zł na koniec stycznia, co oznacza spadek o 3,5 proc. w skali miesiąca.

Zdaniem **Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online, które przygotowały raport, grudniowy wzrost środków zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych nie stanowił trwalszego przełomu i po jednomiesięcznej poprawie sytuacji powróciliśmy do tendencji, obserwowanej nieprzerwanie od października 2007 roku.

_ - Warto przy tym zauważyć, że cały czwarty kwartał ubiegłego roku był obciążony jednorazowym zdarzeniem związanym ze stopniowym transferem środków do TFI w ramach grupy Commercial Union. W styczniu tego czynnika zabrakło, zatem sytuacja na rynku funduszy była rezultatem oddziaływania dwóch tradycyjnych sił, czyli wyników wypracowywanych przez zarządzających oraz napływu nowych środków _ - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu szacują, że przewaga umorzeń nad wpłatami to zaledwie 280 mln zł. Uwzględniając wspomniane jednorazowe zdarzenie z czwartego kwartału (bez nich saldo listopada i grudnia byłoby w każdym z miesięcy zbliżone do - 1,0 mld zł), to najkorzystniejsze saldo jakie mogliśmy obserwować od 15 miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

_ - Mimo ujemnej dynamiki aktywów dla całego rynku, w styczniu w przypadku trzech segmentów odnotowaliśmy wzrost wartości zarządzanych środków. Były to fundusze nieruchomości (+0,4%), surowcowe (+4,4) oraz fundusze dłużne (+8,2%) _ - czytamy dalej.

Styczniowy wzrost aktywów funduszy dłużnych dotyczył obu grup: zarówno produktów lokujących środki w instrumenty denominowane w walutach obcych (+12,8%) jak i tych inwestujących w złotowe obligacje (+7,6%). Natomiast różne były czynniki wywołujące ten wzrost.

W pozostałych segmentach, według autorów raportu, obserwowaliśmy spadki wartości zarządzanych aktywów: od -3,5% w przypadku funduszy z ochroną kapitału, do -7,8% w funduszach akcji. Nieco lepiej radziły sobie natomiast produkty lokujące środki w akcje zagranicznych emitentów, przy czym część z nich odnotowała nawet wzrost wartości zarządzanych aktywów.

W styczniu kolejny silny spadek aktywów (tym razem o -6,7%) dotknął fundusze gotówkowe i pieniężne, które ponownie zanotowały wyraźnie ujemne saldo wpłat i umorzeń. Mimo, iż na całym świecie fundusze podobnego typu na przestrzeni minionego roku pozyskiwały nowe środki (455 mld USD), w Polsce była tendencja odwrotna. Styczniowa wartość aktywów zgromadzonych w produktach tej grupy jest o ponad -42% niższa, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a saldo wpłat i umorzeń w ciągu minionych 12 miesięcy wyniosło -5,6 mld zł.

Raport Money.pl
*Rok PR-owych prognoz * Prognozy analityków wzbudziły w ubiegłym roku wiele kontrowersji. Czy to była pogoń za sensacją czy już spekulacja? zobacz raport Money.pl
fundusze
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)